MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Naloty na jaskinie hazardu w województwie lubelskim. Przybywa uzależnionych

Piotr Nowak
Piotr Nowak
- W minionym miesiącu funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej prowadzili działania kontrolne ukierunkowane na walkę z nielegalnym hazardem, m.in. na terenie Lublina, Puław, Dęblina, Janowa Lubelskiego czy Krasnegostawu - informuje Marta Szpakowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.
- W minionym miesiącu funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej prowadzili działania kontrolne ukierunkowane na walkę z nielegalnym hazardem, m.in. na terenie Lublina, Puław, Dęblina, Janowa Lubelskiego czy Krasnegostawu - informuje Marta Szpakowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
Sto tysięcy złotych kary i trzy lata więzienia grożą za prowadzenie nielegalnych gier hazardowych. Mimo to w samym tylko maju funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej zatrzymali 30 nielegalnych automatów. - Hazard przenosi się do sieci - alarmują eksperci.

- W minionym miesiącu funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej prowadzili działania kontrolne ukierunkowane na walkę z nielegalnym hazardem, m.in. na terenie Lublina, Puław, Dęblina, Janowa Lubelskiego czy Krasnegostawu - informuje Marta Szpakowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Funkcjonariusze zabezpieczyli 30 nielegalnych urządzeń do gier hazardowych, ponad 12 tys. zł przeznaczonych do wypłaty ewentualnych wygranych, rejestratory obrazów, klucze do automatów oraz dokumentację związaną z prowadzeniem nielegalnych gier.

Tylko w ostatnich dniach maja, w wyniku zaledwie trzech kontroli, funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej ujawnili 14 urządzeń do gier hazardowych. 28 maja odwiedzili dwa lokale w Chełmie i na terenie powiatu chełmskiego i zabezpieczyli 7 nielegalnych automatów. Z kolei 24 i 26 maja 2020 r., podczas czynności wykonywanych w Puławach i Krasnymstawie, funkcjonariusze ujawnili 7 automatów do gier hazardowych oraz ponad 2,8 tys. zł przeznaczonych na realizację wygranych. Podczas kontroli w Chełmie i Krasnymstawie funkcjonariusze zastali osoby nieletnie. Na miejsce wezwali patrole policji.

Za urządzanie i prowadzenie nielegalnych gier hazardowych kodeks karny skarbowy przewiduje grzywnę i karę pozbawienia wolności do 3 lat. Jednocześnie zarówno organizatorowi nielegalnych gier, jak też właścicielowi lokalu grozi kara administracyjna - 100 tys. zł od każdego nielegalnego automatu.

- Gry hazardowe często prowadzą do uzależnień są więc szczególnie niebezpieczne dla osób młodych. Dlatego też walka z hazardem jest jednym z priorytetów Krajowej Administracji Skarbowej. Poza działaniami kontrolnymi już drugi rok KAS prowadzi też ogólnopolską kampanię w obszarze nielegalnego urządzania i prowadzenia gier hazardowych pn. „Hazard? Nie, dziękuję!” skierowaną do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych - wyjaśnia Marta Szpakowska.

Hazard przenosi się do sieci
Pierwsze w Polsce legalne kasyno online otwarto dwa lata temu. Do sieci swoje zakłady przeniósł także Totalizator Sportowy. Eksperci alarmują: - W dobie internetu coraz więcej jaskiń hazardu przenosi się do sieci.

- W miarę rozprzestrzeniania się hazardu internetowego wzrasta odsetek osób uzależnionych. To dlatego, że w przeciwieństwie do tradycyjnego kasyna jest łatwo dostępny, nie wymaga wyjścia z domy, można grać w sklepie, w pracy. Miałam pacjenta, który jadąc do mnie na konsultację grał w samochodzie. Obstawiał zakłady sportowe tuż przed wizytą – mówi dr Bernadeta Lelonek-Kuleta, pracownik Katedry Psychoprofilaktyki Społecznej KUL i terapeuta uzależnień.

Według ubiegłorocznego raportu CBOS, od hazardu uzależnionych jest ponad 27 tys. Polaków. Z roku na rok zwiększa się odsetek graczy powyżej 60. roku życia i wśród najmłodszych dorosłych (między 18 a 24 rokiem życia). To właśnie ci ostatni gustują w kasynach online.

- Pokutuje stereotyp, że hazard to męska rozrywka. Tymczasem blisko połowa graczy to kobiety. Mężczyźni są bardziej podatni na uzależnienie, ale kobietom trudniej jest się leczyć. W grupach samopomocowych dominują panowie i kobietom trudniej jest przy nich mówić o swoich problemach. Dlatego potrzebne są rozwiązania systemowe, które umożliwiłyby skuteczniejszą walkę z uzależnieniem wśród pań - wyjaśnia dr Bernadeta Lelonek-Kuleta

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski