Każdy kto uprawia w ogrodzie róże doskonale wie, że te piękne rośliny są wymagające. Jeśli mają bujnie się rozrastać i obficie kwitnąć, muszą być troskliwie pielęgnowane. Jednym z zabiegów, których w ich uprawie nie wolno pominąć, jest nawożenie.
Róże rosną szybko i kwitną obficie, potrzebują więc dużo składników pokarmowych. Substancje odżywcze zawarte w glebie wystarczają im jedynie na jakiś czas, a gdy się wyczerpią, rośliny zaczynają „głodować”, manifestując to w różny sposób (m.in. przez słabe kwitnienie, bledniecie liści, wybieganie pędów).
Spis treści
- Przed nawożeniem róż najlepiej sprawdzić jakość gleby
- Kiedy zacząć nawozić róże i jakie nawozy zastosować?
- Nawożenie róż obornikiem
- Nawożenie róż kompostem
- Inne nawozy naturalne dla róż – co i jak stosować
- Nawożenie mineralne róż – na co uważać
- Kiedy stosować nawozy mineralne
- Jak stosować nawozy mineralne dla róż
Przed nawożeniem róż najlepiej sprawdzić jakość gleby
Nawożenie róż nie jest jednak tak proste, jak by się mogło wydawać. Nie wystarczy bowiem raz na rok sypnąć pod rośliny dowolny nawóz, bo w ten sposób szybciej im zaszkodzimy niż pomożemy.
Róże potrzebują sporo składników odżywczych, ale są przy tym dość wybredne i wrażliwe na przenawożenie. Dlatego zanim sięgniemy po nawozy sztuczne, powinniśmy najpierw przeprowadzić analizę chemiczną gleby. W ten sposób będziemy mogli się przekonać, czego w niej brakuje i co należy roślinom dostarczyć. Analiza gleby jest szczególnie ważna, gdy stosujemy wieloskładnikowe nawozy mineralne, gdyż pozwoli nam precyzyjnie ustalić dawkę nawozu (takie analizy wykonują okręgowe stacje chemiczno-rolnicze oraz inne laboratoria; pewien ogólny pogląd mogą też dać tzw. rośliny wskaźnikowe).
Kiedy zacząć nawozić róże i jakie nawozy zastosować?
Nawożenie róż rozpoczynamy dopiero w drugim roku po posadzeniu, aby rośliny miały czas na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu. Jeśli nie zdecydowaliśmy się na wykonanie analizy gleby, w pierwej kolejności powinniśmy sięgnąć po nawozy organiczne. Wprawdzie nawozy organiczne będą działały wolniej niż mineralne, ale nie zaszkodzą środowisku i nie spowodują zasolenia gleby, a do tego wzbogacą podłoże w cenną materię organiczną.
Nawożenie róż obornikiem
Do zasilania róż możemy wykorzystać obornik oraz kompost, a także biohumus lub gnojówkę roślinną. Doskonałym nawozem organicznym jest obornik, ale koniecznie musi być przekompostowany (nawet pół roku), gdyż świeży grozi spaleniem korzeni roślin. Bardzo dobrze sprawdza się również obornik granulowany, suszony. Jest on bezpieczny w użyciu i nie śmierdzi, a można go kupić bez problemu w sklepach ogrodniczych (i przez internet).