Nieudany występ Moniki Skinder podczas inauguracyjnego etapu prestiżowych zawodów Tour de Ski

Monika Skinder (MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski)
Monika Skinder (MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski) Pawel Relikowski/Polska Press
Monika Skinder (MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski) nie przebrnęła eliminacji sprintu stylem dowolnym, inaugurujących prestiżowe zawody Tour de Ski w biegach narciarskich. Pierwszy etap odbył się 1 stycznia w szwajcarskim Val Mustair, W najlepszej trzydziestce nie znalazła się żadna reprezentantka Polski.

W kwalifikacjach najlepsza z czasem 3:30.86 okazała się Szwedka Maja Dahlqvist. Drugie miejsce zajęła kolejna z reprezentantek Kraju Trzech Koron – Linn Svahn (+2,84 sek), a trzecia była liderka klasyfikacji sprinterskiej, Szwajcarka Nadine Faehndrich (+4,25 sek). Na 34. pozycji uplasowała się Weronika Kaleta, która straciła do Dahlqvist 15,29 sekund. 21-latka rozpoczęła rewelacyjnie i na półmetku była druga, niestety później opadła z sił i zabrakło jej do awansu nieco ponad sekundy. Z kolei tomaszowianka Monika Skinder zajęła 52. lokatę (strata 20,93 sekund), a dwa miejsca niżej sklasyfikowano trzecią z Polek - Izabelę Marcisz (strata 20,93 sekund).

Jedynym Polakiem, który zakwalifikował się do najlepszej trzydziestki był Maciej Staręga, który finiszował z 26. czasem. Kwalifikacje wygrał Włoch Federico Pellegrino z rezultatem 3:02.19, wyprzedzając o nieco ponad dwie sekundy Rosjanina Alexandera Bolshunova. Pozostali Biało-Czerwoni wywalczyli odległe lokaty. Kamil Bury uplasował się na 42. pozycji, Dominik Bury był 59., Mateusz Haratyk zajął 70. miejsce, a Kacper Antolec 71. Staręga następnie odpadł w ćwierćfinale, zajmując w swojej serii piąte miejsce. Polak do najszybszego w niej Francuza Richarda Jouve'a stracił 1,2 s.

Ostatecznie pierwszy etap 15. edycji Tour de Ski wygrała Szwedka Linn Svahn, wyprzedzając Amerykankę Jessie Diggins, oraz swoją rodaczkę Fridę Karlsson. U panów natomiast trzeci z kolei triumf odniósł Włoch Federico Pellegrino, drugi był Rosjanin Aleksander Bolszunow, a trzeci Francuz Richard Jouve. Na dwudziestej czwartej lokacie został sklasyfikowany Maciej Staręga.

Tour de Ski 2021 składa się z ośmiu etapów – trzech w Val Müstair, dwóch w Toblach i trzech w Val di Fiemme.

PROGRAM POZOSTAŁYCH ETAPÓW TOUR DE SKI 2021
2 stycznia (Val Müstair, Szwajcaria) - 10 km stylem klasycznym K (bieg masowy), 15 km stylem klasycznym M (bieg masowy)
3 stycznia (Val Müstair) - 10 km stylem dowolnym K (bieg pościgowy), 15 km stylem dowolnym M (bieg pościgowy)
5 stycznia (Toblach, Włochy) - 10 km stylem dowolnym K, 15 km stylem dowolnym M
6 stycznia (Toblach) - 10 km stylem klasycznym K (bieg pościgowy), 15 km stylem klasycznym M (bieg pościgowy)
8 stycznia (Val di Fiemme, Włochy) - 10 km stylem klasycznym K (bieg masowy), 15 km stylem klasycznym M (bieg masowy)
9 stycznia (Val di Fiemme) - sprint stylem klasycznym K i M
10 stycznia (Val di Fiemme) - finałowa wspinaczka, 10 km stylem dowolnym K i M (bieg masowy)

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0