Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie każdy kierowca pomaga przy wejściu do autobusu osobom niepełnosprawnym

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie przypomina, że każdy kierowca ma obowiązek pomóc osobom niepełnosprawnym w zajęciu miejsca oraz w opuszczeniu pojazdu
Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie przypomina, że każdy kierowca ma obowiązek pomóc osobom niepełnosprawnym w zajęciu miejsca oraz w opuszczeniu pojazdu pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie przypomina, że każdy kierowca ma obowiązek pomóc osobom niepełnosprawnym w zajęciu miejsca oraz w opuszczeniu pojazdu. Chodzi o rozłożenie platformy lub uruchomienie tzw. „przyklęku”. Za niespełnienie tych standardów mogą grozić kary umowne dla przewoźników. Również sami kierowcy muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami.

- Od jakiegoś czasu mam sporadyczną (nie)przyjemność podróżować z chłopakiem komunikacją miejską. Nasz samochód był w warsztacie, a my musieliśmy dostać się na drugi koniec miasta. Największym problemem podczas podróży okazał się brak pomocy kierowców autobusów - napisała do nas Katarzyna, niepełnosprawna mieszkanka Lublina poruszająca się na wózku.

I zwraca uwagę, że co prawda większość pojazdów miejskich jest niskopodłogowa, ale pomimo opuszczenia niżej autobusu, często bezpieczne wejście nie jest możliwe, ponieważ jest duża szczelina pomiędzy krawężnikiem, a drzwiami do autobusu. Aby ułatwić niepełnosprawnym wejście, w autobusach są specjalne platformy, które są rozkładane przez kierowcę.

- Niestety, dla wielu kierowców rozłożenie i złożenie rampy jest problemem. Dodatkowo, choć to może nie tak istotne, kierowcy bardzo często są nieuprzejmi, rzucają kąśliwe uwagi, jakoby mój chłopak miał sam poradzić sobie z wprowadzeniem wózka. Wielokrotnie radził sobie sam, ponieważ nie mamy innej możliwości. Niestety, jednak nie zawsze jest to bezpieczne - o wiele prościej jest po prostu wjechać na wózku po rozłożonej rampie - wyjaśnia Katarzyna, która w tej sprawie złożyła skargę do Zarządu Transportu Miejskiego

. Jak mówi nam, niewiele ona dała, bo sytuacja się nie poprawiła. - W dalszym ciągu kierowcy ignorują fakt wciskania "guzika dla niepełnosprawnych", czekając, aż pomoże nam ktoś z współpasażerów - dodaje Czytelniczka.

ZTM w Lublinie przyjrzał się sprawie, a analiza zapisu monitoringu z pojazdu potwierdziła winę kierowcy. W odpowiedzi ZTM czytamy, że z kierowcami zostały przeprowadzone rozmowy dyscyplinujące, a ZTM przeprasza za zaistniałą sytuację i zaznacza, że wobec przewoźnika zostaną nałożone kary finansowe przewidziane w umowie. Co ZTM robi, aby do takich sytuacji więcej nie dochodziło?

- Nasze służby systematycznie sprawują kontrole nad zgodnością świadczenia usług przewozowych. Zgodnie z zapisami umowy i przyjętymi standardami kierowca ma pomóc osobom niepełnosprawnym w zajęciu miejsca oraz w opuszczeniu pojazdu, w tym rozłożenie platformy lub uruchomienie tzw. „przyklęku” - przypomina Monika Fisz, rzecznik ZTM w Lublinie. I dodaje, że w przypadku stwierdzenia naruszenia tego standardu przewoźnikowi zostają naliczone kary umowne. - I tak też się stało w przypadku potwierdzonym w toku wyjaśniania skargi. Natomiast konsekwencje służbowe wobec kierowcy – pracownika wyciąga bezpośrednio pracodawca, czyli przewoźnik - odpowiada Fisz.

Sprawdzaliśmy, co uwieczniło Google Street View w Lublinie

Lubelskie w obiektywie kamer Google. Nagrali cię? Zobacz, cz...

Zapytaliśmy więc jak jest u największego przewoźnika w mieście. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne podkreśla, że od lat inwestuje w zakup pojazdów przystosowanych do przewożenia osób starszych i niepełnosprawnych. - Oczekujemy od naszych kierowców wrażliwości i empatii w tej kwestii. Każdy kierowca zatrudniony w MPK Lublin ma obowiązek pomóc osobie niepełnosprawnej zająć miejsce w pojeździe. Jeśli tego nie zrobi, musi liczyć się z konsekwencjami - odpowiada Weronika Opasiak, rzecznik MPK w Lublinie.

Jakimi konsekwencjami? To już zależy od skali zastrzeżeń. - Zgodnie z regulaminem może to być np. rozmowa dyscyplinująca, upomnienie, nagana, a bywa, że i pozbawienie pracy - dodaje rzeczniczka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski