Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedokończone utwory Mozarta i Schuberta w filharmonii

paf
W.A. Mozart - jego "Mszę c-moll" usłyszymy dziś w filharmonii
W.A. Mozart - jego "Mszę c-moll" usłyszymy dziś w filharmonii materiały prasowe
Fani muzyki klasycznej mają wiele wspólnego z wyznawcami teorii spiskowych. I jedni, i drudzy lubią doszukiwać się wszędzie ukrytych znaczeń, spierać się o detale i nie ufać w oficjalne wersje wydarzeń. Nic dziwnego, że aura tajemnicy otaczająca "VII Symfonię" F. Schuberta i "Wielką mszę c-moll" W.A. Mozarta (obydwie usłyszymy dziś w filharmonii, w wykonaniu orkiestry symfonicznej FL i Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej) pobudzają ich wyobraźnię.

Dowodów na zbieżność dwóch wymienionych wyżej grup można szukać w literaturze. W ciągu kilku ostatnich lat na półkach księgarni pojawiły się m.in. "Manuskrypt Chopina", traktujący o fikcyjnym, nieznanym manuskrypcie kompozytora w rękach byłego pracownika wywiadu wojskowego, czy sensacyjna powieść "Dziesiąta symfonia", odsłaniająca "nieznane fakty" z biografii Ludwiga van Beethovena. O zawiłej teorii dotyczącej częstotliwości koncertowego A (stroją do niego filharmonicy przed koncertami), w którą podobno są zamieszani naziści i siły kosmosu, nie mówiąc.

Wątek niedokończonych symfonii doskonale wpisuje się w ten klimat. Co najmniej piętnastu twórców pozostawiało swe wielkie dzieła bez finiszu, wliczając w to Schuberta i Mozarta. W obydwu przypadkach motywy pozostawienia kompozycji w niedokończonej formie nie są znane.

"Ósma" Schuberta powstała sześć lat przed jego śmiercią w 1828 roku, a więc czasu na zamknięcie pracy autor miał pod dostatkiem. Czy uznał, że dzieło jest wystarczająco dobre i bez zakończenia? Dlaczego część manuskryptu "ósmej" ma podarte kartki? Dlaczego Anselm Hüttenbrenner, który otrzymał od kompozytora oryginał, milczał o nim przez następne 37 lat?

Z "Mszą c-moll" Mozarta z 1782 roku nie jest łatwiej. Symfonii brakuje końcowego "Credo" i "Agnus Dei". Może odstawił utwór na jakiś czas, by zająć się pisaniem za pieniądze ("Mszę" napisał dla czystej przyjemności, jako podziękowanie Bogu za małżeństwo). Może skojarzyła mu się ze śmiercią syna Leopolda i nie mógł do niej wrócić? Ciekawy koncept ma Steve Schwarz. W "Mszy c-moll" Mozart wzniósł się na takie wyżyny geniuszu, że w trakcie najzwyczajniej zabrakło mu inspiracji, nie byłby w stanie dorównać poprzednim częściom. Może nie jest to zbyt ekscytujący pomysł, za to całkiem sensowny.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski