Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NIK krytycznie o władzach samorządowych w kwestii profilaktyki uzależnień

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Eksperci zaznaczają, że każda profilaktyka uzależnień jest dobra, ale w Polsce brakuje ujednoliconego systemu
Eksperci zaznaczają, że każda profilaktyka uzależnień jest dobra, ale w Polsce brakuje ujednoliconego systemu MARIUSZ KAPAŁA/POLSKA PRESS
Tak krótko NIK podsumowuje kontrolę przeprowadzoną w instytucjach samorządowych, która dotyczyła przeciwdziałania uzależnieniom. Jak wypadła w woj. lubelskim?

Najwyższa Izba Kontroli zaznacza, że władze samorządowe w kraju nierzetelnie realizują zadania dotyczące profilaktyki uzależnień od alkoholu i narkotyków.

Zamiast programów o sprawdzonej skuteczności, finansowane są głównie pogadanki, konkursy, wycieczki czy festyny.

W naszym województwie skontrolowanych zostało pięć jednostek: Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej, Urząd Miasta w Chełmie, Urząd Miejski w Opolu Lubelskim, Urząd Miasta w Łukowie, MOPS w Kraśniku.

Szef lubelskiego NIK tłumaczy, że te instytucje powinny w większym stopniu preferować programy profilaktyki o naukowych podstawach i o potwierdzonej skuteczności.

- Większość działań realizowanych przez skontrolowane jednostki nie posiadała naukowo potwierdzonej skuteczności i polegała m.in. na rozdawaniu broszur informacyjnych oraz finansowaniu imprez sportowych i festynów. Poza tym, cele sformułowane w programach przeciwdziałania narkomanii oraz alkoholizmowi są niekonkretne i nie pozwalają na dokonanie rzetelnej oceny skuteczności podejmowanych działań - mówi Edward Lis, dyrektor NIK w Lublinie.

Dla przykładu, kraśnicki MOPS przeznaczył przez trzy lata na realizację programów rekomendowanych 44 tys. złotych.

- Rzeczywiście w mniejszym stopniu w ostatnich trzech latach realizowaliśmy programy rekomendowane przez PARPA. W przyszłym roku będzie ich więcej. Dodatkowo prowadzimy własne działania profilaktyczne skierowane do szkół, kierowców, sprzedawców napojów alkoholowych, kobiet w ciąży itp. Realizujemy terapię w ośrodku uzależnień, programy edukacyjno-profilaktyczne, prowadzimy działania na rzecz reintegracji społecznej, porady, wsparcie, konsultacje, systematycznie przystępujemy do ogólnopolskich kampanii, jak również inne działania np. broszury, konkursy plastyczne czy festyny promujące postawy abstynenckie itd. Nie uważam, żeby te działania były nieskuteczne - odpowiada Małgorzata Iwan z MOPS w Kraśniku.

Z kolei Urząd Miasta w Chełmie tłumaczy, że wnioski NIK odnoszą się do uwzględnienia w programach precyzyjnych celów i mierzalnych wskaźników skuteczności.

- Powyższe zalecenie będzie uwzględnione przy konstruowaniu kolejnych edycji programów - mówi Dominik Gil z biura prasowego UM w Chełmie.

Leszek Iwanicki, specjalista psychoterapii uzależnień uważa, że każda forma profilaktyki jest dobra.

Dodaje jednak, że w kraju brakuje ujednoliconego systemu, który konsekwentnie realizowałby profilaktykę przez kilka lat.

- Te działania nie mogą być jednorazowe, a cykliczne, bo tylko w ten sposób można kształtować postawy wśród młodych ludzi. Poza tym brakuje metod weryfikacji tych działań, aby określić, jakie metody są najbardziej skuteczne - wyjaśnia Iwanicki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski