Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największe unijne absurdy: Proste banany, trudne kalosze i ślimaki-ryby

Aleksandra Dunajska
Sposób zrywania awokado, by było smaczne, czy zakaz gotowania dotowanego mleka - m.in. nad takimi problemami pochylają się urzędnicy KE i deputowani europarlamentu. - Mam wątpliwości, czy rzeczywiście na takie wiekopomne inicjatywy powinny być przeznaczane pieniądze podatników - podkreśla Mirosław Piotrowski, europoseł z Lublina. - Stąd pomysł na konkurs o unijnych absurdach - dodaje.

Propozycje do kolejnej edycji można zgłaszać do końca kwietnia. Należy je przesyłać na adres: ul. Gen. Michała Kruka 23, 20-706 Lublin lub mailem na: [email protected]. Ci, którzy wytropią najciekawsze przykłady, mogą liczyć na nagrody (m.in. tablet i konsola).

Mirosław Piotrowski podkreśla, że konkurs to nie tylko zabawa. - Ma też cel edukacyjny. Chodzi o zainteresowanie społeczeństwa unijnym prawodawstwem, ale też pokazanie, że wskazanie absurdalnych regulacji to krok do ich eliminacji. Zdarzało się, że po nagłośnieniu takich spraw KE wycofywała się z jakichś kontrowersyjnych pomysłów - zaznacza.

Niektóre absurdy to nie tylko wytwór fantazji urzędników, ale efekt walki o duże pieniądze. Np. za dyrektywą uznającą ślimaka za rybę miała lobbować Francja, bo UE dotowała hodowlę ryb, ale nie ślimaków. Podobnie było ze sprawą uznania marchewki za owoc - zależało na tym Portugalii, która robi z niej dżemy. A zgodnie z normami UE, dżem może być tylko z owoców.

Już uhonorowane unijne pomysły

Przepisy wspólnotowe nakładające na producentów kaloszy obowiązek dołączania do nich wielostronicowej instrukcji. Powinno być w niej napisane, jak produkt użytkować, w jakich warunkach przechowywać (np. w suchym miejscu, w temperaturze maksymalnej 60 °C, z dala od światła itd.), jak odpowiednio dopasować do budowy ciała noszącego. Producent musi też określić procedurę mycia kaloszy wraz informacjami o warunkach suszenia, procesach czyszczenia i konserwacji.

Definicja marmolady: Marmoladę można wytwarzać tylko z owoców cytrusowych.

Regulacja ustanawiająca normy jakości bananów. Zgodnie z nią, aby produkt mógł być uznany za banana, musi mieć odpowiedni kształt, być odpowiednio zakrzywiony. Po ośmiu latach i m.in. protestach fimy, której banany nie spełniały norm, zapis zniesiono.

Dyrektywa dotycząca korzystania z drabiny w trakcie prac na wysokości. Określa m.in., jak wygląda schemat drabiny, jak podjąć decyzję o jej zastosowaniu, gdzie ją ustawiać, pod jakim kątem i jak na niej pracować. Wskazuje też, jak wchodzić i schodzić: twarzą zwróconą w stronę drabiny, trzymając się szczebli i mając cały czas kontakt z drabiną w trzech miejscach - jedna dłoń i dwie stopy lub odwrotnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski