Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauka wygrała z deszczem. Na pl. Teatralnym w Lublinie odbył się wielki Lubelski Piknik Naukowy. Zobacz zdjęcia

Klaudia Olender
Klaudia Olender
W weekend rozpoczęła się XVII edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki pod hasłem: „Nauka bez granic. Enjoy science!”. Imprezę, jak co roku, organizuje pięć lubelskich uczelni wraz z urzędem miasta Lublin. Festiwal zainaugurował w Chatce Żaka sobotni koncert orkiestry „Utalentowani Muzycznie Córki i Synowie” pod batutą jej założyciela dr. hab. Tomasza Momota oraz wieczorny pokaz fontann na pl. Litewskim pn. „Symfonia nauki”. Z kolei w niedzielę na pl. Teatralnym odbył się wielki Lubelski Piknik Naukowy, popularyzujący naukę w mniej teoretyczny, a bardziej widowiskowy sposób. Artystyczne występy, badanie wykrywaczem kłamstw, prezentacje ciekawych pojazdów czy „wybuchowe pokazy” to tylko niektóre z ponad stu atrakcji niedzielnego święta nauki. Ale to nie koniec naukowych niespodzianek jakie czekają nas w najbliższych dniach. Lubelski Festiwal Nauki potrwa do 24 września, organizatorzy w ramach tegorocznej edycji przygotowali łącznie ponad 1300 projektów!

- Lublin ma wiele twarzy, ale te najbardziej rozpoznawalne w Polsce i za granicą to akademickość i kultura Lublina – powiedział podczas niedzielnego Lubelskiego Pikniku Naukowego Krzysztof Żuk, prezydent Lublina i zapewnił, że nasze miasto w swojej strategii ma wpisaną akademickość. - Jestem dumny, że mamy tak świetne uczelnie i chciałbym, żebyśmy poprzez pikniki naukowe i tego typu spotkania mogli tę dumę przekazywać dalej – dodał.

Pomimo deszczowej jesiennej aury na pl. Teatralnym nie zabrakło lubelskich entuzjastów nauki. Na uczestników czekało wiele artystycznych i naukowych atrakcji, a także nie lada zadanie – próba pobicia rekordu Polski na największy Slime, czyli stworzenie polimeru alkoholu poliwinylowego usieciowanego jonami boranowymi o wadze min. 150 kg. Wydarzenie poprzedził wykład dra Łukasza Szajneckiego z Katedry Chemii Polimerów UMCS, który opowiedział o właściwościach tego superlepkiego tworzywa.

- Bijemy rekord na największy SLIME w Polsce! Celujemy w 200 kg - relacjonował Uniwersytet Dziecięcy UMCS, koordynator akcji.

Podczas pikniku wystąpiły także chóry akademickie i zespoły taneczne, muzyczne i teatralne działające przy lubelskich uczelniach, te bardziej i mniej znane, m.in. Grupa taneczna zMYsł ACKiM Chatka Żaka, Agnieszka Kołczewska & Teatr Imperialny, Niewidzialna Orkiestra Marcina Matysa, Teatr ITP czy Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA pod kierownictwem mgr. inż. Piotra Mochola. Oprócz części artystycznej miłośnicy nauki mogli wziąć udział w ponad stu różnych projektach przygotowanych w ramach Lubelskiego Pikniku Naukowego, np. w doświadczeniach chemicznych, prezentacji średniowiecznej kaligrafii, nauce resuscytacji na fantomach, w badaniu wykrywaczem kłamstw czy w widowiskowym pokazie zabytkowych aut.

- Mówi się, że nauka jest hermetyczna, że naukowcy są wyalienowani, pewnie troszeczkę tak jest, ale bardzo zależy nam na tym, żeby dzielić się efektami naszej aktywności. Często przygotowujemy opracowania popularno-naukowe, zapraszamy młodzież, całe klasy do naszych laboratoriów. Dziś odwróciliśmy niejako sytuację, że z naszymi laboratoriami wyszliśmy w przestrzeń naszego miasta - podkreślił prof. dr hab. Wiesław Gruszecki, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UMCS.

XVII Lubelski Festiwal Nauki potrwa do 24 września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski