Na ślad grobowca natrafił rolnik, który orał pole w miejscowości Honiatyczki w gminie Werbkowice. Widząc ludzkie kości na polu zawiadomił Komendę Powiatową Policji w Hrubieszowie. Oględziny przeprowadzili funkcjonariusze wraz z prokuratorem. Szczątki trafiły do prosektorium.
Następnego dnia na pole przyjechali archeolodzy. Już po kilku minutach obok kości znaleźli średniowieczną biżuterię. Okazało się, że znalezisko jest dużo starsze niż początkowo przypuszczano.
W zaoranej ziemi archeolodzy znaleźli setki fragmentów ludzkich kości. Głębiej odkryli cztery szkielety, ułożone zgodnie ze średniowiecznym zwyczajem, czyli na plecach z głową skierowaną na zachód. Badacze znaleźli także niewielkie kute gwoździe, którymi trumny były zbijane w całość. W sąsiedztwie kości wyoranych przez pług znajdowały się charakterystyczne, proste w konstrukcji srebrne kabłączki skroniowe, noszone w średniowieczu jako kobiece ozdoby głowy.
- Nie mamy stuprocentowej pewności co do płci osób znalezionych w grobowcu. Znaleziona przy jednej z nich biżuteria wskazuje, że była to kobieta.
W ustaleniu płci, jak i wieku pochowanych osób, mają pomóc badania antropologiczne - wyjaśnia Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. - Ozdoby mogły być uznawane za rodzaj symbolicznych amuletów. Podobne znamy z terenów średniowiecznej Rusi Kijowskiej, ale i Skandynawii - wyjaśnia dyrektor hrubieszowskiego muzeum. Dodaje, że znalezisko jest szczególnie cenne, bo do tej pory w grobach średniowiecznych, odkrywanych w okolicach Hrubieszowa, rzadko zdarzało się wyposażenie grobowe.
Wykopaliska były uzgodnione z urzędem konserwatorskim.
- To jedno z najważniejszych odkryć tego typu w regionie
- przyznaje dr Dariusz Kopciowski, Wojewódzki Konserwator Zabytków w Lublinie. Zwraca uwagę, że o wielu znaleziskach nigdy byśmy nie usłyszeli, gdyby nie postawa mieszkańców.
- Społeczność lokalna interesuje się dziejami swych ziem i współpracuje z tamtejszym muzeum. Dzięki temu wiele skarbów przeszłości udało się ocalić od zniszczenia - dodaje Kopciowski.
- Pod względem archeologicznym to region szczególnie bogaty. Kotlina Hrubieszowska jest położona w atrakcyjnym punkcie na przecięciu ważnych szlaków handlowych. Występują tu żyzne gleby, które stwarzają idealne warunki do rozwoju rolnictwa - przyznaje Bartłomiej Bartecki.
Nowe cmentarzysko w Honiatyczkach odkryto w marcu. Położone jest zaledwie kilka kilometrów od słynnego grodziska w Czermnie-Czerwieniu, stolicy Grodów Czerwieńskich. O te ziemie w X i XI wieku rywalizowali Rusini i władcy rodzącego się państwa polskiego.
- Pusto nad Zalewem Zemborzyckim. Lublinianie posłuchali apeli
- Petycja: „Żądamy cofnięcia zakazu wstępu do lasu"
- Sześć izolatoriów w województwie lubelskim. Gdzie powstały?
- Apel ratusza: Produkujmy mniej śmieci i nie róbmy remontów
- Terytorialsi pomagają w szpitalu w Zamościu
- Córka pacjenta zakażonego koronawirusem: Żyjemy w strachu
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?