Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w Lublinie w 2017 r. - Ten wybór to wbrew pozorom bardzo ważna decyzja - mówi specjalista

Gabriela Bogaczyk
W ub. roku urodziło się w Lublinie 9,5 tys. dzieci
W ub. roku urodziło się w Lublinie 9,5 tys. dzieci 123rf
Nie zmieniła się czołówka najpopularniejszych imion dla dzieci w 2017 r. Czym rodzice kierują się przy wyborze imienia?

- Długo się zastanawialiśmy nad imieniem dla dziecka. Mieliśmy różne opcje np. Nataniel, Michał, Adaś. Aż kiedyś wzięliśmy do rąk drzewo genealogiczne i okazało się, że aż czterech naszych dziadków miało na imię Jan, więc zeszliśmy jeszcze piętro niżej. Pradziadek mojego męża nazywał się Leon. Spodobało się nam bardzo to imię i tak zostało - opowiada pani Agnieszka Ignatiuk spod Włodawy, która urodziła synka 6 stycznia, w Święto Trzech Króli. - Dlatego na drugie daliśmy mu Kacper - dodaje mama.

Sprawdziliśmy jakie imiona najczęściej rodzice wybierali dla swoich dzieci w 2017 roku w Lublinie.

Na pierwszym miejscu wśród imion dla dziewczynek znajduje się niezmiennie Zuzanna (209). Za nią jest Alicja (186) i Julia (185). Dalej są Zofia, Hanna, Aleksandra. Bez zmian jest również w czołówce imion dla chłopców. Prowadzi Antoni (270). Na drugim miejscu jest Szymon (188), a tuż za nim Jakub (181). Następnie znajdują się Franciszek, Jan, Wojciech.

- Muszę przyznać, że tak wygląda lubelskie podium od kilku lat. Nic się raczej nie zmienia w tej kwestii - mówi Dariusz Janiszewski, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Lublinie.

Wśród sporadycznych imion wybierane są np. Eleonora, Celina, Beata, Karmen, Roxana, Vanessa. Pojedyncze przypadki to także Dawid, Korneliusz, Zygmunt, Lech, Lucjan, Wincenty.

Specjaliści podkreślają, że wybór imienia to wbrew pozorom bardzo ważna decyzja.

- Imię to część naszej tożsamości. Wiążą się z nimi pewne znaczenia i skojarzenia. Rodzice wybierając imię dla dziecka na pewno nie chcą go skrzywdzić, czasami jednak pod wpływem popkultury podejmują nie zawsze szczęśliwe decyzje. Kiedyś bardzo modne były imiona zagraniczne, a teraz wraca się do tych staropolskich i chrześcijańskich - zauważa dr Małgorzata Centner-Guz, pedagog z UMCS.

Przypomnijmy, że w ciągu pół roku od sporządzenia aktu urodzenia można szybko i bezpłatnie zmienić dziecku imię.

- Obecnych przy tym musi być dwoje rodziców. Rocznie mamy ok. 60-70 takich przypadków - dodaje Dariusz Janiszewski z USC w Lublinie.


Zobacz także: Ulubione zabawki gwiazd z dzieciństwa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski