"Nasi pacjenci każdego dnia walczą o lepsze życie". Fundacja Sport&Reha Kids w Kraśniku. Zobacz zdjęcia

Katarzyna Puczyńska
Katarzyna Puczyńska
Fundacja Sport&Reha Kids w Kraśniku pomaga obecnie 13 młodym i dzielnym pacjentom Fundacja Sport&Reha Kids w Kraśniku
- Bardzo często widzimy jak osoby z niepełnosprawnościami, czy to młodsze czy starsze, są izolowane w społeczeństwie, postrzegane jako ktoś gorszy słabszy. A tak naprawdę są niesamowitymi bohaterami, każdego dnia walczą o lepsze życie, o zdrowie - podkreśla Dagmara Gmiter, jedna z założycielek Fundacji Sport&Reha Kids w Kraśniku.

Fundacja Sport&Reha Kids w Kraśniku

Fundacja Sport&Reha Kids działa w Kraśniku od początku 2021 roku.

- Do naszego gabinetu trafia bardzo dużo dzieci zarówno małych jak i starszych, które zmagają się z różnym stopniem niepełnosprawności. Dla takich młodych pacjentów, bardzo kluczowe jest wczesne zdiagnozowanie choroby zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, aby móc rozpocząć odpowiednią rehabilitację. Może to znacznie zmniejszyć stopień niepełnosprawności lub po prostu zahamować postępowanie choroby dając szansę na normalne życie - mówi Dagmara Gmiter, fizjoterapeutka i jedna z założycielek fundacji.

Fizjoterapeutka podkreśla, że osoby zmagające się z niepełnosprawnościami wymagają stałej, specjalistycznej rehabilitacji, która jest dla nich niezbędna do zwiększenia samodzielności w życiu codziennym oraz społecznym.

- Bardzo często widzimy jak osoby z niepełnosprawnościami, czy to młodsze czy starsze, są izolowane w społeczeństwie, postrzegane jako ktoś gorszy słabszy. A tak naprawdę są niesamowitymi bohaterami, każdego dnia walczą o lepsze życie, o zdrowie. Codziennie odbywają bardzo ciężką, nieraz bolesną rehabilitację, aby móc funkcjonować jak każdy z nas. Wymaga to bardzo dużo żmudnego wysiłku - dodaje pani Dagmara.

Rehabilitacja osób niepełnosprawnych w Kraśniku

W gabinetach fundacji przyjmują:

  • terapeuci manualni
  • terapeutka uroginekologiczna
  • osteopaci
  • masażyści terapeuci NDT Bobath
  • terapeuci SI
  • logopedzi
  • psycholodzy

Oprócz pomocy dzieciom fundacja wspiera także ich rodziny.

- W tym wszystkim nie możemy też zapominać o rodzinach osób niepełnosprawnych, dla nich to też jest bardzo trudna, nieraz nie do przyjęcia, sytuacja życiowa, z którą musza nauczyć się żyć, musza nauczyć się wspierać swoich bliskich dotkniętych niepełnosprawnością, bo oni są jedyną motywacją i motorem napędowym tych osób. Chcemy pomoc osobom niepełnosprawnym w finansowaniu i organizowaniu im potrzebnej specjalistycznej rehabilitacji, pomoc ich rodzinom w odnalezieniu się w sytuacji jakiej się znajdują, m.in. organizując dla nich zajęcia z psychologiem, który pomoże przejść ten ciężki czas, pomoże im zaakceptować tą sytuację i nauczyć jak sobie z tym wszystkim radzić, jak wspierać swoich bliskich dotkniętych niepełnosprawnością - mówi Dagmara Gmiter.

Założycielki i fundatorki Fundacji - Dagmara Gmiter, Anna Dmitrzak i Angelika Babloian - by zgromadzić potrzebne fundusze organizują m.in. akcje charytatywne jak walentynkowa licytacji na ich Facebooku, gdzie każda osoba mogła wylicytować jakiś upominek walentynkowy dla ukochanej osoby, czy kiermasz wielkanocny.

Fundacja Sport&reha Kids w Kraśniku ma w planach udział w projektach unijnych oraz prowadzi starania o status organizacji pożytku publicznego (OPP). Dzięki uzyskaniu statusu OPP, każdy z nas będzie mógł dobrowolnie przekazać swój 1 % podatku na rzecz Fundacji.

Kto może zgłosić się po pomoc?

- Każdy kto posiada aktualne orzeczenie o niepełnosprawności może zwrócić się do naszej fundacji o pomoc. Świadczymy pomoc w postaci wparcia finansowego, takiego jak dofinansowanie rehabilitacji, leczenia czy zakupu specjalistycznego sprzętu - podkreślają założycielki fundacji.

Fundacja i gabinety lekarskie mieszczą się przy ul. Narutowicza 1 w Kraśniku.

Pomoc otrzymamy od pracujących na co dzień w fundacji:

  • Dagmary – fizjoterapeuta dorosłych, od wielu lat pracuje na oddziale ortopedii w Kraśnickim szpitalu, posiada wieloletnie doświadczenie w zawodzie, zarówno w pracy z pacjentami ortopedycznymi jak i w pracy z pacjentami neurologicznymi, niepełnosprawnymi. Od 2015 roku prowadzi swoją działalność, a w roku 2019 stworzyła centrum rehabilitacji Sport&Reha w Kraśniku
  • Ani - fizjoterapeutka pediatryczna, terapeutka NDT Bobath, prowadzi własną działalność w Rzeszowie oraz pracuje w stowarzyszeniu, a od sierpnia 2020 roku pracuje również w SPORT&REHA. Posiada ogromne doświadczenie w pracy z najmłodszymi pacjentami, pacjentami niepełnosprawnymi.
  • Angeliki - kierownik gabinetu Sport&Reha, na co dzień zajmuje się organizacją pracy całego gabinetu

Od 15 maja bez maseczek, ale tylko na powietrzu

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie