Niezwykłe odkrycie pod Hrubieszowem. Rolnik natrafił na grobowiec sprzed kilkuset lat

Piotr Nowak
Piotr Nowak
W zaoranej ziemi archeolodzy znaleźli setki fragmentów ludzkich kości. Głębiej odkryli cztery szkielety
W zaoranej ziemi archeolodzy znaleźli setki fragmentów ludzkich kości. Głębiej odkryli cztery szkielety źródło: Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie
Podczas orki rolnik natrafił na szczątki czterech osób. O swoim znalezisku powiadomił policję. Wkrótce okazało się, że nie jest to sprawa dla organów ścigania, ale dla archeologów. - To jeden z najbogatszych grobowców w regionie hrubieszowskim - przyznaje Bartłomiej Bartecki, dyrektor muzeum w Hrubieszowie.

Na ślad grobowca natrafił rolnik, który orał pole w miejscowości Honiatyczki w gminie Werbkowice. Widząc ludzkie kości na polu zawiadomił Komendę Powiatową Policji w Hrubieszowie. Oględziny przeprowadzili funkcjonariusze wraz z prokuratorem. Szczątki trafiły do prosektorium.

Następnego dnia na pole przyjechali archeolodzy. Już po kilku minutach obok kości znaleźli średniowieczną biżuterię. Okazało się, że znalezisko jest dużo starsze niż początkowo przypuszczano.

W zaoranej ziemi archeolodzy znaleźli setki fragmentów ludzkich kości. Głębiej odkryli cztery szkielety, ułożone zgodnie ze średniowiecznym zwyczajem, czyli na plecach z głową skierowaną na zachód. Badacze znaleźli także niewielkie kute gwoździe, którymi trumny były zbijane w całość. W sąsiedztwie kości wyoranych przez pług znajdowały się charakterystyczne, proste w konstrukcji srebrne kabłączki skroniowe, noszone w średniowieczu jako kobiece ozdoby głowy.

- Nie mamy stuprocentowej pewności co do płci osób znalezionych w grobowcu. Znaleziona przy jednej z nich biżuteria wskazuje, że była to kobieta.

W ustaleniu płci, jak i wieku pochowanych osób, mają pomóc badania antropologiczne - wyjaśnia Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. - Ozdoby mogły być uznawane za rodzaj symbolicznych amuletów. Podobne znamy z terenów średniowiecznej Rusi Kijowskiej, ale i Skandynawii - wyjaśnia dyrektor hrubieszowskiego muzeum. Dodaje, że znalezisko jest szczególnie cenne, bo do tej pory w grobach średniowiecznych, odkrywanych w okolicach Hrubieszowa, rzadko zdarzało się wyposażenie grobowe.

Wykopaliska były uzgodnione z urzędem konserwatorskim.

- To jedno z najważniejszych odkryć tego typu w regionie

- przyznaje dr Dariusz Kopciowski, Wojewódzki Konserwator Zabytków w Lublinie. Zwraca uwagę, że o wielu znaleziskach nigdy byśmy nie usłyszeli, gdyby nie postawa mieszkańców.

- Społeczność lokalna interesuje się dziejami swych ziem i współpracuje z tamtejszym muzeum. Dzięki temu wiele skarbów przeszłości udało się ocalić od zniszczenia - dodaje Kopciowski.

- Pod względem archeologicznym to region szczególnie bogaty. Kotlina Hrubieszowska jest położona w atrakcyjnym punkcie na przecięciu ważnych szlaków handlowych. Występują tu żyzne gleby, które stwarzają idealne warunki do rozwoju rolnictwa - przyznaje Bartłomiej Bartecki.

Nowe cmentarzysko w Honiatyczkach odkryto w marcu. Położone jest zaledwie kilka kilometrów od słynnego grodziska w Czermnie-Czerwieniu, stolicy Grodów Czerwieńskich. O te ziemie w X i XI wieku rywalizowali Rusini i władcy rodzącego się państwa polskiego.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie