Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najstarsze pieśni do łamania języków

Paweł Franczak
Tegoroczne Najstarsze Pieśni Europy to jakiś koszmar. Bynajmniej nie muzyczny, bo koncerty zapowiadają się fascynująco. Tylko jak tu wytłumaczyć znajomym, że idziemy właśnie posłuchać Gézy "Kájákó" Kórégo, skrzypka pochodzącego z transylwańskiego Székelyszenterzsébet, nieopodal Székelykeresztúr, urodzonej w Székelykeresztúr Anny Ildiko Laszlo z zespołu Pipacsok i Mozesa "Jancsi" Kórégo z Rugonfalvy, nie łamiąc sobie języka?

Wymienieni artyści pochodzą z Transylwanii (bez tandetnych wampirzych skojarzeń proszę). Rumuński Siedmiogród jest jednym z dwóch regionów, których tradycja muzyczna prezentowana jest na jedenastej odsłonie Najstarszych Pieśni Europy. Zgodnie z ideą NPE, chodzi o tradycje najbardziej korzenne, nieskażone jeszcze współczesnymi naleciałościami.

- Na tegoroczną edycję wybraliśmy dwie odległe od siebie tradycje romskie. Jedną jest wywodząca się z Andaluzji tradycja flamenco, drugą tradycja węgiersko-cygańskiej mniejszości mieszkającej od setek lat w rumuńskiej Transylwanii - mówi dyrektor festiwalu Jan Bernad z organizującego wydarzenia Ośrodka "Rozdroża". - To, co charakterystyczne w obu przypadkach, to silny związek śpiewu z instrumentem, którego gra niejako komentuje narrację muzyczną pieśni.

Dawną muzykę Andaluzji, największej wspólnoty autonomicznej Hiszpanii, poznamy poprzez muzykę dwojga artystów. Jednym z nich jest gitarzysta José Manuel Tudela Llorente, współpracownik José Galváno, Paco Tarante i El Boquerono. Drugim Laura Román Mellado, śpiewaczka ze szkoły Juana de la Lomy "El jagebote" w Fuengirolli, kierowanej przez Don Jose Romero.

Uff, prawda, że osoby nieobdarzone perfekcyjną dykcją nie mają z Najstarszymi Pieśniami lekko?

I mimo że bardzo chciałoby się uciec od językowych torów przeszkód, to nie ma sposobu - nawet w przypadku Polaków. Na kończącej jednodniową imprezę Nocy Tańca zagra Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej.

WARSZTATY
Warsztaty Kultury, ul. Popiełuszki 5
10:00 - 14:00 - Warsztaty węgierskich tańców tradycyjnych z Transylwanii - prowadzenie László Csaba i Anna Ildikó.
11:00 - 13:00 - Warsztaty flamenco: taniec, śpiew i palmas - prowadzenie Laura Roman.

KONCERTY
Studio Radio Lublin, ul. Obrońców Pokoju 2
19:00 - Koncert tradycyjnych pieśni Andaluzji - Laura Roman - śpiew/taniec, Jose Manuel Tudela Llorente - gitara, Łucja Krasińska - palmas (Hiszpania/Polska)
20:00 - Koncert tradycyjnych pieśni Transylwanii - Kóré Géz - skrzypce/śpiew, Mozes Kóré - akordeon/kontrabas, Anna Ildikó László - śpiew (Węgry)

NOC TAŃCA
Warsztaty Kultury, ul. Popiełuszki 5
22:00 - Zabawa taneczna z udziałem artystów występujących na festiwalu - prowadzenie Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski