Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NFZ zrefunduje 279 nowych leków

Monika Fajge
Jacek Babicz
- To bardzo dobra wiadomość, tym bardziej że na endometriozę (rozrost błony śluzowej macicy poza jamą macicy) może chorować nawet 75 proc. kobiet - mówi dr Małgorzata Przytuła-Piłat, ginekolog położnik. - Choroba może prowadzić do zmian torbielowych na jajnikach (tzw. torbiele czekoladowe), zrostów, zamknięcia jajowodów, nawet zaburzeń płodności. Pacjentki odczuwają ból okołomiesiączkowy, podczas współżycia czy nawet oddawania moczu - wyjaśnia specjalistka.

Pomóc mogą leki zawierające dienogest, które od środy będą refundowane. - Złagodzą objawy i znacznie poprawią komfort życia chorych - twierdzi dr Przytuła-Piłat.

Refundowane mają być także farmaceutyki zawierające anastrozol, stosowane w leczeniu wczesnego raka piersi. Na Lubelszczyźnie co roku ok. 750 kobiet dowiaduje się o swojej chorobie. - To bardzo podstępny nowotwór, na który chorują nie tylko panie w kwiecie wieku. Sama jestem tego najlepszym przykładem. Terapia jest długa, wyczerpująca i droga. Dlatego pomoc finansowa ze strony państwa jest konieczna - uważa Anna, studentka z Lublina, którą spotkaliśmy w poradni Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy al. Kraśnickiej w Lublinie.

Na liście znalazły się także długo oczekiwane przez diabetyków leki inkretynowe, które uchronią część chorych przed niedocukrzeniami i niekontrolowanym wzrostem wagi ciała. - Z jednej strony oczywiście cieszy nas fakt, że te lekarstwa w ogóle znalazły się w najnowszym projekcie Ministerstwa Zdrowia. Z drugiej jednak, dziwi, że zabrakło w nim sakasgliptyny. To niepokojące, że w naszym kraju ignoruje się i pomija lek, którym leczy się 50 proc. pacjentów - mówi Andrzej Bauman, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Powody do zadowolenia mają za to "walczący" ze schorzeniami psychicznymi. W wykazach refundacyjnych znalazły się leki zawierające atomoksetynę, używane w terapii nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi oraz współistniejącymi chorobami, tj.: tiki, zespół Tourette'a, zaburzenia lękowe. Państwo będzie też dopłacać do nowych leków na schizofrenię. - To nowoczesne preparaty. Ich skuteczność jest co prawda porównywalna do leków klasycznych, za to dają mniej skutków ubocznych - tłumaczy dr Marek Domański, psychiatra, z-ca dyrektora Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie.

W sumie refundacją ma być objętych 279 nowych leków. Łącznie na listach znajdzie się 3491 produktów leczniczych. W przyszłym roku w budżecie NFZ zarezerwowano na ten cel 8,2 mld zł.

Co zmieni się od 1 stycznia 2012 r.

* Ceny leków refundowanych dla pacjentów w każdej aptece będą jednakowe. Resort zdrowia liczy na to, że gdy nie będzie już promocji w wybranych punktach, firmy farmaceutyczne obniżą ceny produktów leczniczych dostępnych na całym rynku.
* Właściciele aptek nie będą mogli stosować żadnych zachęt do zakupu konkretnych medykamentów w swojej placówce.
* Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie mógł wydać na leki więcej niż 17 procent łącznych środków, którymi dysponuje na leczenie.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski