reklama

Nasze portfele w rękach radnych

Artur Jurkowski, Kamil KrupaZaktualizowano 
Jak zagłosują radni miejscy?
Jak zagłosują radni miejscy?
To mają być kluczowe decyzje dla portfeli lublinian oraz komfortu naszego życia. Chodzi o podwyżkę stawek za wodę i ścieki, cen biletów w komunikacji miejskiej oraz powstanie wielkiego centrum rekreacyjnego nad Zalewem Zemborzyckim. Na dzisiejszej sesji radni zadecydują, które z tych prezydenckich propozycji wejdą w życie.

Odpytaliśmy rajców, jak chcą głosować. Dotarliśmy do wszystkich 31 radnych. Z odpowiedzi wynika, że bez problemu zgodzą się na oddanie w dzierżawę terenów pod budowę wielkiego centrum rekreacyjnego nad Zalewem Zemborzyckim. Sprawa wraca po tym, jak w grudniu rajcy uznali, że potrzebują więcej czasu na zastanowienie. Z inicjatywą uruchomienia kompleksu wodniackiego wystąpiła Fundacja Lubelskie Centrum Żeglarstwa. Deklaruje, że zainwestuje w ośrodek około 10 mln zł. Marina ma być dostępna dla wszystkich.

- Deklaruję głos "za". Uzależniam go jednak od tego, czy w przetargu będzie zapis o tym, iż inwestycja ma ruszyć w ciągu dwóch lat i być zakończona po kolejnych trzech. Oraz, że przyszły dzierżawca poniesie nakłady w wysokości co najmniej 5 mln zł - zastrzega Piotr Kowalczyk, radny PiS.

Z naszej sondy wynika, że oddanie w dzierżawę 6 ha terenów na 30 lat nie ma (tak przynajmniej było wczoraj) przeciwników.

Nasi rozmówcy wypowiadali się w większości przeciwko podwyżce cen wody i ścieków. MPWiK chce, aby stawka poszła w górę o 1,7 proc. Za wodę płacilibyśmy 2,84 zł za m sześc. (obecnie 2,78 zł netto), za ścieki - 3,74 zł (teraz 3,69 zł). Dla lubelskiej czteroosobowej rodziny oznaczałoby to dodatkowe 17,52 zł, które w ciągu roku musiałaby oddać do kasy MPWiK. Deklaracje radnych nie oznaczają jednak, że możemy spać spokojnie nie obawiając się podwyżki. - Niewykluczone, że sprawa spadnie z porządku obrad i do głosowania w ogóle nie dojdzie - usłyszeliśmy od rajców różnych frakcji. Efekt? Podwyżka weszłaby wówczas z automatu. Zaczęłaby obowiązywać od marca.

Z naszej sondy wynika za to, że nie będzie podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej. 15 radnych zadeklarowało głos przeciw przedstawianym przez prezydenta wariantom. Ta liczba wystarczy dzisiaj, żeby zablokować wzrost cen.

Prezydent opracował dwa warianty zmian cennika. Pierwszy zakładał wzrost ceny biletu jednorazowego z 2 zł do 2,40 zł. Drugi - obok wzrostu ceny biletu jednorazowego (2,40 zł) - mówił o wprowadzeniu biletów czasowych: 15-minutowego za 2 zł, 30-minutowego w cenie 3 zł oraz godzinnego za 4 zł.

Jak zagłosują radni

Zapytaliśmy wszystkich 31 radnych o stanowisko w sprawie kluczowych dla lublinian uchwał

15 głosów. Tyle dzisiaj wystarczy, żeby zablokować każdy projekt uchwały. Z 31 radnych weźmie udział w sesji najwyżej 30 (nieobecny będzie Wojciech Krakowski z PO).

I to właśnie 15 radnych powiedziało nam wczoraj, że zagłosuje przeciwko podwyżkom cen biletów komunikacji miejskiej. Wielu radnych zastrzegało jednak, że ich deklaracje nie są ostateczne. - Powiedziałem, że zagłosuję za podwyżkami wody, ale tylko wtedy, jeśli MPWiK zapewni, że nie wycofa się z zaplanowanych inwestycji w oczyszczalni ścieków na Hajdowie - podkreślał Stanisław Podgórski (PO).

- Wszystko będzie zależało od dyskusji podczas obrad - uzupełniał Sylwester Tułajew (PiS).
Z naszej sondy wynika, że przeciwko podwyżce cen biletów zagłosuje 15 radnych, za - 7, a 8 nie wiedziało jak podniesie ręce. W przypadku wody i ścieków 11 powiedziało "nie" podwyżce, 9 ją poparło, niezdecydowanych było też 9. Powstania nowej Mariny nad zalewem chce za to 25 radnych.

Trzy pytania do radnych

1. Czy poprze Pan/Pani prezydencką podwyżkę cen biletów komunikacji miejskiej?
2. Czy zagłosuje Pan/Pani za wyższymi stawkami za dostarczoną wodę i odprowadzone ścieki?
3. Czy popiera Pan/Pani pomysł wydzierżawienia terenu ośrodka Marina nad zalewem na 30 lat?
Oto odpowiedzi

PIOTR GAWRYSZCZAK (PiS)
1 Przeciw
2 Przeciw
3 Nie wiem

MARCIN KOWALEWSKI (PO)
1 Nie wiem
2 Za
3 Za

JAROSŁAW PAKUŁA (PO)
1 Za
2 Za
3 Za

KRZYSZTOF SICZEK (PiS)
1 Przeciw
2 Za
3 Za

MICHAŁ WIDOMSKI (NIEZRZESZONY)
1 Przeciw
2 Za
3 Za

JAN GĄBKA (NIEZRZESZONY)
1 Przeciw
2 Przeciw
3 Za

WOJCIECH KRAKOWSKI (PO)
Nie będę brał udziału w sesji, gdyż jestem za granicą

DARIUSZ PIĄTEK (NIEZRZESZONY)
1 Nie wiem
2 Nie wiem
3 Za

WIOLETTA SZAFRAŃSKA-KOCUŃ (NIEZRZESZONA)
1 Nie wiem
2 Za
3 Za

PIOTR WIĘCKOWSKI (PiS)
1 Nie wiem
2 Nie wiem
3 Za

MARIUSZ BANACH (PiS)
1 Przeciw
2 Wstrzymam się
3 Za

LESZEK DANIEWSKI (PO)

1 Za
2 Nie wiem
3 Za
MAREK JAKUBOWSKI (PiS)
1 Nie wiem
2 Nie wiem
3 Nie wiem

JAN MADEJEK (PO)
1 Za
2 Nie wiem
3 Za

STANISŁAW PODGÓRSKI (PO)
1 Za
2 Za
3 Za

ZBIGNIEW TARGOŃSKI (PiS)
1 Przeciw
2 Przeciw
3 Za

SABINA WŁODEK (PO)
1 Za
2 Za
3 Za

PAWEŁ BRYŁOWSKI (PO)
1 Za
2 Za
3 Za

PIOTR DREHER (PO)
1 Za
2 Za
3 Za

TOMASZ KARSKI (PiS)
1 Przeciw
2 Przeciw
3 Za

JANUSZ MAZUREK (PiS)
1 Nie wiem
2 Nie wiem
3 Za

KRZYSZTOF PODKAŃSKI (NIEZRZESZONY)
1 Przeciw
2 Przeciw
3 Za

SYLWESTER TUŁAJEW (PiS)
1 Nie wiem
2 Przeciw
3 Za

MAREK WÓJTOWICZ (PiS)
1 Przeciw
2 Przeciw
3 Nie wiem
ELŻBIETA DADOS (PiS)
1 Przeciw
2 Przeciw
3 Wstrzymam się

ZDZISŁAW DROZD (PiS)
1 Nie wiem
2 Przeciw
3 Wstrzymam się

PIOTR KOWALCZYK (PiS)
1 Przeciw
2 Nie wiem
3 Za

MARCIN NOWAK (PiS)
1 Przeciw
2 Wstrzymam się
3 Za

DARIUSZ SADOWSKI (NIEZRZESZONY)
1 Przeciw
2 Przeciw
3 Za

MONIKA WAC (NIEZRZESZONA)
1 Przeciw
2 W ogóle nie głosuję
3 Za

KAMIL ZINCZUK (NIEZRZESZONY)
1 Przeciw
2 Przeciw
3 Za

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

m
muchozol

na serio sie da. ja mam w getinie i nie ma oprocentowania

3862

cywilizowane debety dopiero u nas wprowadzają, nieporocetowany masz w getinie na 10 dni, niedługo niby ale nie raz mi skorę uratowało przed wypłą:)

m
maras

No pracę zmienić chciałem - nawet byłem na jakiś rozmowach - ale proponowali mi jeszcze mniej niż mam w tej chwili. A dodatkowej nie udźwignę niestety - pod względem czasowym. Co do debetu - nieoprocentowany? Nie wierzę w takie cuda. Każdy bank zdziera.

m
muchozol

trzeba sobie jakos radzic. prace lepsza, albo dodatkowa. jak sie nie da, to jakis kredycik w koncie, byle by bez oprocentowania :)

m
maras

i tak jest pusty : Jakaś masakra - ziarnko do ziarnka... tylko skąd wziąć kasę na tą "miarkę" ? A szkoda gadać...

i
itp itd

Głosowałem na PO i już dłuższy czas uważam ten głos za zmarnowany!! A już jeśli chodzi o Lublin to trafiły się nam jakieś wyjątkowo wybrakowane egzemplarze. Won z ratusza skoro tylko sobie podwyższać umiecie, nieroby śmierdzące kasę tylko by ciągnęli za podatników pieniądze!

S
Student

Kamil Zinczuk Brawo!!! To człowiek, którego z przyjemnością słuchało się na studiach.

k
koks

Kilka dni temu czytałem o podwyżce..... pensji prezesa LPEC. W tej elicie jest prezes MPK i wodociągów. Jak na lubelskie warunki ci jaśnie panowie zarabiają ponad 20.000 zł. Brak słów na określenie tego bandytyzmu ekonomicznego. Świnie przy korycie nie będą głodne.

m
miki

nasi radni .. grzeja... podwyzszaja sobie diety a czyim kosztem??
kosztem dzieci... dzieki naszym radnym dotacje na placowki opiekunczo wychowawcze zostały obnizone o !!!!!!! 25% !!!!! dla niektorych placówek jest to być albo nie być, ile dzieciakow wyladuje znowu na ulicy??? nie wiadomo obnizylibyscie sobie szanowni radni o 25 % wasze diety...i pojezdzilibyscie wtedy komunikacja miejska

k
kierowca

Daniewski....Żenada....

A
ANTYKATOL

NASI K...TFUUU RADNI PiS,SLD I PO TO DNO!!JAK WIDZĘ TE RYJE,TYCH MIERNOT TO MI SIĘ NÓŻ OTWIERA W KIESZENI!!!RAZEM Z WASYLEM PREZYDENTEM I JEGO ŚWITĄ ORAZ MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA Z PRZYDUPASAMI, TO BYM NA MARSA WYSTRZELIŁ!!SZKODA,ZE NIE MA WYRZUTNI RAKIET POD LUBLINEM!!NASZYM MIASTEM KIERUJĄ WYJĄTKOWE SZKODNIKI I TO OD PRAWIE 20 LAT!!

s
sfd

ciemny lud ich wybierze , po wyborach podwyższą 5 razy tyle co teraz. To są chorągiewki.Dopiero głosowali przeciw marnie.Ludzie pojechali po nich na forach.Przestraszyli się i zmienili światopogląd. A to się mnazywa zwykly populizm.Szkoda że w takim tempie nie rosną nasze pensje.Jak trzeba dać na wodę czy ścienki to rok rok w górę.Niech z taką starannością rosną nasze pensje

b
basia

za podwyżkami są radni z klubu PO-ludzie zupełnie nie znający realiów lubelszczyzny, gdzie jest duże ubóstwo. Oni się ustawili, "przeskakują " tylko z fotela na fotel( po znajomości) nie zwiększymi kwalifikacjami ale z większą pensją. postanowiłam sobie że jeśli przejdą te podwyżki to pójdę na wybory w ale tylko po to żeby zagłosować przeciw PO!!!!!!!!

b
bluelagoon

Nawet jak radni powiedzą NIE, podwyżki będą bo podpisze je Prezydent Wasilewski z Platformy niby Obywatelskiej

mówi o tym

Dz.U. 2001 Nr 72 poz. 747
USTAWA
z dnia 7 czerwca 2001 r.

Rozdział 5
Zatwierdzanie taryf oraz zasady rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę
i zbiorowe odprowadzanie ścieków

Art. 24.:
2. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, w terminie 70 dni przed planowanym
dniem wejścia taryf w życie, przedstawia wójtowi (burmistrzowi,
prezydentowi miasta) wniosek o ich zatwierdzenie.

8. Jeżeli rada gminy nie podejmie uchwały w terminie, o którym mowa w ust. 5, taryfy
zweryfikowane przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) wchodzą w
życie po upływie 70 dni od dnia złożenia wniosku o zatwierdzenie taryf.

I tyle.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3