Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpierw studia na UMCS, później praca w COI. Ma w tym pomóc podpisana umowa

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
JJ
– Zależy nam bardzo, żeby kształcenie studentów miało wymiar praktyczny i żeby nasi studenci znajdowali zatrudnienie na rynku pracy. Ta umowa, którą podpisaliśmy, wychodzi temu naprzeciw – twierdzi prof. Radosław Dobrowolski, rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Współpraca z Centralnym Ośrodkiem Informatyki ma się rozpocząć od programu praktyk dla studentów. – Ale to jest tylko początek. Liczymy na owocną pracę i współpracę zarówno w zakresie kształcenia studentów, jak i wytwarzania produktów służących do cyfryzacji relacji między klientem, czyli obywatelem, a państwem. Mamy w tej kwestii jeszcze dużo do zrobienia i liczymy, że wspólnie z uniwersytetem będziemy cyfryzować jeszcze szybciej – mówi Przemysław Koch, dyrektor COI.

Również rektor Dobrowolski przekonuje, że zakres współpracy może się znacząco poszerzyć w nieodległym czasie.

– Wszyscy jesteśmy zainteresowani, żeby po prostu żyło nam się lepiej i sprawniej, zwłaszcza jeśli chodzi o relacje z instytucjami publicznymi. Centralny Ośrodek Informatyki odpowiada za bardzo wiele systemów, z których na co dzień korzystamy: począwszy od zwykłych spraw związanych z naszymi dokumentami osobistymi po obsługę poruszania się na autostradach – tłumaczy prof. Zbigniew Pastuszak, prorektor UMCS ds. rozwoju i współpracy z gospodarką.

– Uczelnia ma swoje konkretne funkcje: dydaktyczne, badawcze i projektowe. W związku z tym bardzo liczymy, że będziemy mogli realizować wspólne projekty na poziomie miasta i regionu – zapewnia rektor UMCS. Jak dodaje, jedno z takich działań mogłoby dotyczyć zmian klimatycznych.

Korzyścią dla uczelni jest praktyczne kształcenie studentów, a dla COI dobrze wyszkoleni potencjalni pracownicy. W przypadku uczelni głównym beneficjentem nawiązanej współpracy będzie Wydział Matematyki i Informatyki UMCS.

– Przede wszystkim nasi studenci będą odbywać praktyki, ale liczymy też na szerszą współpracę zarówno studentów, jak i pracowników naukowych wydziału. Za nami jej pierwszy owoc, czyli spotkanie przedstawicieli COI ze studentami, które miało formę wykładu. Zainteresowanie było ogromne – mówi dr hab. Monika Budzyńska, dziekan wydziału.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski