To trzecia tego typu placówka w Lublinie oraz czwarta w województwie lubelskim. Laboratorium wyposażone jest w nowoczesny sprzęt do wykonywania badań metodą biologii molekularnej. W pierwszym etapie z badanej próbki klinicznej izolowany jest materiał genetyczny. To najbardziej niebezpieczny moment wymagający reżimu sanitarnego. W drugim etapie w izolacie wykrywany jest RNA tego konkretnego koronawirusa.
- W poniedziałek otrzymaliśmy pierwsze próbki wymazów np. ze szpitala klinicznego nr 4 w Lublinie. Łącznie to było ok. 10-15 próbek na początek. Z dnia na dzień ta liczba będzie się zwiększać - wyjaśnia prof. Małgorzata Polz-Dacewicz, kierownik specjalistycznego laboratorium diagnostyki molekularnej koronawirusa na UM.
W laboratorium pracują asystenci Zakładu Wirusologii oraz oddelegowani pracownicy z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej oraz Katedry i Zakładu Biochemii i Biotechnologii Wydziału Farmaceutycznego. Pomagają także studenci – dwie osoby z V roku analityki medycznej i jedna z V roku farmacji. W laboratorium funkcjonuje jednozmianowy system pracy, który w zależności od potrzeb może zostać poszerzony do dwuzmianowego.
- Uruchomiliśmy nasze laboratorium po to, żeby wesprzeć szpitale kliniczne, bo głównie będziemy świadczyć usługi dla SPSK1, SPSK4, USD oraz w miarę możliwości dla innych placówek. WHO zaleca wyłącznie stosowanie badań z wykorzystaniem biologii molekularnej, bo tylko one dają najlepszą gwarancję tego, że otrzymany wynik jest wiarygodny - dodaje prof. Polz-Dacewicz.
iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?