Nowy mural w Lublinie
W przestrzeni miejskiej pojawił się nowy mural, znajduje się na tylnej ścianie kamienicy przy ul. Krakowskie Przedmieście 55. Jego bohaterką jest sportsmenka, lublinianka, rekordzistka świata we wspinaczce na czas, która teraz powalczy o złoto na mistrzostwach olimpijskich.
Autorem projektu jest Michał Ćwiek, który powstał w ramach pracy doktorskiej realizowanej w Instytucie Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie. Mural prezentuje trasę wspinaczki Aleksandry Mirosław, ma dokładnie 15 metrów. Jak wspomina autor proces powstawania dzieła był długi. Wszystko zaczęło się od festiwalu sztuki street art i pomysłu przeniesienia trasy wspinaczkowej na tkankę miejską, jakiś budynek, najlepiej na zabytkowej kamienicy w centrum miasta. Tak też się stało, ale przedtem był ogrom pracy.
Zobacz zdjęcia muralu
- Pomyślałem, że przestrzeń sztuki street art'u, jest dobra, aby stworzyć nowy typ pomnika sportowca w przestrzeni miejskiej - wyjaśnia autor projektu.
Dodatkowo mural jest połączony z rzeczywistością rozszerzoną (AR), wystarczy zeskanować kod QR, który przekierowuje na Instagram, gdzie można obejrzeć bieg w formie animacji 3D.
Jak powstawał mural z Olą Mirosław?
Michał Ćwiek razem z firmą Orizon wybrał się na trening Aleksandry Mirosław, która została zeskanowana w 3D, a później wybiegała na górę z czujnikami umieszczonymi na sobie. Wszystko po to, aby zebrać informacje o jej ruchu i stworzyć model animacji. Z tego spotkania projektant dostał 3600 klatek i musiał z nich wyselekcjonować 17. Dodatkowo użyto drona, który robił zdjęcia bez zniekształcenia perspektywicznego.
- Kiedy już koncepcja była dla mnie klarowna, chciałem uzyskać super miejsce. Zaczęliśmy kombinować, która kamienica byłaby fajna i w centrum - opowiada Ćwiek.
Padło na zabytkową kamienicę przy Krakowskim Przedmieściu 55.
Punktem wyjścia do pracy nad muralem była sesja ze sportsmenką z hali sportowej. Dzięki niej powstały szablony, czyli grafiki na podstawie zdjęć, które są wycinane laserowo. Widoczne na muralu szare powidoki to te szablony. Oddają one sytuację ruchu. Przed malowaniem muralu trzeba było odmalować elewację. Sama grafika na ścianie powstawała 5 dni.
Hołd dla sportsmenki z Lublina
- Ola dzierży rekord świata. Jest to absolutnie coś fenomenalnego, że dziewczyna o wzroście 1,62 m wbiega na 15-metrową ścianę w nieco ponad 6 sekund, ten czas jest tutaj czymś ultra ważnym. Te międzyczasy są takim hołdem dla jej trenera Mateusza (przyp. red. Mirosława), który nieustannie analizuje jej przygotowanie i progres - wyjaśnia Ćwiek skąd pomysł na realizację projektu.
Reakcje mieszkańców również są bardzo pozytywne. Jak wspomina autor muralu podczas malowania podszedł do niego ok. 75-letni mężczyzna i powiedział: "Strasznie mi się podoba, że upamiętniacie kogoś, kto żyje. Kto teraz robi cudowne rzeczy i jest młodym człowiekiem".
- Chciałabym wyrazić wielką wdzięczność i dumę z tego że miasto Lublin może przy tym projekcie uczestniczyć - gratulując autorowi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak zadeklarowała gotowość do podejmowania kolejnych projektów.
- Cieszymy się ogromnie, że wspinaczka znalazła miejsce w przestrzeni publicznej. Zachęcamy gorąco do kibicowania Oli podczas igrzysk olimpijskich i mamy nadzieję, że ten mural będzie nam pokazywał, że dzięki pasji, wytrwałości i determinacji jesteśmy w stanie zrealizować nasze marzenia - mówiła podczas prezentacji muralu Magdalena Karaś, przedstawicielka Klubu Wspinaczkowego Kotłownia.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?