Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowe Archiwum Cyfrowe apeluje o pomoc w rozpoznaniu mieszkańców przedwojennego Lublina [19.03]

Rafał Gliński
Rafał Gliński
Grupa osób przed domem (Choiny, 1935).Na zdjęciu widoczna jest m.in. Danuta Jankowska-Magierska (1. z prawej) w sukience z pasem. Dalej znajduje się starsza kobieta, dziewczyna w spódnicy i swetrze oraz mężczyzna w okularach - niezidentyfikowani.źródło: Archiwum Fotograficzne Stanisława Magierskiego (NAC)
Grupa osób przed domem (Choiny, 1935).Na zdjęciu widoczna jest m.in. Danuta Jankowska-Magierska (1. z prawej) w sukience z pasem. Dalej znajduje się starsza kobieta, dziewczyna w spódnicy i swetrze oraz mężczyzna w okularach - niezidentyfikowani.źródło: Archiwum Fotograficzne Stanisława Magierskiego (NAC) Fot. Stanisław Magierski/NAC
Narodowe Archiwum Cyfrowe poszukuje bohaterów zdjęć znanego lubelskiego fotografa i farmaceuty. Instytucja zaprezentowała część archiwalnych zdjęć Stanisława Magierskiego. Prosi o pomoc w rozpoznaniu przedstawionych na nich postaci.

Fotografie pochodzą z dorobku Stanisława Magierskiego, który na przełomie roku 1936 i 1937 wspólnie z grupą miłośników fotografii, działających już od pewnego czasu w Lublinie, założył Lubelskie Towarzystwo Fotograficzne. Państwo Magierscy byli znani w środowisku lokalnej inteligencji. Prowadzili aptekę i skład materiałów fotograficznych.

Danuta należała do Związku Harcerstwa Polskiego, stąd kilka zdjęć pochodzi z obozu harcerski we Wrzelowcu z 1934 r. Część z bohaterek sielankowych zabaw kilka lat później brała udział w działaniach podczas II wojny światowej.

Pozostałe zdjęcia to portrety pojedyncze i zdjęcia grupowe. Ukazują lublinian w charakterystyczny dla nich sposób. Fotografie przedstawiają scenki rodzajowe jak np. spotkanie mieszkańców przed domem na Choinach. Dokumentują ważne dla nich momenty.

Zobacz archiwalne zdjęcia mieszkańców z okresu XX-lecia międzywojennego. Poznajesz kogoś z nich?

Większość z bohaterów fotografii pozostaje anonimowa. Narodowe Archiwum Cyfrowe skierowało się do internautów z prośbą o pomoc w rozpoznaniu uwiecznionych osób.

Archiwum fotograficzne Stanisława Magierskiego znalazło się w zasobie Narodowego Archiwum Cyfrowego dzięki projektowi „Archiwa Rodzinne Niepodległej”. Przekazał je Jan Magierski, syn Stanisława, z inicjatywy nieżyjącej już wolontariuszki NAC – Pani Aliny Rudnickiej. Spuścizna ta została już zdigitalizowana. Obecnie trwają prace nad opisaniem i udostępnieniem całego zbioru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski