Najstarsza wieża ariańska w kształcie piramidy już po rewitalizacji. To ciekawe miejsce dla turystów

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Wierzchołek piramidy w Krynicy widoczny jest z daleka ponad otaczającymi ją drzewami.
Wierzchołek piramidy w Krynicy widoczny jest z daleka ponad otaczającymi ją drzewami. Urząd Gminy Krasnystaw
Zabytkowa wieża ariańska w Krynicy odzyskała swój dawny wygląd. Gmina Krasnystaw zakończyła już rewitalizację obiektu. To niezwykłe miejsce będą mogli podziwiać turyści.

Ariańska wieża we wsi Krynica w gminie Krasnystaw, stojąca na wzniesieniu pośród wysokich drzew, przez wiele lat była niszczona przez wandali. Wzniesienie ma 290 metrów wysokości, sama wieża około 20 metrów. Podstawę piramidy stanowi kwadrat o boku mierzącym ponad siedem metrów. We wszystkich ścianach znajdują się okrągłe otwory okienne, w południowej otwór wejściowy. Wierzchołek piramidy widoczny jest z daleka ponad otaczającymi ją drzewami. Obok są pola, a jakieś 500 metrów dalej najbliższe zabudowania.

W ramach rewitalizacji wykonane zostały prace związane m.in. z: uzupełnieniem ubytków w murze i wykonaniem tynków zewnętrznych, a także odtworzono posadzkę i pokrycie dachowe oraz wykonano wrota wejściowe i opaskę odwadniającą wokół obiektu.

Remont trwał około 4 miesięcy. Inwestycja kosztowała ponad 300 tysięcy złotych, z czego ponad 60 procent stanowiły środki z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Resztę gmina Krasnystaw wyłożyła z własnego budżetu.

Wieża w Krynicy pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku

Jest najstarszą i najwyższą budowlą piramidową w Polsce i jednym z nielicznych takich obiektów w Europie. Nazywana jest grobiskiem ariańskim bądź wieżą ariańską. Naukowcy, badający to miejsce twierdzą, że został tu pochowany Paweł Orzechowski podkomorzy chełmski i właściciel zamku w pobliskim Krupem, który był arianinem i nie mógł spocząć na katolickim cmentarzu. Paweł Orzechowski urodził się około 1550 roku, a zmarł w 1612. Z tą budowlą wiąże się wiele legend i tajemnic. Jedna z legend mówi o błąkającym się w okolicy duchu szlachcica bez kontusza. Okoliczni mieszkańcy ostrzegają też przed żmijami, które - wedle tychże mieszkańców - mogą osiągać bardzo duże rozmiary i odstraszać mają poszukiwaczy skarbów, które ponoć miały być ukryte w piramidzie.

Podczas II wojny światowej obiekt został uszkodzony, a poprzednia renowacja została wykonana w latach 50. minionego wieku.

Pomysłodawcy zakończonej teraz rewitalizacji mają nadzieję, że pozwoli to pokazać szerszej grupie zwiedzających ciekawe miejsce związane z arianami, żyjącymi na tym terenie na przełomie XVI i XVII wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

MKOL dopuszcza Rosjan do startów, są jednak warunki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie