Niezwykłe hortensje bukietowe - kwitnące krzewy do ogrodu....

  Niezwykłe hortensje bukietowe - kwitnące krzewy do ogrodu. Jak je uprawiać i pielęgnować

  Katarzyna Józefowicz

  Aktualizacja:

  Hortensja bukietowa

  Hortensje bukietowe kwitną pięknie i obficie, a niektóre ciekawie zmieniają kolor kwiatów. Są mniej kapryśne niż hortensje ogrodowe. ©Katarzyna Laszczak

  Hortensje bukietowe to piękne krzewy, które są łatwiejsze w uprawie niż hortensje bukietowe. Piszemy, jak zadbać o hortensje bukietowe, jak je pielęgnować i przycinać.
  Hortensja bukietowa

  Hortensje bukietowe kwitną pięknie i obficie, a niektóre ciekawie zmieniają kolor kwiatów. Są mniej kapryśne niż hortensje ogrodowe. ©Katarzyna Laszczak

  Wśród najpopularniejszych i najczęściej uprawianych w ogrodach hortensji znajduje się między innymi spektakularnie i długo kwitnąca hortensja bukietowa nazywana też wiechowatą. Oprócz pięknych kwiatów jej największą zaletą jest także stosunkowo duża mrozoodporność oraz tworzenie pąków kwiatowych na pędach tegorocznych (pąki nie są narażone na przemarzanie).

  Hortensja bukietowa to bardzo okazała, krzewiasta roślina osiągająca ok.
  2-3 m wysokości, a na dobrym stanowisku nawet nieco więcej (w naturze dorasta do ok. 7 m). Przez cały sezon jej ozdobą jest ładny pokrój oraz duże, jajowate, ząbkowane na brzegach, zielone liście, pokrywające sztywne, wzniesione, zdrewniałe pędy.

  Z początkiem lata (przełom czerwca i lipca) na pierwszy plan wysuwają się jednak wspaniałe, ogromne, stożkowate kwiatostany, złożone z niepozornych, małych, białych kwiatów płodnych i większych, znacznie bardziej ozdobnych kwiatów płonnych, pozostające na pędach aż do jesieni (wrzesień/październik).

  Odmiany hortensji bukietowej, które warto mieć w ogrodzie


  Szczególną cechą wielu odmian jest zmiana zabarwienia kwiatów w miarę dojrzewania. Początkowo białe kwiaty płonne, z czasem zaczynają zmieniać swój kolor na różowy lub niemal czerwony jak np. u najpopularniejszej odmiany „Grandiflora” (wys. 2-3 m, kwitnie od lipca do września).

  Ponieważ jednak na rynku dostępnych jest o wiele więcej ciekawych odmian, warto przyjrzeć im się nieco bliżej. Do szczególnie interesujących należą m.in.
  • „Pinky Winky” - kwiaty duże, wiechowate, białe, szybko zmieniające barwę na ciemny róż, wys. ok. 2-3 m, kwitnie od lipca do września,
  • „Pink Diamond” - kwiatostany wiechowate, dość luźne, początkowo białe, z czasem różowiejące, wys.2-3 m, kwitnie od lipca do września,
  • „Polar Bear” - niska odmiana o kwiatostanach złożonych wyłącznie z kwiatów płonnych, początkowo biało zielonkawych, później lekko różowiejących, wys. 1,5 m, kwitnie w sierpniu i wrześniu,
  • „Limelight” - duże, zwarte kwiatostany złożone wyłącznie z kwiatów płonnych, początkowo kremowobiałych i cytrynowych, później lekko różowiejących, wys. 2-3 m, kwitnie w sierpniu i wrześniu,
  • „Silver Dollar” - niska, gęsta odmiana o kwiatostanach założonych wyłącznie z kwiatów płonnych, kremowobiałych, nie różowiejących, wys. 1,5 m, kwitnie od lipca do października,
  • „Vanille Fraise” - piękna odmiana o dużych, zwartych, stożkowatych kwiatostanach złożonych wyłącznie z kwiatów płonnych, początkowo białych, później różowiejących i czerwieniejących, kwitnie od lipca do października, wys. ok. 2 m, w czasie kwitnienia na krzewie znajdują się kwiaty w różnych kolorach od białego, przez róż po czerwień.


  Jakie wymagania ma hortensja bukietowa


  Hortensja bukietowa jest bardzo atrakcyjnym, ale też dość wymagającym krzewem, dlatego jeśli ma obicie kwitnąć, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki uprawy. W przeciwieństwie do hortensji ogrodowej nie lubi cienia i znacznie lepiej czuje się na stanowisku półcienistym lub słonecznym, osłoniętym przed wiatrem.

  Oczekuje też żyznego, przepuszczalnego, próchniczego i stale lekko wilgotnego podłoża, o lekko kwaśnym odczynie pH. Nie znosi gleb zimnych, ciężkich ani zlewnych i nie toleruje suszy, dlatego miejsce pod jej uprawę należy wybrać bardzo starannie, a w czasie okresów bezdeszczowych dodatkowo nawadniać.

  W sezonie wegetacyjnym hortensjom bukietowym przyda się także systematyczne nawożenie, najlepiej specjalnymi nawozami, przeznaczonymi dla tej grupy roślin.

  Czy hortensja bukietowa jest odporna na mróz


  Nie trzeba natomiast martwić się o przetrwanie krzewu zimą, gdyż hortensje bukietowe są dostatecznie mrozoodporne. Jedynie wyjątkowo cenne odmiany lub rośliny uprawiane w chłodniejszych rejonach kraju, można zabezpieczyć przed mrozem kopczykiem z kory, torfu lub liści, co uchroni system korzeniowy przed ewentualnymi uszkodzeniami mrozowymi.

  Jak i kiedy przycinać hortensję bukietową


  Dość ważnym zabiegiem w uprawie hortensji bukietowych jest cięcie. Krzew tworzy pąki kwiatowe na pędach tegorocznych, dlatego powinien być przycinany systematycznie każdego roku.

  Wiosną u młodych roślin skraca się wszystkie pędy o ok. połowę, natomiast u starszych egzemplarzy mocne pędy skraca się nawet o 2/3 długości. Dzięki temu roślina dłużej zachowuje ładny pokrój i wydaje więcej dużych, pięknych kwiatów.

  Hortensję bukietową łatwo można też rozmnożyć, przygotowując z niej sadzonki zielne. Pobiera się je wczesnym latem (czerwiec/lipiec), a ukorzeniają się po ok. 3-4 tygodniach.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hibiskus

  Dasia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Śliczne są wszystkie kwiaty do ogrodu też co roku sobie sadzę jakieś nowe i pielęgnuje stare ! Zazwyczaj zamawiam je na allegro, bo jak mieszkałam w Krk jeździłam do jednej szkółki Pań Krysi i...rozwiń całość

  Śliczne są wszystkie kwiaty do ogrodu też co roku sobie sadzę jakieś nowe i pielęgnuje stare ! Zazwyczaj zamawiam je na allegro, bo jak mieszkałam w Krk jeździłam do jednej szkółki Pań Krysi i Marii a teraz zostało mi tylko zamawianie na allegro https://allegro.pl/uzytkownik/Peonia4?order=m, głównie lilaki, hibiskusy. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  O tym się mówi

  Pogrzeb Władysława Stefana Grzyba. Lublin pożegnał klikona

  Pogrzeb Władysława Stefana Grzyba. Lublin pożegnał klikona

  Remont ul. Grygowej na finiszu. Zobacz nowe wiadukty

  Remont ul. Grygowej na finiszu. Zobacz nowe wiadukty

  Tragiczny wypadek Polaków z okolic Hrubieszowa w Holandii

  Tragiczny wypadek Polaków z okolic Hrubieszowa w Holandii