Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nałęczów sprzed 100 lat. Muzeum ogłosiło zbiórkę pamiątek z tamtego okresu

Gabriela Bogaczyk
Dr hab. Monika Gabryś-Sławińska zachęca do nadsyłania wspomnień
Dr hab. Monika Gabryś-Sławińska zachęca do nadsyłania wspomnień Fot. materiały nadesłane
Rozmowa z dr hab. Moniką Gabryś-Sławińską, kierownik Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie o zbiórce pamiątek na specjalną wystawę.

Jak wyglądał sto lat temu Nałęczów?
Z relacji pamiętnikarskich wiemy, że wiek temu w Nałęczowie zaszły olbrzymie zmiany. Pierwsza wojna światowa wybuchła w momencie, gdy w uzdrowisku trwał tzw. „sezon”. Miasto opustoszało, a pomieszczenia Zakładu Leczniczego zamieniono na rosyjski szpital polowy. Miejscowość przechodziła pod jurysdykcję kolejnych okupantów: Prus, a potem Austro-Węgier. Pomimo działań wojennych, uzdrowisko starało się kontynuować swoją działalność: amatorskie teatry wystawiały spektakle, odbywały się koncerty. Przyjeżdżały kolejne turnusy kuracjuszy. Od 1918 roku Nałęczów stał się ważnym ośrodkiem kulturalnym odradzającego się państwa polskiego.

W związku z setną rocznicą odzyskania przed nasz kraj niepodległości, organizujecie Państwo specjalne wydarzenie.
Na listopad przygotowujemy wystawę pod tytułem „100 lat temu w Nałęczowie”. Przy tej okazji chcemy zorganizować zbiórkę pamiątek z tamtego okresu. Z tego powodu zamierzamy zaprosić mieszkańców oraz sympatyków miejscowości do właczenia się w naszą inicjatywę.

Co trzeba zrobić?
Zwracamy się z prośbą do wszystkich, którzy są związani z Nałęczowem o udostępnienie na potrzeby wystawy fotografii, listów, pocztówek, ilustracji i innych pamiątek, które pozwolą zobrazować unikalny charakter miasta z okresu I wojny światowej jak i pierwszych lat po odzyskaniu niepodległości. Być może właściciele tych rzeczy chcieliby też podzielić się z nami wspomnieniami związanymi z przekazywanymi z pokolenia na pokolenie pamiątkami.

Jak najlepiej się skontaktować z muzeum?
Wszelkich informacji udzielamy pod nr tel. 81 501 45 52 oraz za pośrednictwem maila: [email protected]. .Zapraszamy też do nowej siedziby muzeum, mieszczącej się w zabytkowym budynku dawnej ochronki, na ul. Poniatowskiego 39 w Nałęczowie.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski