Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naucz się słuchać w "Rozdrożach"

Paweł Franczak
Plakat imprezy
Plakat imprezy materiały organizatora
W Ośrodku "Rozdroża" w piątek będzie można nauczyć się słuchania. Jakkolwiek dziwacznie by to nie brzmiało

Góra Sangre de Cristo znajdująca się w stanie Nowy Meksyk nie należy do najwyższych na świecie. 4 374 metry - dla alpinisty ledwie pagórek. Musi być jednak pod jakimś względem wyjątkowa. Może chodzi o specyficzny kolor skał, może o częste tam Alpenglühen (złudzenie optyczne, "lśnienie" szczytów gór), może o coś innego - ważne, że to tam awangardowa kompozytorka Pauline Oliveros stworzyła metodę Deep Listening - głębokiego słuchania.

Oliveros wybrała się w Sangre de Cristo w 1991 roku, by medytować tam przez kilka dni. Tak narodziła się metoda Głębokiego Słuchania (zwana czasem aktywnym słuchaniem).

- Deep Listening to proces. Sądzę, że najlepszą definicją, jaką mogę stworzyć, jest: słuchanie wszystkiego cały czas i uświadamianie sobie, gdy nie słuchasz - tłumaczyła Oliveros w wywiadzie dla Music Mavericks. - Ogólnie są dwie formy słuchania: skupione i otwarte, globalne, chłonne słuchanie. Tak samo jest ze wzrokiem: można skupić się na czymś dla detalu, można też mieć zewnętrzną wizję pola. Można także zmniejszyć ostrość oczu, by zgarnąć więcej, niż 180 stopni tego, co widzimy, co powoduje zwiększenie wrażliwości na ruch. Tak samo jest ze słuchanie. Można, w pewien sposób, zmniejszyć głębię ostrości, by pobierać wszystkie dźwięki wokół, wewnątrz nas, w wyobraźni i pamięci jednocześnie.

Oliveros nie chciała zatrzymywać odkrytej metody tylko dla siebie. Postanowiła uczyć jej innych. Znalazła swoich uczniów, zorganizowała coroczne medytacyjne wyjazdy w góry. Wprowadziła również trzyletnie kursy przygotowawcze, dzięki którym zdobywa się odpowiedni certyfikat, uprawniający do prowadzenia warsztatów na całym świecie. Powstał nawet Instytut Deep Listening. Oczywiście, ktoś mógłby powiedzieć, że kompozytorka uprawia pseudonaukowe mambo-jambo, ale ten ktoś musiałby być bardzo złośliwy.

W piątek w "Rozdrożach" odbędą się dwa wydarzenia związane z DL: najpierw bezpłatne warsztaty (poprowadzi je artysta dźwiękowy Krzysztof Topolski aka Arszyn.), później: koncert muzyki free improv.

Artyści biorący udział w sesji muzyki free improv to:

Patryk Lichota (Poznań)
Paweł Bukowski (Warszawa)
Piotr Tkacz (Poznań)
Mikołaj Pałosz (Warszawa)
Konrad Chyl (Lublin)
Piotr Kala (Lublin)
Błażej Gębura (Lublin)
Krzysztof "Arszyn" Topolski (Gdańsk)

AudioLogie - Deep Listening, piątek, Ośrodek "Rozdroża", ul. Krakowskie Przedmieście 39, Lublin, warsztaty słuchania aktywnego - godz. 17.00, koncerty muzyki free improv - godz. 20.00

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski