MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nawozy organiczne. Co, kiedy i w jaki sposób warto stosować?

Strefa AGRO
Nawozy organiczne - bez jakichkolwiek sztucznych środków - wzbogacają ziemię w składniki potrzebne do prawidłowego rozwoju roślin.Co warto o nich wiedzieć?

- Stosowane w rolnictwie nawozy organiczne poprawiają właściwości gleby, jej strukturę, a więc stosunki wodne i powietrzne, stwarzając lepsze warunki dla rozwoju mikroorganizmów glebowych. Przyczyniają się także do utrzymania stałego poziomu próchnicy w glebie i przeciwdziałają jej ubytkowi - opisuje Łukasz Kowalski, główny doradca Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Do nawozów organicznych zaliczmy kompost, obornik, gnojówka, gnojowicę, nawozy zielone oraz korę, torf i pomiot ptasi (kurzak).

Obornik:

Ściółka i odchody zwierząt.
Średnio w tonie zawiera: 5 kg azotu, 3 kg fosforu, 6-7 kg potasu, 5 kg wapnia, 2 kg magnezu oraz 5,3 g boru, 5 gramów miedzi, 640 gramów manganu, 353 gramów cynku, 0,43 gramów molibdenu i 0,33 gramów kobaltu.

Dodajmy, że skład chemiczny obornika może ulec zmianie. Zależy on od wieku i gatunku zwierząt, ale także sposobu żywienia i jakości skarmianej paszy, kondycji zwierzącia oraz od ilości stosowanej ściółki.

Przechowywanie obornika wiąże się z utratą potasu i azotu, które są wypłukiwane przez wodę. Ponadto, azot ulatnia się do atmosfery.

W ciągu roku otrzymuje się następujące ilości obornika:

  • koń - 8 ton
  • krowa - 5,5 tony (żywienie w oborze i na pastwisku)
  • krowa - 12 ton (żywienie tylko w oborze)
  • cielę - 4 tony (żywienie w oborze i na pastwisku)
  • owca - pół tony
  • świnia - 1,5 tony
  • kura - 0,55 tony
  • gęś - 11 kg

Dane po odliczeniu odchodów pozostawionych w polu czy na pastwisku.

- Wiosenne stosowanie obornika powoduje z reguły tak duże przesuszenie gleby, że jego wartość nawozowa, szczególnie w lata suche, nie rekompensuje obniżki plonów spowodowanych stratami, a później niedoborem wilgoci w glebie - zwraca uwagę Łukasz Kowalski.

Gnojówka

Przefermentowany mocz zwierzęcy
O ile gnojówka jest dobrze przechowywana, stanowi bardzo dobry nawóz azotowo-potasowy. Aby zapobiec stracie azotu, stosując gnojówkę na gruntach ornych, należy natychmiast wymieszać ją z glebą.

Gnojówka bydlęca zawiera średnio w m3: 2,6 kg azotu, 0,08-0,12 kg fosforu, 7 kg potasu, 0,25 kg wapnia. Gnojówka od świń: 1,2 kg azotu, 0,22 kg fosforu, 2,3 kg potasu, 0,28 kg wapnia.

Gnojowica

Składa się z moczu, kału oraz wody używanej do spłukiwania stanowisk w oborach i chlewniach bezściołowych. Jej skład chemiczny zależy m.in. od wieku, rodzaju zwierząt i sposobu ich żywienia, ale też od stopnia rozcieńczenia wodą.

Przeciętna gnojowica bydlęca zawiera w m3: 3,6 kg azotu, 1,9 kg fosforu, 4,1 kg potasu, 2,1 kg wapnia oraz 0,8 kg magnezu. Z kolei gnojowica świńska: 5,6 kg azotu, 4,4 kg fosforu, 2,8 kg potasu, 3,8 kg wapnia i 0,8 kg magnezu.

Stosując gnojówkę i gnojowicę, pamiętajmy o dodatkowym nawożeniu fosforem.

Gnojowica i gnojówka mogą być stosowane pod rośliny przedsiewnie i pogłównie. Zabronione jest zaś nawożenie pogłówne roślin przeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez ludzi.

Nawozy organiczne. Co, kiedy i w jaki sposób warto stosować?
pixabay.com

Nawóz kurzy (inaczej pomiot kurzy, obornik kurzy)

Ma podobny skład, jak nawóz gołębi. Należy go stosować z umiarem.

W tonie pomiotu kurzego zawarte jest: 16 kg azotu, 15 kg fosforu, 8 kg potasu, 24 kg wapnia oraz 7 kg magnezu.

Polecamy również:**Ekologiczny nawóz prosto z kurnika. Jak i kiedy stosować**
Jak wskazuje fachowiec, trzeba pamiętać, iż w przeważającej części azot występuje tu w formie kwasu moczowego, który szybko rozkłada się do amoniaku. Specyficzne działanie azotu w pomiocie oraz wysoka zawartość składników pokarmowych powodują, że należy go stosować w dawce do 11 t/ha w takich samych terminach jak obornik.

Informacja powstała dzięki Łukaszowi Kowalskiemu z Wielkopolskiego Oddziału Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Hodowla trzody ras rodzimych bez GMO. W czym taka wieprzowina jest lepsza? Sławomir Homeja, hodowca z Chomętowa:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nawozy organiczne. Co, kiedy i w jaki sposób warto stosować? - Gazeta Pomorska

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski