Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasi olimpijczycy otworzyli wystawę

Kamil Balcerek
Leszek Dunecki (z lewej), Andrzej Głąb i Tomasz Wójtowicz, medaliści IO
Leszek Dunecki (z lewej), Andrzej Głąb i Tomasz Wójtowicz, medaliści IO Karol Wiśniewski
Wystawa "Citius-Altius-Fortius. Sport na monetach" w lubelskim oddziale NBP oficjalnie otwarta. Od poniedziałku aż do końca marca w godz. 9-13 będzie mógł zobaczyć ją każdy. Wystarczy przyjść do siedziby banku, mieszczącej się przy ul. Chopina 6.

Wystawa powstała dzięki współpracy Narodowego Banku Polskiego, Lubelskiej Unii Sportu oraz Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Polski Komitet Olimpijski przyjął patronat honorowy nad tym wydarzeniem, które jest wyjątkowe w skali kraju. Nigdzie indziej w Polsce nie udało się bowiem zgromadzić tylu gadżetów związanych z IO.

Na wystawie można obejrzeć wszystkie monety kolekcjonerskie i obiegowe wyemitowane przez NBP związane tematycznie ze sportem. Jednymi z ciekawszych egzemplarzy są: srebrna moneta z efektem kątowym - upamiętniające igrzyska w Turynie, srebrna moneta z kwadratowym otworem - nawiązująca do igrzysk w Pekinie, moneta srebrna z bursztynem - poświęcona XVII Mistrzostwom Świata w Piłce Nożnej Korea - Japonia.

W kolekcji znajdują się także monety próbne, które emitowane były w niewielkich ilościach. Najnowszymi eksponatami są natomiast te poświęcone Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej Vancouver 2010.

Uzupełnieniem numizmatów polskich są monety emitowane przez inne banki centralne świata, z takich krajów jak: Andora, Wyspy Cooka, Kanada, Francja, Australia, USA, Jamajka, Niemcy, Austria, San Marino, Ukraina, Korea Południowa. Łącznie na wystawie można obejrzeć ponad 200 tematycznych monet - wszystkie prezentowane monety pochodzą z prywatnych zbiorów lubelskich numizmatyków, członków PTN.

Ponadto zwiedzający będą mogli obejrzeć medale naszych olimpijczyków. W specjalnie przygotowanej gablocie znajdują się: złoto Tomasza Wójtowicza z Montrealu, srebro Leszka Duneckiego z Moskwy i srebro Andrzeja Głąba z Seulu. Ponadto sporą kolekcję olimpijskich gadżetów przekazał do NBP Krzysztof Grabczuk, marszałek woj. lubelskiego.

Dopełnieniem kolekcji są plansze informacyjne, opisujące wszystkie letnie i zimowe igrzyska. W tym logotypy igrzysk z XIX i XX wieku, a także wizerunki medali, począwszy od igrzysk w Atenach w 1896 roku. Zapraszamy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski