MKTG SR - pasek na kartach artykułów

NCBR: Ponad miliard złotych dla przedsiębiorców w ramach konkursu „Szybka Ścieżka”. Nabór wniosków trwa

red
Liczy się innowacyjny pomysł. Wielkość firmy i staż w biznesie mają drugorzędne znaczenie. O dofinansowanie projektów z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju starać się mogą przedsiębiorcy, jednostki naukowe i konsorcja.

Ludzie biznesu i nauki z województwa lubelskiego spotkali się 8 października w Lubelskim Parku Naukowo -Technologicznym by dowiedzieć jak uzyskać dofinansowanie, które pozwoli na wprowadzenie nowatorskich rozwiązań lub udoskonalenie już istniejących produktów i usług. Eksperci z NCBR promowali swój flagowy konkurs Szybka Ścieżka Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

- Szybka Ścieżka to konkurs wyjątkowy. Duża pula pieniędzy, minimalne formalności, proste zasady - mówiła Anna Łabęcka ekspert NCBR. -A także brak zakresu tematycznego. Pomysł musi się wpisywać w jedną z tzw. krajowych inteligentnych specjalizacji, a jest to szeroki zakres, m.in. z dziedziny zdrowia, zrównoważonej energetyki, gospodarki rolnej, informatyki czy budownictwa – dodała. W tym roku NCBR ogłosiło także w ramach Szybkiej Ścieżki dwa dodatkowe konkursy tematyczne dotyczące projektów z zakresu technologii kosmicznych i tworzyw sztucznych.

287 mln rozdane
O wsparcie finansowe starać się mogą przedsiębiorstwa zarejestrowane w Polsce, bez względu na ich wielkość, a także start - upy, konsorcja przedsiębiorców oraz jednostki naukowe.

Beneficjenci mogą liczyć na dofinansowanie nawet do 80 proc. wartości projektu, pozostałe 20 proc. to środki własne. Tegoroczny budżet konkursu wynosi 1,1 mld złotych. Zainteresowanie ofertą jest spore. W ubiegłym roku lubelscy przedsiębiorcy otrzymali 287 mln zł na realizacje 145 nowatorskich pomysłów. - Innowacyjność wiąże się z ryzykiem, ale coraz więcej polskich przedsiębiorców dostrzega korzyści z prowadzenia prac badawczo -rozwojowych – mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. - Każdy kto przyjdzie do nas z ciekawym projektem i udowodni, że jest w stanie go zrealizować, ma szansę otrzymać dofinansowanie NCRBR– zaznaczył.

Jednym z uczestników październikowego spotkania był dr inż. Paweł Chojnacki, główny specjalista ds. programów europejskich w PZL Świdnik. - Nasz nowy projekt z dziedziny lotniczej przeszedł już pozytywny oceną. Jestem tu, by dowiedzieć się o szczegóły rozliczeń kosztów kwalifikowanych oraz jakie podmioty mogą współpracować z nami. Dodam, że głównym wykonawcą projektu, który będziemy wdrażać jest PZL Świdnik. Szukamy natomiast podwykonawców – podkreślał. Firma bierze pod uwagę zatrudnienie uczelni albo instytutu badawczego. Szacowana wartość ich projektu to ponad 20 mln zł. - Nie chcę na razie zdradzać naszego pomysłu ani szczegółów– zaznaczył inż Chojnacki.

Bioniczna ręka i dermokosmetyk
W ciągu ostatnich 10 lat NCBR przekazało 50 mld złotych na prace badawczo – rozwojowe. Z finansowego wsparcia skorzystały firmy z całej Polski, z różnych branż. Warte odnotowania są takie projekty jak praca nad bioniczną protezą ręki, opracowanie systemu ładownia stacji autobusów z sieci DC czy zaawansowanego zestaw do diagnostyki krtani składającego się z szybkiej kamery oraz oświetlacza medycznego, Dzięki sfinansowaniu przez NRBC firmy mogą pracować nad innowacyjnymi projektami takimi jak dermokosmetyk dla osób cierpiących na bielactwo nabyte czy systemem do wykrywania dronów.

Nabór projektów trwa
Spotkania dla przedsiębiorców i jednostek naukowych z ekspertami NCBR odbywają się w całej Polsce. Tegoroczna konferencja w Lublinie miała charakter prezentacji. Uczestnicy wzięli udział także w warsztatach i w indywidualnych spotkaniach ze specjalistami. Dowiedzieli się m.in. jak wypełniać wniosek, jakich błędów unikać. Specjaliści wyjaśnili im zasady oceny projektów czy sposoby ochrony własności intelektualnej. Informacje o konkursie Szybka Ścieżka, jak aplikować o dofinansowanie oraz harmonogram spotkań można znaleźć na stronie: www.NCBRdlafirm.pl.

Chętni do zweryfikowania założeń projektu biznesowego i sprawdzenia czy mają szansę na wsparcie mogą z skorzystać z zakładki Asystent Innowacji na stronie projektu. Informacje uzyskać można także pod warszawskim numerem stacjonarnym 22 39 07 170. Nabór wniosków rozpoczął się 16 września i zakończy 16 grudnia 2019 r. Natomiast w przypadku konkursów tematycznych dotyczących technologii kosmicznych i tworzyw sztucznych nabór kończy się 15 listopada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski