Narkoza u dentysty – niezawodna metoda w walce ze strachem

Materiał informacyjny - PRAKTYKA DENTYSTYCZNA DANIEL CIAPIŃSKI
Udostępnij:

Jeszcze dekadę temu wielu z nas marzyło o tym, aby „przespać” wizytę u dentysty. Jednak, jak tu zasnąć, gdy paniczny lęk nie pozwala nawet na zamknięcie oczu? Idealnym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym, czyli pod narkozą. Metoda ta daje ogromne możliwości m.in. pozwala na całkowicie bezbolesne wyrwanie ósemek, wszczepianie implantów, czy usunięcie kilku zębów podczas jednej wizyty. Ponadto narkoza jest skuteczną metodą leczenia u dzieci.

Nie taki dentysta straszny, jak go malują

Statystki podają, że aż 98% Polaków boi się dentysty, a 15% cierpi na dentofobię, czyli paniczny lęk przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Strach ten można porównać do lęku wysokości, czy lęku przed pająkami, który u wielu osób jest wręcz paraliżujący. Niestety odkładanie wizyty na później skutkuje poważnymi konsekwencjami nie tylko dla zębów, ale dla zdrowia całego organizmu. Często jedynym rozwiązaniem pozostaje usunięcie zębów, ale i ta decyzja przychodzi wielokrotnie z trudem. Rozwiązaniem może być narkoza u dentysty, czyli leczenie w znieczuleniu ogólnym polegająca na czasowym wyłączeniu świadomości. Ważne jednak, aby zabieg przeprowadzany był w odpowiednio przygotowanym gabinecie.

Przede wszystkim nim rozpoczniemy leczenie w narkozie należy przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem oraz wykonać odpowiednie badania. Jeśli nie ma przeciwskazań, wówczas można umówić się na zabieg. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że przed samą operacją pacjenci mają wiele pytać, na które zawsze szczegółowo odpowiadamy, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Dbamy bowiem o zdrowie, ale i komfort naszych pacjentów. Podczas leczenia w narkozie kluczowa jest obecność anestezjologa. W Dentrum Clinic współpracujemy w tym zakresie z wykwalifikowanymi anestezjologami, którzy doświadczenie zdobywali podczas wieloletniej pracy w szpitalach. Przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa wprowadzają pacjenta w znieczulenie ogólne, monitorują jego stan w trakcie trwania zabiegu oraz wybudzają po zakończonej operacji – podkreśla dr n. med. Daniel Ciapiński, właściciel Dentrum Clinic w Katowicach.

Kiedy i u kogo stosuje się narkozę?

Jak podkreśla dr Ciapiński – w Dentrum Clinic jednym z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w narkozie jest wszczepienie implantu, protezy na implantach lub wykonuje się implant zęba pod koronę porcelanową. Często taki zabieg trwa kilka godzin, dlatego pacjenci decydują się na znieczulenie ogólne. Najczęściej są to osoby cierpiące na dentofobię, dla których narkoza jest jedynym argumentem przemawiającym za podjęciem leczenia. Narkoza u dentysty sprawdza się również w sytuacji, kiedy trzeba wyleczyć kilka zębów naraz. Podczas jednej wizyty możliwe jest wówczas wyrwanie nawet czterech ósemek, leczenie kanałowe, podniesienie zatoki szczękowej, regeneracja kości, przygotowanie zębów pod korony i mosty protetyczne, czy wybielanie zębów. Dzięki narkozie wstawianie zębów jest komfortowe nie tylko dla pacjenta, ale i stomatologa, który w pełni może skupić się na swojej pracy. Metodę tę stosuje się również u dzieci, gdyż najmłodsi pacjenci bardzo często stawiają opór, płaczą, krzyczą i nie chcą współpracować ze stomatologiem. Znieczulenie ogólne powoduje, że dziecko zapada w sen i nie pamięta nic z przeprowadzonego zabiegu. W ten sposób może uniknąć traumy dającej o sobie znać najczęściej w dorosłym życiu. Ważne jest, aby po przebudzeniu byli z nim opiekunowie, co jeszcze bardziej zminimalizuje stres.

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czego boimy się bardziej – dentysty, czy bólu będącego następstwem nieleczonych zębów. Dzięki nowoczesnym technologiom wizyta w gabinecie stomatologicznym może być bezbolesna i odbywać się w bardzo komfortowych warunkach. Jednym z rozwiązań jest narkoza, ale warto podjąć wyzwanie i przynajmniej raz na pół roku udać się na konsultację podczas której w miejscach tj. Dentrum Clinic w Katowicach stomatolodzy rozwieją wszelkie wątpliwości, wykonają odpowiednie badania, dobiorą najlepszą z metod leczenia i doradzą, jakie kroki należy podjąć. Jedno jest pewne, im wcześniej podejmiemy działanie, tym szybciej zobaczymy efekty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie