reklama

Nie przenoście nam Felina do Świdnika

Maria Krzos, Aleksandra Dunajska
Agnieszka Wojciechowska-Ćwik: - Na liście potrzeb umieściłabym przedszkole i żłobek Małgorzata Genca
- Słyszałam, że pojawił się pomysł, by Felin przestał być dzielnicą Lublina i stał się częścią Świdnika - mówi Bożena Wilkołek, mieszkanka Felina. - Według mnie to byłby dla nas krok w tył.

W sobotę na naszych łamach Eugeniusz Bielak, przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Felin, zapowiedział, że rada zacznie zbierać podpisy wśród mieszkańców w sprawie odłączenia Felina od Lublina. Tłumaczył, że władze miasta systematycznie spychają osiedle na margines i traktują gorzej niż inne części miasta.

- Od lat walczymy o inwestycje w dzielnicy - mówi Bielak. - Do urzędu wysłaliśmy setki pism. Felin nie ma swojego przedstawiciela w Radzie Miasta i zawsze okazuje się, że jest omijany przy rozdziale pieniędzy. Przypadek "Orlika" (niedawno okazało się, że boisko nie będzie budowane na Felinie, ale na Czechowie - przyp. red.) to tylko wierzchołek góry lodowej. Wymieniać mógłbym bardzo długo. Mój pomysł był próbą zwrócenia uwagi władz na problemy Felina. Ma tu powstać strefa ekonomiczna, a władze nie dbają o rozbudowę podstawowej infrastruktury - uważa Bielak.

- Nie jest aż tak źle - mówi Bożena Wilkołek. - Mieszkam tu od 13 lat i jestem bardzo zadowolona. - Nie wyobrażam sobie przeprowadzki na Czechów czy Czuby. Na Felinie jest spokojnie, czysto, osiedle jest zadbane. Większość sklepów mamy na miejscu, dojazd do innych części miasta też jest niezły.

Z mieszkania tu zadowolona jest również Agnieszka Wojciechowska-Ćwik. - Felin jest bezpieczny - tłumaczy. - Nie musimy się przyłączać do Świdnika. Nie oznacza to jednak, że dzielnica nie ma braków. Chodzi przede wszystkim o żłobek i przedszkole.

Zdaniem prezydenta Adama Wasilewskiego secesja Felina od Lublina nie jest realna. - Nie byłaby też dobrym rozwiązaniem dla mieszkańców tego osiedla - komentuje. - Wiem, że wokół Felina narosło wiele problemów. Jestem otwarty na sprawy tego osiedla i jeśli mieszkańcy sobie tego życzą, zapraszam do wspólnych rozmów - mówi Wasilewski.

- Nie widzę problemu, żeby cały Lublin przenieść do Świdnika - śmieje się Artur Soboń, rzecznik prasowy świdnickiego UM. - Dlatego nie dziwię się mieszkańcom Felina. Nasze miasto jest lepiej zarządzane niż Lublin. Felin nie powinien jednak spodziewać się cudów.

Możliwe, ale bardzo trudne

Z prof. Stanisławem Michałowskim z UMCS, specjalistą w zakresie samorządów i polityki lokalnej, rozmawia Aleksandra Dunajska

Czy z punktu widzenia prawa odłączenie się dzielnicy od miasta i przyłączenie jej do innego samorządu, jest możliwe?
Tak, ale jest to bardzo skomplikowany i długotrwały proces. Przede wszystkim najpierw powinny się odbyć konsultacje społeczne, a nawet referendum wśród mieszkańców na ten temat. Trzeba też konkretnego uzasadnienia dla potrzeby przeprowadzenia takich zmian. Wymagałoby to też odpowiednich uchwał rad miejskich w Lublinie i Świdniku. Ostateczną decyzję musiałaby zaś podjąć Rada Ministrów.

Czy tego rodzaju przypadki już się zdarzały w Polsce? Czy kiedykolwiek plany zakończyły się sukcesem?
Pamiętam podobną sytuację, kiedy gmina Fajsławice znajdująca się w powiecie krasnostawskim próbowała kiedyś "przejść" do powiatu świdnickiego. Sprawa była już dość zaawansowana, Rada Ministrów wydała nawet jedno wstępne zarządzenie w tej kwestii. Potem jednak zmienił się rząd i kolejny nie chciał już kontynuować zmian. To pokazuje po pierwsze, jak trudny i długotrwały jest to proces. Poza tym jest też w jakimś stopniu uwarunkowany politycznie.

Podsumowując - teoretycznie Felin mógłby się odłączyć od Lublina, ale w praktyce trudno to sobie wyobrazić?
Tak. A swoją drogą myślę, że tego rodzaju zapowiedzi są w tym momencie swoistym straszakiem stosowanym przez przedstawicieli rady dzielnicy i część mieszkańców Felina. Chodzi o zwrócenie uwagi władz Lublina na potrzeby tej części miasta, która, zdaniem pomysłodawców odłączenia, jest przez włodarzy miasta zaniedbywana.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 20

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

m
miastowy

Bielak na prezesa afi świdnik !!! My już go nie chcemy w Lublinie. Gieniu nie przyznawaj się,że jesteś z Lublina .... wstyd nam przynosisz - Precz do chamburka !!!

c
czubek

też żądają odłączenia za próby organizowania toru motocrossowego i zaniechanie budowy wiaduktu nad Głęboką. Odłączmy się wszyscy, zostanie tylko Stary Lublin ze swoim królem Wasylem I Lubelskim.

h
hary

Wszstkie pomyje na Wasyla a pytam co robia zastempcy radni budza sie jak juz za pozno lub podjudzaja mieszkancow -panie panowi myslec do przodu o kase dla miasta ,mieszkancow .

r
radny

z dniem 1 kwietnia wszyscy mieszkancy os Felin proszeni sa o skladanie wnioskow o do urzedu miasta świdnik o przydzielenie nowych tablic rejestracyjnych nowe tablice zaczynac sie beda na litery LSW a nie jak dotad LU pozdrawiam

m
mieszkanka felina

Niech Pan Bielak się przeprowadza do Świdnika jak mu nie pasuje mieszkanie na Felinie, bo pomysły ma takie, że pogratulować inteligencji...

p
pyrek

Dzielnica Dziesiąta tez chce sie odlaczyc od Lublina. Zero zainteresowania ze strony miasta, zero inwestycji. Chcemy przylaczyc sie do Poznania!!!!! ;)))))

b
byczysko_lbn

Amoże tak w końcu niech Świdnik się stanie dzielnicą Lublina..?

s
społecznik

Odwołajcie swoich radnych. Dosyć głupich pajaców dbających tylko o prywatne sprawy w Lublinie.

s
społecznik

My mieszkańcy Czechowa też chcemy odłączyć się od tego średniowiecznego Lublina. Nie chcemy mieć prezydenta Adama "nic się nie da" Wasilewskiego. Od jutra zbieramy podpisy.

h
hary

Kochani mieszkancy Felina i Lublina tylko zgoda buduje a niezgoda rujnuje czesc uwag slusznych ale kazde miasto remontuja od centrum Lublin potrzebuje poteznej kasy zaniedbania 30 letnie inwestycje malo trafne [Globus Hala lipa bydgoska Hala zrabia na siebie ] remont muru na farze 1 milion rozpada sie 4.5 mil zl za projekt tunelu lezy w szufladzie ,projekt stadionu Zygmuntowskiej Al. 2 mil lezy w szufladzie nie liczac innych wpadek

Ś
Ś

My nie chcemy Felina w Świdniku.
Po co nam problem lubelskich dresików z bloków komunalnych.. Bez obrazy ale tego typu element (bijący za to, że ktoś się spojrzał, kradnący komórki itd) na stałe zagościł już w folklorze Lublina. Wszystko przez prawo, a raczej bezprawie zgodne z pseudo-logiką sędziów, kiedy to nagle okazuje się obrona własna jest uważana za napaść i to atakujący pozywa swoją ofiarę o pobicie. Recydywiści ciągle dostają wyroki w zawiasach śmiejąc się ludziom w twarz, że wszyscy mogą im "naskoczyć". Świetnymi przykładami są ostatnie cwaniackie napaści na policjantów. Z tym, że Oni mogą więcej zrobić w sprawie swojego człowieka bo mają możliwości. A co ze zwykłymi ludźmi? Jak ktoś nie ma Sędziego lub Prokuratora w rodzinie może się tylko tłumaczyć latami, że to on został napadnięty. Tak samo jak pomoc komuś - ktoś gdzieś bardzo słusznie napisał, że pomoc komuś to po prostu udział w bójce.
Niech mi ktoś powie jak mają tu żyć normalni, uczciwi ludzie?

V
VIP

O tak. Wprowadzić autobusy podmiejskie na felin i niech bulą jełopy po 5 zł za dojazd do ,,centrum'' Lublina

tubtin - miasto frustracji

p
przewodniczący

Dziękuję PANU SYLWESTROWI za cenne uwagi na forum. Mieszkańcy Felina widzą, że mimo nieudolnej kadry w kilku Wydziałach Urzędu udało nam się narazie posprzątać płyty ,śmieci, gruz, zgłosić Dzielnicę Felin do systematycznego oczyszczania oraz wykonać część chodników i trawników. Chcę tu podziękować Wydziałowi Gospodarki Komunalnej za wzorowe działanie- DZIĘKUJEMY. Zatrzymaliśmy nieuzasadnione protesty mieszkańców przeciwko budowie lotniska w Świdniku. Jako grupa Przewodniczących z Dzielnic na pozcątku 2009 roku wnioskowaliśmy do Pana Marszałka o środki z rezerwy z 2008 roku, bo nie byŁo wstępnie nic dla Lublina i udało się.Największym problemem dla mieszkańców jest brak żłobka, przedszkola, gimnazjum, boiska osiedlowego ogólnie dostępnego dla młodzieży, brak oświetlenia ulic Doświadzcalnej i Macieja Rataja, chodników itd.I tu jest problem od lat bo tylko dwóch Radnych Pan Kowalczyk i Pan Bryłowski a jest pieciu w naszym okręgu, interesuje się i wspiera nasze działania i tym Panom bardzo dziękujemy. Zbyt małe kompetencje Rad Dzielnic, brak dostępu w wypowiedzi na sesjach Rady Miasta dla Pzrewodnizcących z Dzielnic- statutowy, nie pozwala mÓwić o sprawach kluczowych dla 6 tys. mieszkańców Dzielnicy. Np. w sprawie złego i krzywdzącego ludzi na kolanie wykonanego i uchwalanego w pośpiechu planu zagospodarowania przestrzennego dla Felina na 230 ha - wrysowano drogi przez mieszkania ludzi przy ul.Macieja Rataja.Pominięto wszystkie wnioski mieszkanców i tego Radni nie doczytali. Kolejny problem to brak dostępu mało zamożnych dzieci i młodzieży do hali sportowej przy szkole bo jest to płatne.Radni na ślepo głosują wynajm hali dla firm nie patrzą, że nasze dzieci drugi rok nie mogą wejść na halę sportową. Czy tylko zyski się liczą dla Wydziału Oświaty i Wychowania nie dzieci i młodzież- pytanie do Komisji Oświaty Rady Miasta i Dyrekcji Wydziału. Trzeba nie mieć sumienia żeby żądać pieniędzy od dzieci ze świetlicy przy ul. Antoniny Grygowej za wejście na halę.To jest tylko wierzchołek problemów i spraw. Mieszkanców Felina zapraszam do siedziby Rady Dzielnicy przy ul. Zygmunta Augusta 7/2 w czasie dyżurów we wtorki w godz.9.00 do 10.30 i w czwartki w godz.18.00 do 19.30.Chcemy żeby po trzech latach wykonano projekt żłobka i przedszkola i żeby rozpoczęto budowę. Mam dość słuchania skarg rodziców, że maŁe dzieci wożą do odległych przedszkoli i szkół bo na Felinie nie ma miejsca a tu przewożone są dzieci z innych okolic. Wspólnoty mieszkaniowe przy ul. Doświedczalnej nie mają czystej wody w kranach i gdzie obiecanki Prezydenta, że jak będzie wykonany wodociąg do strefy, to również wykona wodociąg dla wspólnot. Pilnych potrzeb jest wiele tylko ta władza nie potrafi sobie z tym poradzić. Wczoraj Sejmik Wojewódzki przegłosował zmianę lokalizacji boisk Orlik dla Lublina tzn. wniosek Pana Wasilewskiego dostarczony w ubieglym tygodniu i zabranie Felinowi. No i gdzie byli Panowie Radni gdzie ich interpelacje przez trzy lata. Nestety głosy trzy lata temu oddane na Radnych z Felina w większości są chybione.Wierzę, że mieszkańcy sprawdzą co kto dla nich zrobił i rozliczą w wyborach. Z uszanowaniem Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Felin E.Bielak.

g
góral

Ach, to ten doradca wójta z serialu "Rancho"?

E
EWA

POMYŚLCIE DOBRZE ŚWIDNIK MNIEJSZE PODATKI TO I KASA MNIEJSZA W OPŁATACH BO LUBLIN TO ZGROZA OPŁATY JAK W POZNANIU ZAROBKI JAK NA UKRAINIE.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3