Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej z sukcesami w Genewie

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Rywalizacja była zacięta. Ponad 800 wystawców z 45 krajów, ok. 1000 wynalazków, które mieściły się w 5 halach targowych i zobaczyło je 30 tys. Odwiedzających z całego świata. Tak w liczbach wyglądała 48 Międzynarodowa Wystawa Wynalazków w Genewie.

Na wystawie pojawił się nasz lubelski akcent – naukowcy z Politechniki Lubelskiej

Kierownik Katedry Urządzeń Elektrycznych i Techniki Wysokich Napięć, dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki prof. Paweł Węgierek oraz doktorantka mgr inż. Justyna Pastuszak podczas wydarzenia zaprezentowali serię wynalazków, które dotyczyły wytwarzania krzemowych ogniw fotowoltaicznych.

Przedstawione przez nich rozwiązania zostały podwójnie nagrodzone.

– Otrzymaliśmy nagrodę główną targów, czyli Puchar Tajlandii za najlepszy międzynarodowy wynalazek i innowację oraz złoty medal Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, ponieważ konkurencja była duża. Warto podkreślić, że wszystkie wystawiane rozwiązania były pokazywane po raz pierwszy i są gotowe do wprowadzenia na rynek – mówi prof. Paweł Węgierek.

Wynalazek pozwala na zwiększenie sprawności krzemowych ogniw fotowoltaicznych, z których wykonywane są panele fotowoltaiczne.

– Około 80% wszystkich istniejących instalacji fotowoltaicznych jest zbudowana z paneli krzemowych. Rozwiązanie jest przeznaczone do tego typu paneli. Jego wdrożenie podniesie opłacalność ich stosowania, poprzez zwiększenie efektywności wytwarzania energii elektrycznej w instalacjach PV. Dzięki temu wzrośnie popularność fotowoltaik, jako alternatywnego źródła energii. Wdrożenie wynalazku ma szansę zrewolucjonizować rynek fotowoltaiki – zapowiada doktorantka.

Prof. Janusz Sikora z Katedry Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych pokazał układ uplastyczniający wytłaczarki ślimakowej. Innowacja współtworzył dr Andrzej Puszka z Katedry Chemii Polimerów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Wynalazek zdobył brązowy medal oraz nagrodę indywidualną King Abdulaziz University z Arabii Saudyjskiej.

– Układ uplastyczniający wytłaczarki ślimakowej może mieć zastosowanie w maszynach przemysłu przetwórstwa tworzyw polimerowych, spożywczego i kosmetycznego. Jego celem jest zwiększenie efektywności procesu mieszania i ujednorodniania właściwości cieplnych i mechanicznych oraz struktury wytłaczanego materiału, po to, aby podnieść znacząco jakość otrzymywanych wytworów czy substancji – informuje prof. Janusz Sikora.

Rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater nie kryje dumy z osiągnięć badaczy - Gratuluję im sukcesu w Genewie. Cieszy fakt, że ich praca naukowa przynosi efekty. To kolejne potwierdzenie, że Politechnika Lubelska jest wysoko notowana w zakresie innowacyjności.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski