Nie tylko poeci czytają „Poemat”. Spraw urodzinowy prezent Józefowi Czechowiczowi i przeczytaj poemat o mieście

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
Każdy mieszkaniec Lublina może sprawić urodzinowy prezent Józefowi Czechowiczowi. Wystarczy wybrać ulubiony fragment „Poematu o mieście Lublinie”, nagrać go i wysłać.

Nie tylko poeci czytają „Poemat”

15 marca Józef Czechowicz obchodziłby swoje 120. urodziny. Z tej okazji Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN" zaplanował wyjątkową edycję akcji "Czytanie Czechowicza".

- W 2001 r. powstała inicjatywa, by co roku w dniu urodzin Czechowicza spotykać się i czytać „Poematu o mieście Lublinie”. Ta tradycja jest przez nas kontynuowana już od ponad 20 lat. Co roku 15 marca zapraszamy mieszkańców miasta do wspólnego świętowania. „Poemat..." to jeden z najważniejszych utworów Józefa Czechowicza, a już na pewno najważniejszy utwór poświęcony naszemu miastu - podkreśla Joanna Zętar z Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN".

W 2003 i 2013 roku z okazji 100. i 110. urodzin poety ośrodek wydał dwie płyty, na których wybitni współcześni polscy poeci nagrali czytane przez siebie fragmenty „Poematu…”. Na płytach można wsłuchać się w głos m.in.: Wisławy Szymborskiej, Adama Zagajewskiego, Czesława Miłosza oraz ks. Jana Twardowskiego.

- W tym roku także przypada okrągła rocznica urodzin poety, dlatego z tej okazji przygotowaliśmy akcję „Nie tylko poeci czytają Poemat”. W związku z tym chcielibyśmy zaprosić wszystkie osoby, dla których Józef Czechowicz był ważną postacią do wzięcia udziału w wydarzeniu - dodaje Zętar.

Aby wziąć w niej udział, wystarczy wybrać jeden z czternastu fragmentów utworu, nagrać go jaki plik dźwiękowy i przesłać nagranie na adres [email protected] z dopiskiem (imię, nazwisko, zawód).

- Wszystkie fragmenty zostaną zebrane i umieszczone na specjalnej stronie internetowej. Bardzo zależy nam, aby było ich przynajmniej 120, czyli tyle, ile lat miałby Józef Czechowicz. Wybór fragmentu należy do mieszkańców - informuje Zętar.

Swoje nagrania można wysyłać do 15 marca na adres [email protected] w formie pliku dźwiękowego z dopiskiem (imię, nazwisko, zawód). Dodatkowo nie jest to jedyne działanie, jakie ośrodek zaplanował na 15 marca.

- Jak co roku spotkamy się także w Bramie Grodzkiej na wspólnym czytaniu „Poematu...". Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, którzy chcą świętować z nami ten wyjątkowy dzień - podsumowuje Zętar.

Pełny tekst „Poematu” znajdziecie TUTAJ.

Czekaliśmy na nią dwa lata - Jula znowu na scenie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie