MKTG SR - pasek na kartach artykułów

New York Times: USA nie reagowały na epidemię małpiej ospy. Ponad 300 tys. szczepionek leżało w magazynach w Danii

Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski
"W ciągu pierwszych kilku tygodni po wykryciu małpiej ospy w Stanach Zjednoczonych rząd zażądał tylko 72 000 z 372 000 dawek" - napisano w artykule w New York Times
"W ciągu pierwszych kilku tygodni po wykryciu małpiej ospy w Stanach Zjednoczonych rząd zażądał tylko 72 000 z 372 000 dawek" - napisano w artykule w New York Times Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Rząd Stanów Zjednoczonych mógł zbagatelizować epidemię małpiej ospy. Według gazety "The New York Times", USA obrały strategię "poczekamy, zobaczymy". Jak informuje dziennik, rząd zaczął wzywać "do dostarczania większej liczby szczepionek", dopiero gdy sytuacja wymknęła się spod kontroli. W międzyczasie Stany Zjednoczone miały w Danii ponad 300 tysięcy dawek gotowej szczepionki przeciwko małpiej ospie.

Materiał, który ukazał w poniedziałek na łamach portalu gazety "The New York Times" wskazuje, że rząd federalny USA z opieszałością reagował na rosnącą liczbę zakażeń małpią ospą. Szczególnie w trakcie nowojorskiej parady równości, kiedy to w "Wielkim Jabłku" było dostępnych jedynie tysiąc szczepionek. "Po pojawieniu się małpiej ospy w Nowym Jorku, udostępniono szczepionkę aktywnym seksualnie gejom i biseksualnym mężczyznom, wśród których wirus szybko się rozprzestrzeniał" - napisała "NYTimes".

Nie było szczepionek, bo były gdzie indziej

W czasie, w którym nowojorczycy mogli skorzystać z zaledwie tysiąca szczepionek, w jednym z duńskich zakładów znajdowało się ponad 300 tysięcy dawek wakcyny przeciw małpiej ospie. Co ciekawe - wszystkie były własnością Stanów Zjednoczonych. W zeszłym tygodniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała małpią ospę za globalne zagrożenie dla zdrowia. Jak do tej pory na całym świecie zgłoszono co najmniej 16 tys. przypadków zakażenia się wirusem z czego aż około 3000 przypadków zostało odnotowanych w USA. W samym Nowym Jorku zarejestrowano tysiąc zachorowań.

Absurd podkreśla fakt, że ponad 300 tys. działających szczepionek leżało wówczas w jednym z duńskich magazynów, co rozwścieczyło środowisko LGBT.

- Rząd USA celowo zdeprecjonował zdrowie gejów w trakcie wybuchu niekontrolowanego wybuchu z powodu potencjalnego zagrożenia bioterrorystycznego, które obecnie nie istnieje - powiedział "NYTimes" James Krellenstein, działacz na rzecz zdrowia gejów z Brooklynu, który od czerwca wzywa do szerszego udostępnienia zastrzyku.

Gary Disbrow, urzędnik federalny odpowiedzialny za agencję zarządzającą dostawami w Stanach Zjednoczonych, powiedział, że rząd "podejmuje szybkie działania, ponieważ traktujemy to bardzo poważnie".

- Uznaliśmy, że rozsądnie jest uzyskać tyle dawek, ile mieliśmy tutaj dostępnych, w pełni rozumiejąc, że jeśli dawki nie zostaną użyte, będzie to miało potencjalny wpływ na ospę. Zorganizowaliśmy się bardzo szybko w oparciu o liczbę przypadków, które widzieliśmy - dodał.

W czym leżał problem? Biurokracja a medycyna

Gdy wykryto w Stanach pierwszy przypadek zakażenia małpią ospą, w USA znajdowało się jedynie 2400 dawek wakcyny. Z kolei w Danii było ich 372 tys. Gazeta podaje, że problem z dostępnością szczepionek na małpią ospą dotyczy Agencji ds. Żywności i Leków (FDA). Organizacja miała nie przeprowadzić badań certyfikacyjnych dla nowego laboratorium, które znajdowało się poza Kopenhagą.

Chociaż według "The New York Times", biurokracja to nie jedyny powód zaniechań. Gazeta zarzuca rządowi federalnemu, że ten działał na zwłokę. "W ciągu pierwszych kilku tygodni po wykryciu małpiej ospy w Stanach Zjednoczonych rząd zażądał tylko 72 000 z 372 000 dawek" - napisano w artykule.

Nie było gdzie przechowywać leków?

Dostawami tej konkretnej szczepionki do USA zajmuje się agencja federalna Biomedical Advanced Research and Development Authority (BARDA), która opracowuje i dostarcza leki i szczepionki chroniące przed pandemią, bioterroryzmem i innymi zagrożeniami.

Jednym z wymienionych przez nowojorską gazetę powodów, dla których urzędnicy federalni byli niechętni do zamówienia wszystkich dostępnych dawek na wczesnym etapie, było przechowywanie szczepień w chłodni i okres przydatności do spożycia. Magazyny w Ameryce, w których będą przechowywane dawki, nie były tak zimne jak w Danii - powiedział dr Disbrow, wysoki rangą urzędnik w Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej, który prowadzi BARDA.

- Gdyby wszystkie dawki były konieczne do walki (z epidemią) (...) ich okres przydatności do wykorzystania byłby drastycznie skrócony - powiedział cytowany przez dziennik.

Źródło: The New York Times, WHO

rs

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: New York Times: USA nie reagowały na epidemię małpiej ospy. Ponad 300 tys. szczepionek leżało w magazynach w Danii - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski