Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie chcą wypaść z budżetu obywatelskiego. 40 projektów zgłoszonych przez mieszkańców m.in. szpilkostrada walczą o zmianę decyzji ratusza

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Natalia Mrowca
Szpilkostrada na Starym Mieście, maszt przyjaźni polsko – amerykańskiej na rondzie R. Reagana, mobilne trybuny przy stadionie żużlowym – łącznie 40 pomysłów mieszkańców walczy o przywrócenie na listę projektów rywalizujących o pieniądze z budżetu obywatelskiego. Ratusz skreślił je z powodów formalnych, ale ich autorzy złożyli odwołania.

156 projektów zgłosili lublinianie do siódmej edycji (na 2021r.) budżetu obywatelskiego. Prawie połowa z nich nie przebrnęła oceny formalnej przeprowadzonej przez ratusz. Miasto odrzuciło 74 pomysły mieszkańców. Ci jednak nie zrezygnowali z walki o realizację swoich inicjatyw.

- Złożono odwołanie w przypadku 40 projektów, to prawie połowa spośród tych, które nie przebrnęły oceny formalnej – wylicza Anna Machocka, koordynatorka budżetu obywatelskiego w Biurze Partycypacji Społecznej UM Lublin.

Odwołania zostały już ocenione przez poszczególne wydziały ratusza. Czekają teraz na decyzję prezydenta Lublina. To on ostatecznie zdecyduje, czy wrócą do gry o realizację w ramach kolejnej edycji budżetu obywatelskiego, czy nie będą miały na to już żadnych szans.

Decyzja w sprawie odwołań ma zapaść pod koniec tego lub na początku przyszłego tygodnia.

- Ocenę uważam za błąd w pracach komisji. Podejrzewam, że ktoś pozostawił żartobliwy komentarz, który potem pozostał jako oficjalna ocena – przekonuje Krzysztof Kowalik. Chodzi o zgłoszoną przez niego kontynuację budowy szpilkostrad na Starym Mieście. Ma to być pas gładkich i równych płyt zamontowanych ma stylizowanej na starobruk nawierzchni ul. Grodzkiej i Rynku. Przed rokiem głosujący nad budżetem obywatelskim powiedzieli „tak” pomysłowi. Budowy szpilkostrady jednak nie rozpoczęto. Ratusz tłumaczył to kłopotami finansowymi wynikającymi z utraty dochodów w związku z epidemią koronawirusa.

Kontynuacja budowy szpilkostrady została zgłoszona do budżetu obywatelskiego na rok 2021. Komisja oceniająca projekty uznała, że nie spełnia ona jednak wymogów formalnych. Dlaczego? - Brak pierwszego etapu uniemożliwia kontynuację – tłumaczą urzędnicy.

Kowalik wytyka, że w przypadku trzech innych projektów dotyczących kontynuacji m.in. budowy ścieżki rowerowej wzdłuż al. Solidarności urzędnicy wydali pozytywne opinie. Mimo, że też nie zaczęto ich realizacji w tym roku.

- Wyraźnie wskazuje to, że ocena mojego projektu musiała być następstwem błędu – podkreśla Kowalik.

O przywrócenie na listę walczy też m.in. maszt przyjaźni polsko–amerykańskiej, który miałby stanąć na rodzie R. Reagana (u zbiegu Sławinkowskiej i Willowej), modernizacja ul. Lubartowskiej na odcinku od Bajkowskiego do Tysiąclecia, odkomarzanie całego miasta czy kupno i montaż mobilnej trybuny przy stadionie żużlowym. Odwołanie złożyli też autorzy pomysłu budowy stałej siedziby dla Rezerwatu Dzikich Dzieci.

- W momencie ogłoszenia informacji o rezultatach procedury odwoławczej podamy termin głosowania nad budżetem obywatelskim – dodaje Machocka.

Jeszcze niedawno ratusz „sztywno” określał ten termin. Głosowanie miało trwać od 15 do 28 października.

W puli budżetu obywatelskiego jest 12,15 mln zł. To mniej niż w latach poprzednich, kiedy wynosiła ona 15 mln zł. Ratusz tłumaczy cięcia spadkiem dochodów z powodu epidemii koronawirusa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski