Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko Matejko i Beksiński posiadali talent. Udowadniają to studenci z UMCS-u

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Studenci z UMCS-u w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii prowadzą projekt społeczny o polskich artystach. Celem jest edukacja i rozpropagowanie mniej znanych twórców, o których nie mówi się w szkołach.

Projekt tworzą Katarzyna Kołodziejczyk (kierowniczka) oraz dwójka znajomych: Kamil Kołodziejczyk i Kamil Ferdyn. Studenci wybrali ok. 50 artystów, o których przygotowali materiały edukacyjne.

- Działamy głównie w internecie prowadząc konto na Instagramie pod nazwą @artenchant.pl, gdzie regularnie udostępniamy posty i co jakiś czas wstawiamy quiz na naszą relację, na której odbiorcy mogą sprawdzić swoją wiedzę. Prowadzimy także konto na Facebooku, na którym również można znaleźć treści dotyczące polskich malarzy - powiedziała Katarzyna Kołodziejczyk.

W szkole na plastyce, wiedzy o kulturze, historii i języku polskim wiele mówi się o artystach. Uczeń poznaje wiele gatunków sztuki i ich przedstawicieli, często zagranicznych. W Polsce również mieliśmy wielu artystów, ale często zostali oni przysłonięci wielkimi nazwiskami. Dlatego studenci z UMCS-u postanowili przedstawić, takich twórców jak: Zofia Stryjeńska, Witold Wójtkiewicz, Olga Boznańska i Jerzy Nowosielski.

- Na każdym etapie swojego życia doświadczamy sztuki na różne sposoby. Początkowo, gdy tylko nauczyliśmy się trzymać kredkę/ołówek, dajemy się ponieść wyobraźni. Jedni z czasem tracą zainteresowanie tą ,,zabawą" a drudzy pozostają przy niej na lata. Natomiast wszyscy, bez wyjątku, otoczeni jesteśmy sztuką, którą stworzyła matka natura oraz tą w wykonaniu człowieka. Obrazy, rysunki, rzeźby... Niby to wszystko widzimy, ale czy zauważamy? A jeśli zauważamy, to czy skupiamy się na tym co MY widzimy czy to co widział autor? Czy autor ma w ogóle jakieś znaczenie? Słyszeliśmy w szkole o wielkim da Vinci, Michale Aniele, dziwnym, lecz utalentowanym van Goghu. Jesteśmy w stanie wymienić wielu zagranicznych artystów, a co z Polakami? Przecież oni też tworzyli i tworzą. Matejko oraz Beksiński nie byli jedynymi z naszych rodaków, którzy posiadali wielki talent - wytłumaczyła inicjatywę kierowniczka projektu.

Projekt uczy zaangażowanych pracy w zespole oraz zarządzania działaniami, a treści prezentowane na portalach społecznościowych nie pozostają bez echa. Zaangażowani odbiorcy doceniają edukacyjną i interaktywną formę przedstawienia wielkich, polskich malarzy.

- Często docierają do nas pozytywne opinie dotyczące naszych działań, jak nie w sekcji komentarzy pod postami to w prywatnych wiadomościach na naszym instagramem. Ciepłe słowa naszych odbiorców dają nam znać, że rzeczywiście jest sporo osób, które uważają cel naszego projektu za słuszny/interesujący, co motywuje nas do dalszych działań - doceniła czytelników Kołodziejczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski