Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko poeci czytają „Poemat”. Spraw urodzinowy prezent Józefowi Czechowiczowi i przeczytaj poemat o mieście

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
Każdy mieszkaniec Lublina może sprawić urodzinowy prezent Józefowi Czechowiczowi. Wystarczy wybrać ulubiony fragment „Poematu o mieście Lublinie”, nagrać go i wysłać.

Nie tylko poeci czytają „Poemat”

15 marca Józef Czechowicz obchodziłby swoje 120. urodziny. Z tej okazji Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN" zaplanował wyjątkową edycję akcji "Czytanie Czechowicza".

- W 2001 r. powstała inicjatywa, by co roku w dniu urodzin Czechowicza spotykać się i czytać „Poematu o mieście Lublinie”. Ta tradycja jest przez nas kontynuowana już od ponad 20 lat. Co roku 15 marca zapraszamy mieszkańców miasta do wspólnego świętowania. „Poemat..." to jeden z najważniejszych utworów Józefa Czechowicza, a już na pewno najważniejszy utwór poświęcony naszemu miastu - podkreśla Joanna Zętar z Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN".

W 2003 i 2013 roku z okazji 100. i 110. urodzin poety ośrodek wydał dwie płyty, na których wybitni współcześni polscy poeci nagrali czytane przez siebie fragmenty „Poematu…”. Na płytach można wsłuchać się w głos m.in.: Wisławy Szymborskiej, Adama Zagajewskiego, Czesława Miłosza oraz ks. Jana Twardowskiego.

- W tym roku także przypada okrągła rocznica urodzin poety, dlatego z tej okazji przygotowaliśmy akcję „Nie tylko poeci czytają Poemat”. W związku z tym chcielibyśmy zaprosić wszystkie osoby, dla których Józef Czechowicz był ważną postacią do wzięcia udziału w wydarzeniu - dodaje Zętar.

Aby wziąć w niej udział, wystarczy wybrać jeden z czternastu fragmentów utworu, nagrać go jaki plik dźwiękowy i przesłać nagranie na adres [email protected] z dopiskiem (imię, nazwisko, zawód).

- Wszystkie fragmenty zostaną zebrane i umieszczone na specjalnej stronie internetowej. Bardzo zależy nam, aby było ich przynajmniej 120, czyli tyle, ile lat miałby Józef Czechowicz. Wybór fragmentu należy do mieszkańców - informuje Zętar.

Swoje nagrania można wysyłać do 15 marca na adres [email protected] w formie pliku dźwiękowego z dopiskiem (imię, nazwisko, zawód). Dodatkowo nie jest to jedyne działanie, jakie ośrodek zaplanował na 15 marca.

- Jak co roku spotkamy się także w Bramie Grodzkiej na wspólnym czytaniu „Poematu...". Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, którzy chcą świętować z nami ten wyjątkowy dzień - podsumowuje Zętar.

Pełny tekst „Poematu” znajdziecie TUTAJ.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski