Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieznane archiwalne zdjęcia obozu w Sobiborze. Trafią na wystawę

DUN
Członkowie obozowej załogi SS, przeważnie trzydziestolatkowie, z zawodu rzemieślnicy, robotnicy, sanitariusze, kierowcy i urzędnicy. Po lewej stoi komendant obozu Franz Reichleitner, w centrum przy stole siedzi Erich Bauer nazywany „Gasmeister”.
Członkowie obozowej załogi SS, przeważnie trzydziestolatkowie, z zawodu rzemieślnicy, robotnicy, sanitariusze, kierowcy i urzędnicy. Po lewej stoi komendant obozu Franz Reichleitner, w centrum przy stole siedzi Erich Bauer nazywany „Gasmeister”. Państwowe Muzeum na Majdanku
Zdjęcia zostały wykonane w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze przez członków jego załogi. Odkryło je stowarzyszenie Bildungswerk Stanisław Hantz e. V. i przekazało Państwowemu Muzeum na Majdanku.

Kilka zdjęć wykonanych w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze przez członków jego załogi, odkrytych przez stowarzyszenie Bildungswerk Stanisław Hantz e. V. (tzw. kolekcja Niemanna), znajdzie się na wystawie dokumentującej historię obozu.

Ekspozycja powstaje w Muzeum i Miejscu Pamięci w Sobiborze, oddziale Państwowego Muzeum na Majdanku. Będzie przedstawiać funkcjonowanie obozu w Sobiborze w kontekście akcji „Reinhardt” – przeprowadzonej przez III Rzeszę Niemiecką masowej eksterminacji Żydów w Generalnym Gubernatorstwie.

Oprócz nowo odkrytych zdjęć i dokumentów odwiedzający zobaczą 500 obiektów znalezionych w Sobiborze podczas prac archeologicznych. W większości są to przedmioty osobiste pomordowanych.

Prace budowlane przy Muzeum i Miejscu Pamięci w Sobiborze zostały już zakończone.

- W tym roku trwały będą prace przy wystawie stałej. Gotowy jest projekt, poszukujemy wykonawcy - mówi Krzysztof Stanek Państwowego Muzeum na Majdanku.

Ekspozycja ma być otwarta 14 października 2020 roku, w 77. rocznicę buntu więźniów.

Budowa to przedsięwzięcie międzynarodowe. Realizacja inwestycji była uzgadniana w ramach Komitetu Sterującego, w skład którego wchodzą przedstawiciele Polski, Holandii, Słowacji i Izraela.

Obóz w Sobiborze powstał wiosną 1942 r. Historycy przyjmują, że zostało w nim zamordowanych około 170 tys. Żydów. Wśród ofiar znalazły się też niewielkie grupy Romów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski