Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieocodzienna wystawa puzzli w lubelskim DPS Kosmonautów

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Ekspozycja liczy ponad 120 różnorodnych obrazów ułożonych z ponad 81 tysięcy elementów puzzli. Najmniejszy składa się z 30, największy z 4 tys. elementów. Jest Mona Lisa, port morski Gdynia, zwierzęta, samochody, mosty a nawet trójwymiarowe balony. Kolekcja zawiera zarówno motywy sztuki malarskiej, przyrodniczej, jak i miejskiej. To wszystko możemy zobaczyć w Małej Galerii w Domu Pomocy Społecznej dla Osób Niepełnosprawnych Fizycznie w Lublinie przy ul. Kosmonautów, ale na razie tylko w wersji online.

Ogólnopolska Wystawa Puzzli to akcja zorganizowana przez Dom Pomocy Społecznej dla Osób Niepełnosprawnych w Lublinie. – Od kilku lat w naszym domu funkcjonuje Mała Galeria w której prezentowane są różne prace plastyczne, kolekcjonerskie, fotograficzne. A obecnie możemy zaprezentować prace, które otrzymaliśmy w darowiźnie od osób prywatnych, prace puzzli o różnej tematyce – informuje Dorota Poleszak, dyrektorka DPS w Lublinie.

– Układanie puzzli nie ma limitu wiekowego i wychodząc z takiego założenia, wyciągnęliśmy pewnego dnia puzzle z szafy i zaczęliśmy po prostu układać z naszymi podopiecznymi na zajęciach. Były to mniejsze elementy dostosowane do umiejętności, możliwości naszych mieszkańców. Pomyślałam wtedy, że można byłoby zrobić ciekawą wystawę puzzli – opowiada Monika Jabłońska, terapeutka zajęciowa w lubelskim DPS, która sama jest pasjonatką układania puzzli.

– Napisałam ogłoszenie na jednej z grup puzzlowych na portalu społecznościowym i zapytałam, czy może ktoś chciałby przekazać swoje puzzle na taką wystawę. Odzew był ogromny, ludzie z całej Polski i nie tylko, przesyłali nam puzzle takie ułożone już w antyramach, ale i takie do ułożenia – wspomina terapeutka i dodaje, że było tego tak dużo, że w ich układanie zaangażowało się naprawdę wiele osób. – Ekspozycja to efekt ciężkiej pracy wielu ludzi, naszych mieszkańców, mieszkańców Lublina oraz 12 miast i miejscowości w Polsce oraz w Niemczech – podkreśla Maciej Dąbrowski, kurator wystawy.

Układanie puzzli poza dobrą rozrywką i wypoczynkiem, jest także świetną formą terapii zajęciowej.

– Układanie puzzli niesie ze sobą wiele korzyści. Puzzle przede wszystkim ćwiczą pamięć, spostrzegawczość, ale też uczą, wzmacniają poczucie własnej wartości, rozwijają czy poprawiają sprawność manualną czy też uczą pracy w zespole, jeśli akurat układamy puzzle w grupie – tłumaczy Monika Jabłońska.

Na razie wystawa prezentowana jest w formie filmu na kanale YouTube, ale niedługo będzie można obejrzeć ją online i oczywiście jak otworzą galerię – na żywo.

– Za kilka dni będzie można też obejrzeć naszą wystawę w Mapach Google Street View. Obrazy będą eksponowane do momentu otwarcia Domu dla odwiedzających (plus kilka miesięcy), czyli do skutku, żebyście mogli obejrzeć te cuda "na żywo" – piszą organizatorzy.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski