Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze wielkie żydowskie wesele w sobotę w Lublinie

Sylwia Hejno
Para młoda spotyka się pod chupą, czyli baldachimem. Od tej pory rozpoczyna się ich wspólne życie.
Para młoda spotyka się pod chupą, czyli baldachimem. Od tej pory rozpoczyna się ich wspólne życie. Małgorzata Genca/Archiwum
Wedle żydowskiej tradycji żona musi otoczyć męża opieką. Dosłownie. Dlatego podczas weselnego obrzędu panna młoda musi obejść swojego wybranka. W ten sposób tworzy niewidzialny mur wokół niego. Te i inne obyczaje poznamy przy okazji smakowania koszernej kuchni. Restauracja "Mandragora" zaprasza na "Nasze wielkie żydowskie wesele".

"Fragment Starego Miasta zostanie przeniesiony w czasie... Bo oto na nowo powróci gwar ulicy Krawieckiej, gdzie żydowskie kobiety sprzedawały gorący groch i bajgele. Tak jak w ubiegłym roku, tak i teraz ulica Krawiecka przypomni nam żydowski, przedwojenny Lublin. Jego mieszkańców, ich smutki i radości, podwórka głośne od zabaw dziecięcych" - zachęcają organizatorzy i zapraszają na bezpłatne zwiedzanie charakterystycznych punktów starego żydowskiego Lublina.

Stare Miasto pokryje się żydowskimi straganami, a na honorowym miejscu stanie chupa - baldachim ślubny, pod którym spotkają się państwo młodzi w towarzystwie eskorty. Najpierw stanie pod chupą pan młody, a dopiero potem, w asyście powolnej, nastrojowej muzyki, panna młoda.

Zanim rozlegnie się huczne "Mazel Tov!" publiczność pozna wszystkie etapy żydowskiego wesela - od "badeken", czyli okrycia panny młodej welonem, przez weselny korowód, aż do ukruszenia kieliszka, co ma symbolizować nieodwracalność raz złożonego przyrzeczenia.

Poza inscenizacją samej weselnej ceremonii, czeka nas jeszcze kilka atrakcji. Na przykład praktyczne warsztaty pysznej koszernej kuchni, pachnącej imbirem, czosnkiem i korzennymi przyprawami. W programie są także koncerty klezmerskie (Lubliner Klezmorium i kapeli klezmerskiej z Warszawy), pokazy tańców żydowskich w wykonaniu męskiego baletu, a także szereg atrakcji dla dzieci, jak pokazy wycinanek, tańca i rękodzieła, a także czytanie bajek Singera.

Na zwiedzanie obowiązują zapisy pod nr tel.: 504 969 206, trasa trwa ok. 2 godzin i rozpoczyna się o godz. 11 przed restauracją "Mandragora". Rezerwacje na weselną inscenizację (godz. 15.30) pod nr tel.: 81 536 20 20.

Nasze wielkie żydowskie wesele
sobota, 2 sierpnia
"Mandragora", Rynek 5, Stare Miasto
początek: godz. 10.00

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski