Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauka zawodu w Lublinie. Fryzjer, kucharz i księgowy. Fachowiec bezrobocia się nie boi

Piotr Nowak
Ponad 100 tys. bezrobotnych było w woj. lubelskim na koniec stycznia 2017 r. Na brak zajęcia nie mogą natomiast narzekać osoby, które mają fach w ręku.

Fryzjer, kierowca, mechanik, inżynier budownictwa, krawiec, kucharz, piekarz, księgowy, elektryk i tapicer - to jedni z najbardziej poszukiwanych pracowników w regionie. Podsumowanie badań prowadzonych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie można znaleźć w raporcie pt. „Barometr zawodów 2017”. Wynika z niego, że we wszystkich powiatach naszego regionu poszukiwane są osoby posiadające określone kwalifikacje (np. kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierowcy autobusów, spawacze) lub typowo zawodowe wykształcenie (piekarze, fryzjerzy, szefowie kuchni i kucharze, krawcy i pracownicy produkcji odzieży). Znacznie trudniej natomiast wygląda sytuacja osób, które ukończyły ogólny, najczęściej humanistyczny lub społeczny, kierunek studiów (np. pedagodzy, ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy). Zdobycie wymarzonego zawodu umożliwiają lubelskie szkoły.

Praktyka to podstawa

Nauczyciele zawodu zgodnie przyznają, że fryzjerstwo, kosmetyka, mechanika i gastronomia to kanon kursów zawodowych. - Dostosowujemy warunki kształcenia do realiów rynku pracy. Współpracujemy z zakładami przemysłowymi i innymi firmami w całym mieście. Opieramy się na panujących tendencjach i prognozach - mówi Lechosław Bielak, dyrektor szkół ZDZ w Lublinie.

W ramach jednej placówki funkcjonuje tu technikum, szkoła zawodowa, liceum dla dorosłych i studium policealne.

Co ważne, uczniowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego zdobywają nie tylko umiejętności fachowe, ale też otrzymują wiedzę o tym, jak założyć i prowadzić własną firmę.

Ich umiejętności są weryfikowane podczas pokazów mody i fryzur, kiermaszów gastronomicznych, festynów, imprez okolicznościowych i akcji charytatywnych. Aktywnością odznaczają się także uczniowie Centrum Usług Szkoleniowych „Lider” w Lublinie. Dyrekcja przyznaje, że podczas zajęć nie ma mowy o marnowaniu czasu.

- Kursy zawodowe są nastawione głównie na praktyki, na które przeznaczamy około 60 proc. czasu - mówi Małgorzata Szady, wicedyrektorka szkoły „Lider”.

Placówka zachęca do udziału w kursach grafiki komputerowej, obsługi komputera, kasy fiskalnej, programu kadrowo-płacowego oraz obsługi sekretariatu, a także dla kosmetyczek i wizażystek.

Ponadto szkoła organizuje niestandardowe kursy dla różnych instytucji. - Nasza firma prowadzi nawet szkolenia dla pojedynczych osób, a nie tylko dla grup. Podchodzimy indywidualnie do każdego słuchacza - przyznaje wicedyrektorka.

Co przyciąga?

W ostatnim badaniu zapotrzebowania na zawody w województwie lubelskim uwzględniono 165 zawodów. Jednak zaledwie na kilkanaście z nich jest zapotrzebowanie na naszym rynku pracy. Kosmetyczki, pracownicy firm cateringowych, opiekunowie osób starszy - popyt na te zawody rośnie, bo zmieniają się przyzwyczajenia mieszkańców Lublina.

- Coraz mniej osób ma czas na gotowanie. Także w pracy coraz częściej zamawiamy jedzenie na dowóz. Dlatego bardzo dobrze rozwijają się kursy z zakresu usług gastronomicznych i cateringu. Podobnie kosmetyka i wizaż. Kobiety dbają o siebie i potrzebni są specjaliści- mówi Szady.

Zmienia się też oblicze kursów. Przez lata drastycznie spadła liczba uczestników kursów indywidualnych. Było to spowodowane tym, że po wejściu Polski do UE nasze społeczeństwo w szerokim zakresie korzystało ze szkoleń bezpłatnych. Obecnie takich szkoleń jest mało. Za to osoby, które już osiągnęły pewien sukces na Zachodzie, chętniej zapisują się na zajęcia.

- Z zachodniej Europy przyjeżdża dużo osób, żeby uzupełnić swoje kompetencje i starają się o tytuł rzemieślniczy. Dlaczego nie zdają egzaminów na Zachodzie? Na pewno dużą rolę odgrywa bariera językowa, ale przede wszystkim ceny szkoleń. U nas ceny nie są wygórowane - przyznaje Szady.

Zaletą nauki zawodu w Polsce jest fakt, że część kursów jest prowadzona z izbami rzemieślniczymi i kończy się egzaminami czeladniczymi. Są one szczególnie cenne dla osób, które już miały pierwsze doświadczenia z zawodem, ale chcą się doskonalić. Zachęcająca jest zwłaszcza perspektywa wyższych zarobków, na które osoby z fachem w ręku nie mogą narzekać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski