MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy Politechniki Lubelskiej kupili za 2,4 miliona zł tandemowy spektrometr mas. Co to takiego?

Anna Chlebus
Politechnika Lubelska
Tandemowy spektrometr mas - to tajemniczo brzmiące z nazwy urządzenie właśnie trafiło do badaczy z Politechniki Lubelskiej. Do czego zostanie wykorzystane? Posłuży do badania obecności cytostatyków (leków stosowanych w walce z chorobami nowotworowymi), antybiotyków, wybranych hormonów w ściekach szpitalnych, komunalnych i wodach powierzchniowych.

Efektywne wykrywanie zanieczyszczeń

Jakiego rodzaju zanieczyszczenia występują w ściekach szpitalnych, komunalnych i wodach powierzchniowych? Jaka jest ich ilość i trwałość w środowisku? Na te pytania teraz jeszcze precyzyjniej mogą odpowiedzieć naukowcy z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej. Wszystko dzięki nowemu tandemowemu spektrometrowi mas, który można opisać najprościej jako spektrometr mas o budowie sprzężonej kwadrupola (cztery, symetrycznie ułożone, równoległe metalowe pręty) i analizatora czasu przelotu (TOF).

Jak działa tandemowy spektrometr mas?

Dzięki niemu naukowcy będą mogli określić i zbadać stężenie kilkudziesięciu tysięcy związków organicznych nawet wtedy, gdy występują one w złożonych mieszaninach, a ich stężenie jest bardzo niskie. Jak to możliwe?

– Wszystko dzięki zastosowaniu dwóch mechanizmów oddzielania od siebie jonów substancji w badanych próbach. Mechanizmy te zachodzą w odrębnych elementach urządzenia tak zwanym kwadrupolu, który działa jak filtr przepuszczający tylko określone jony, oraz analizatorze czasu przelotu, który różnicuje jony, wykorzystując różnice w prędkości ich przemieszczania się w próżni – mówi prof. Małgorzata Pawłowska, kierownik Katedry Konwersji Biomasy i Odpadów w Biopaliwa Politechniki Lubelskiej.

Kiedy nowy nabytek będzie używany?

Tandemowy spektrometr mas służy lubelskim naukowcom do badania cytostatyków (leków stosowanych w walce z chorobami nowotworowymi), antybiotyków, wybranych hormonów w ściekach szpitalnych, komunalnych i wodach powierzchniowych.

– Tego typu sprzęt pozwala nie tylko z dużą czułością i dokładnością oznaczać zawartość badanych cząsteczek w skomplikowanych mieszaninach, ale również wiele dowiedzieć się na temat struktury związku. Zakres jego zastosowania jest szeroki, bo analizować możemy związki o masie do 10 tys. amu (jednostka masy atomowej), przy wysokiej rozdzielczości ok. 60 tys. – wyjaśnia prof. Jacek Czerwiński z Katedry Inżynierii Ochrony Środowiska Politechniki Lubelskiej.[/cyt

Lubelscy naukowcy wskazują na unikalne cechy tego urządzenia, takie jak wysoka czułość, niezawodność oraz niezwykła dokładność i precyzja otrzymywanych wyników.

[cyt]– Głównymi jego zaletami są możliwości związane z bardzo wysoką rozdzielczością i granicami oznaczalności sięgającymi pikogramów, czyli 10-12 g – informuje prof. Czerwiński.

Tandemowy spektrometr mas kosztował blisko 2,4 mln zł. Został zakupiony w ramach projektu „Centrum badawcze prośrodowiskowych i energooszczędnych materiałów oraz technologii”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski