Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie zdążyli wyremontować historycznych mogił przed dniem Wszystkich Świętych

MS
Według umowy zawartej remont historycznych pomników z lubelskiego cmentarza przy ulicy Białej powinien zakończyć się do 15 października, tak się nie stało. Wykonawca tłumaczy, że to z powodu deszczowej pogody.

Problem dotyczy kwater okresu II wojny światowej z cmentarza wojskowo-komunalnego z głównym wejściem od strony ulicy Białej, który jest częścią nekropolii przy ulicy Lipowej. W tym miejscu są pochowane m.in. ofiary bombardowania Lublina we wrześniu 1939 roku m.in. poeta Józef Czechowicz, czy obrońcy miasta.

- Zawsze przychodzimy na grób harcerza Jerzego Kędzierskiego, który we wrześniu 1939 roku brał udział w obronie Lublina. Miał 16 lat, kiedy zmarł. W tym roku okazało się, że w tej części cmentarza trwa remont, ledwo da się podejść przez błoto. To oburzające, że prace remontowe nie zakończyły się przed dniem Wszystkich Świętych, kiedy wiele osób przychodzi położyć zapalone znicze, także na grobach tych, którzy walczyli w czasie II wojny światowej - denerwuje się Czytelniczka Kuriera, która zadzwoniła w poniedziałek w tej sprawie do naszej redakcji.

Sprawdziliśmy. Ratusz potwierdza, że remont kwater zakładał m.in. wymianę 192 betonowych krzyży na granitowe, założenie nowych trawników na mogiłach oraz remont alejek. Umowa z wykonawcą, który wygrał przetarg, została podpisana w połowie tegorocznych wakacji. Inwestycja nie jest zakończona, a teren oddzielony taśmami.

- Termin realizacji przewidziany umową to 15 października 2016 roku, nie podpisywaliśmy aneksu do niej. Większośc krzyży została wymieniona. Chcieliśmy, aby prace zakończyły się przed Wszystkich Świętych - wyjaśnia Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina. - Od wykonawcy dostaliśmy informację, że utrzymujące się opady deszczu doprowadziły do rozmoknięcia gruntu. Mimo to, będą mu naliczone kary za zwłokę. Chcemy też, aby jak najszybciej dokończył prace - zapowiada Beata Krzyżanowska.

- Głównym problemem jest deszczowa pogoda, w niektórych miejscach nie da się ustawić nowych krzyży. Latem wykonaliśmy te prace, które mogliśmy zrobić - usłyszeliśmy od przedstawiciela firmy „Andrzej Wróbel. Przedsiębiorstwo Robót Drogowych".

Koszt całościowy renowacji mogił z kwater cmentarza przy ulicy Białej w Lublinie to 363 tys. zł, z czego 200 tys. pochodziło ze środków Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie, 150 tys. z dotacji przekazanej przez wojewodę lubelskiego, a reszta z pieniędzy gminy Lublin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski