Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowczyni z Politechniki Lubelskiej odznaczona nagrodą ministra

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Dr inż. Paulina Jamińska-Gadomska z Katedry Mechaniki Budowli na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej
Dr inż. Paulina Jamińska-Gadomska z Katedry Mechaniki Budowli na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej Politechnika Lubelska
Czy korzystanie z rusztowań może być bezpieczne i czy można zmniejszyć ryzyko awarii podczas pracy na wysokościach? Pracę o tej tematyce napisała dr inż. Paulina Jamińska-Gadomska z Politechniki Lubelskiej i otrzymała za nią nagrodę ministra rozwoju, pracy i technologii.

Dr inż. Paulina Jamińska-Gadomska została laureatką 48. edycji konkursu o Nagrodę Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii za rozprawę doktorską pt. „Analiza oddziaływania wiatru na układ budynek-rusztowanie” po kierunkiem prof. Tomasza Lipieckiego.
Naukowczyni pracuje w Katedrze Mechaniki Budowli na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej i zajmuje się badaniami w skali naturalnej oraz analizami numerycznymi wpływu wiatru na konstrukcje budowlane, analizami nośności rusztowań czy dynamiki obiektów budowlanych. Jest autorką 21 artykułów, z których połowa dotyczy właśnie tematyki rusztowań.

– Praca ma bardzo dużą wartość naukową, wykorzystano w niej nowoczesne narzędzia badawcze, wyniki są przydatne w praktyce, a biorąc pod uwagę duże koszty wypadków związanych z wykorzystaniem rusztowań na budowach, ma także duże znaczenie ekonomiczne – zaznacza prof. Tomasz Lipecki z Politechniki Lubelskiej, promotor doktoratu.

– Najpierw przeprowadziłam badania terenowe pomiaru prędkości i kierunku wiatru przy użyciu czujników ultradźwiękowych. Badania w skali naturalnej zrobiłam na kilkudziesięciu rusztowaniach fasadowych wzniesionych w różnych rejonach Polski. Potem wykonałam symulacje obliczeniowe – wymienia dr inż. Paulina Jamińska-Gadomska i dodaje, że podczas badań brała pod uwagę takie czynniki jak: zmiany oddziaływania wiatru na konstrukcję rusztowania w zależności od kąta napływu wiatru, odsunięcia rusztowania od budynku, stopnie odzwierciedlenia detali budynku, wielkości obciążenia na słupki rusztowania czy zmiany opływu wywołanej obecnością rusztowania przy budynku.

"Może i nie mają futerka, ale to wciąż zwierzęta i jak wszys...

Przeprowadzone badania wykazały, że siły obciążenia wiatrem różnią się od tych zalecanych w normach, a ich niedoszacowanie może przyczynić się do awarii rusztowań, a nawet katastrofy budowlanej. Aby jednak zminimalizować możliwość ich występowania ważne jest świadome zastosowanie wybranych rozwiązań, np. prawidłowego zakotwienia rusztowania.

– Autorka w wyniku swojej pracy zaproponowała istotne zalecenia dotyczące modelowania i kotwienia rusztowań ramowych, które w bezpośredni sposób mogą wpłynąć na bezpieczeństwo pracy takich konstrukcji i bezpieczeństwo ludzi na rusztowaniach. Okazało się m.in., że decydujący wpływ na obciążenie wiatrem rusztowania ma opływ budynku wynikający z jego kształtu – podkreśla promotor doktoratu.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski