Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w Lublinie. Zobacz zdjęcia z otwarcia tematycznej wystawy

PW
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką odbyły się w Lublinie 24 marca. W ich ramach w krużganku przy lubelskim Archiwum Państwowym otwarto tematyczną wystawę.

- Społeczność żydowska w Lublinie i na Lubelszczyźnie znalazła swoją nową ojczyznę, miejsce, gdzie mogła swobodnie się rozwijać, funkcjonować i tak było aż do czasów II wojny światowej. Ta wystawa jest poświęcona Polakom, którzy ratowali życie ludności żydowskiej w tym czasie - mówił podczas otwarcia ekspozycji pn. „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej” dr Piotr Dymmel, dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie. - Wiemy, że ta postawa była zróżnicowana, jednak dzisiaj mówimy o takich sytuacjach, które pokazują, że Polacy, tak jak to dzieje się teraz w okresie wojny w Ukrainie, potrafili wznieść się na szczyty człowieczeństwa i niezależnie od tego, że groziły im ostre reperkusje, łącznie z karą śmierci, pomagali Żydom, którzy byli w potrzebie. Niech ta wystawa przypomina nam o tamtych dniach sprzed 80 lat, ale niech też buduje w nas właściwe postawy, które, jak się okazuje, trzeba okazywać także dziś - podkreślił.

Na wystawie zatytułowanej „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej” widnieją m.in. przykładowe historie osób, które włączyły się w pomoc społeczności żydowskiej w tamtym okresie, dane ilościowe oraz informacje o udzielanej Żydom pomocy instytucjonalnej. Podobne ekspozycje pojawiły się także w innych polskich miastach.

- Chcielibyśmy, aby historia tych, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej była przykładem również współcześnie, abyśmy również dzisiaj ratowali tych, których życie jest zagrożone - mówił z kolei dr Robert Derewenda, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

24 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w 2018 roku. W Lublinie, oprócz otwarcia wystawy, w ramach tegorocznych obchodów złożono również kwiaty przy tablicy pamiątkowej bł. Marty Wołowskiej przy Krakowskim Przedmieściu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski