Nie chcą się wyprowadzić z terenu budowy obwodnicy Lublina

Aleksandra Dunajska
Egzekutor wszedł do domu w Elizówce w asyście policji
Egzekutor wszedł do domu w Elizówce w asyście policji Jacek Babicz
Udostępnij:
Nie ustają społeczne konflikty wokół budowy obwodnicy Lublina. We wtorek egzekutor wszedł do jednego z dwóch ostatnich domów zamieszkanych domów, które są przeznaczone do wyburzenia pod inwestycję. - O tym, gdzie mamy się przenieść, poinformowano nas w dniu eksmisji - skarżyli się mieszkańcy.

Procedura w Elizówce ruszyła rano. - Przed godz. 9 wyłączono nam wodę, potem na posesję wszedł komornik z policją - relacjonował właściciel, pan Piotr (imię zmienione). Przed jego domem pojawiła się ekipa przeprowadzkowa oraz hycel, który miał się zająć transportem psa. Na swoją kolej czekali robotnicy, którzy chcieli rozpocząć rozbiórkę budynku.

Nieruchomość została wywłaszczona w październiku ub.r. na mocy zezwolenia wojewody na budowę obwodnicy Lublina (tzw. ZRID). Rodzina nie chciała się jednak wyprowadzić. - Decyzja ZRID nie jest ostateczna, bo minister transportu nie rozpatrzył jeszcze naszych odwołań od niej (ma się to stać 30 kwietnia - red.). Więc, zgodnie z prawem, wciąż jesteśmy właścicielami nieruchomości - uważa pan Piotr.

Urzędnicy wojewody podkreślają jednak, że decyzji ZRID nadano tzw. rygor natychmiastowej wykonalności. A ten, ich zdaniem, zobowiązuje do "nie-zwłocznego wydania nieruchomości". Odszkodowanie jest przyznawane później.

- Po tym, jak otrzymaliśmy ZRID, wielokrotnie proponowaliśmy tej rodzinie spotkanie w kwestii przedyskutowania spraw związanych z wydaniem nieruchomości i zapewnieniem lokalu zastępczego. Ale właściciele nie byli zainteresowani rozmowami. Wykonawca obwodnicy musi jednak wejść na teren budowy. W styczniu tego roku wystąpiliśmy więc z wnioskiem do Urzędu Wojewódzkiego o rozpoczęcie procedury egzekucyjnej - tłumaczy Krzysztof Nalewajko, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie.

Urzędnicy wojewody podkreślają, że egzekucja to ostateczność. - Zanim do niej do-szło, osoby zobowiązane do opuszczenia nieruchomości miały wiele możliwości dobrowolnego jej wydania - tłumaczy rzecznik Kamil Smerdel.

Pan Piotr podkreśla, że jego rodzina nie miała jak tego zrobić. - Dostaliśmy pismo o egzekucji, ale o tym, gdzie mamy się przeprowadzić, nie było ani słowa. Dowiedzieliśmy się dopiero dziś rano. To gdzie mieliśmy się wynieść? - denerwował się we wtorek.

- Lokal zamienny został wskazany we wniosku do wojewody w sprawie egzekucji - odpierał zarzuty Nalewajko. I dodawał, że rodzina miała dostęp do informacji na ten temat.

Ostatecznie we wtorek egzekutor, po kilku godzinach rozmów, wstrzymał procedurę. Rodzina ma czas do piątku na przeprowadzkę do domu wynajętego przez GDDKiA.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 50

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tadeusz
Mieli wcześniej cztery propozycje i żadnej nie chcieli przyjąć.
a
awe
a gdzie mają mieszkać jak nie dają odszkodowania a studnie zawalają śmieciami
W
Wywlaszczony
Opuszczamy, a w zasadzie wyrzucają nas z domów, a odszkodowanie, jego wysokość i termin wypłaty nie jest znany. Ponadto nadal musimy opłacać podatki od swoich nieruchomości ponieważ jesteśmy ich właścicielami.
k
kinol
Gdzie to ja mam zapałki...?
l
lebik 34215
Powinno się ich bardziej ostro wyrzucić.Jak to by nie skutkowało,dać policji pałki i gazy łzawiące i należycie dać im do zrozumienia,że mają się wynosić i koniec kropka!!!
P
POdbity
między jednym a drugim myciem talerzy w London City. A klepaniem zarabiasz na bilecik POwrotny. Kogo wybierze naród to będzie tym królem bo na razie to jest POkraczna POlsza i basta. A "rzundzi" wnuk żołnierz Hitlera i ma być gut. Coś ta Pani Erika Steinbach zamilkła i nie chce już odzyskać "ziem odzyskanych". Zacznie chyba na nowo akcję jak na ziemiach: Prusia, Kaszebe i Krzyżaków skończą się POtężne inwestycje. Tam jest 50 razy więcej wywłaszczeń i inwestycji niż w Lublinku i nie ma takich draństw.
d
dr Marco
Jasne że "trza".
JARA na króla Polski !!!!!!!!!
d
docent walgodesco
A jutro Komanda POrutnego może do mnie zastukać bo spodoba mu się mój majątek. I Ty za mnie klakierze się nie uPOmnisz. Za komuny zabrali moim dziadkom dom bo miał być skwerek. Chodzę koło miejsca tego domku i do dzisiaj jest pusty plac. Dziadkowie dostali za dom przydział na lokal komunalny p+k = 20 mkw w kamienicy, której już dawno nie ma. Do tego doszła kwota wywłaszczenia za co baka kupiła nam 2 rowerki młodzieżowe. Gdyby był ten dom to ja, moja siostra i brat nie czekalibyśmy na lokale spółdzielcze ponad 20 lat. Narzuciło by się piętro, poszerzyło domek i byłoby świetne siedlisko z ogrodem. A tak mamy wacka. O co słusznie boją się obecni "niePOsłuszni" właściciele.
P
POdbity
Państwo jest to aparat ucisku. WyPOsażony w: wojsko, policję i ściągaczy POdatków. Czy do tej definicji POtrzeba coś więcej czy mnie w tej POkraczo-nasi POlszy?
x
x
Graficy w kurierze ewidentnie mają coś z oczami. Czy ktoś ogląda te zdjęcia przed umieszczeniem na stronie?
m
murka
Zaczął budować obwodnicę Augustowa to aj, waj giewał. GWnowaci i POprawni zlecieli się z całej POlszy i robili wszystko, że tej obwodnicy nie było. Mimo, że brak obwodnicy POzbawił życia ca 300 osób. KaPOwali nawet do UE i wtedy było wolno wsio a Prezesowi to nie wolno udzielić informacji na temat Smoleńska w tej samej UE. A ile chłopki z PSL zgarnęli forsy za "lotnisko" w Niedziadzie ? Znasz kwotę wywłaszczeń? Bo ja nie znam a co miesiąc płacę POdatek . W tamtym przypadku nie zabrakło funduszy? Jest faktem, że dochodzi do takich POdłości a to nie wyłączna wina właścicieli. Jakoś na ziemiach Prusia i Krzyżakow a tym bardziej w Kaszebe nie dochodzi do takich draństw. A tam buduje i wywłaszcza ludzi 10 razy więcej.
p
pindek
Do kogo ludzie mają mieć pretensję z a stosowanie księżycowego prawa?
V
VS
Doskonała komunikacja to dopiero tam będzie...
d
dr Marco
...ŻE TO WINA TUSKA. Na pierwszej stronie jest dziś news, że jakieś wieśniaki wypatroszyły dzika. Pewnie też wina Tuska!
G
Gość
bo muszą (?) - tylko... jeżeli nie Tobie (mnie), to wtedy jest OK. No bo tak trzeba.
Tu też chodzi o tzw. SOLIDNOŚĆ, STABILNOŚĆ prawa, państwa, bo TYLKO w takich warunkach można myśleć o budowaniu porządnej, mocnej gospodarki. Bo jeżeli powiedziało się, że tu ma być teren pod zabudowę mieszkaniową - TO TAK MA BYĆ!!! NA DZIESIĘCIOLECIA, WIEKI - I JUŻ. Bo jeżeli obywatel nie ma zaufania do państwa, prawa w nim funkcjonującego, jego administracji - nie będzie inwestował... oleje to państwo tak, jak ono - jego.
A jeżeli jednak okaże się, że KONIECZNIE, bo NIE MA INNEGO WYJŚCIA plany zmieniać trzeba - NALEŻY tym przymusowo przecież wywłaszczanym - należytą rekompensatę ZAGWARANTOWAĆ. NALEŻYTĄ, czyli taką, żeby nie odczuł finansowo przymusowej zmiany miejsca zamieszkania, błyskawicznie wypłacaną, żeby przed wyburzaniem - zdążył się wyprowadzić do urządzonego już NIE GORSZEGO budynku w miejscu niewiele przynajmniej, gorszym.
Mam pytanie: czy tym wywłaszczanym wypłacono takie odszkodowania, rekompensaty? Czy im udzielono pomocy w załatwieniu wszystkich formalności urzędowych związanych z znalezieniem, zakupieniem nowej działki, wybudowaniem nowego budynku?
Czy potraktowano ich "per noga" - czyli wypłacono jakieś tam pieniądze, nie przystające do realnych, obowiązujących w danej chwili cen, w terminach wziętych z sufitu i - won? Radź sobie sam, jak potrafisz, my już mamy problem z głowy?
Nie żądam cudów, nie wymagam Bóg wie jakich pieniędzy - ot, tyle, żeby wystarczyło na urządzenie się w innym miejscu na poziomie przynajmniej niewiele odbiegającym od poprzedniego, no i żeby nie przechodzić od nowa tej urzędniczej drogi koszmarnej w załatwianiu formalności związanych z wybudowaniem domu...
Czy tak było? Bo, z licznych protestów wynikało by, że nie...
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie