NIK w lubelskich szpitalach. Pod lupą finanse i dostęp...

  NIK w lubelskich szpitalach. Pod lupą finanse i dostęp pacjentów do usług medycznych

  Gabriela Bogaczyk

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  NIK w lubelskich szpitalach. Pod lupą finanse i dostęp pacjentów do usług medycznych

  ©Małgorzata Genca/archiwum

  Znamy wstępne wyniki kontroli w lubelskich szpitalach, które przeprowadziła w zeszłym roku Najwyższa Izba Kontroli. Pod lupą znalazły się szpital wojewódzki przy al. Kraśnickiej, były szpital kolejowy oraz szpital im. Jana Bożego przy ul. Biernackiego. Ten ostatni wypadł najlepiej, bo jako jedyny nie generował strat.
  NIK w lubelskich szpitalach. Pod lupą finanse i dostęp pacjentów do usług medycznych

  ©Małgorzata Genca/archiwum

  Kontrolerzy sprawdzali, czy restrukturyzacja szpitali w latach 2010-2014 poprawiła finanse placówek oraz dostęp pacjentów do usług medycznych. Najgorsza sytuacja była w szpitalu kolejowym, w którym programy naprawcze nie zostały w ogóle zrealizowane. Były dyrektor placówki Karol Tarkowski zamiast ciąć pensje, dał lekarzom 400 złotych podwyżki.

  Receptą na zlikwidowanie długów miała być fuzja szpitali Jana Bożego z kolejowym.
  Część oddziałów ze szpitala kolejowego przejął także szpital przy al. Kraśnickiej. Z ustaleń pokontrolnych NIK wynika, że dyrektorzy nie przygotowali się odpowiednio do połączenia szpitali i oddziałów. - Brakowało całościowego planu i analiz dotyczących założeń, przebiegu i efektów połączenia - mówi Edward Lis, dyrektor lubelskiej delegatury NIK.

  Szpital przy al. Kraśnickiej przejął oddział ginekologiczny, jednak nie wpłynęło to na wzrost liczby pacjentek. Nie przejęto też aparatury wymaganej do wykonywania świadczeń na oddziale toksykologiczno-kardiologicznym. Brak lekarzy spowodował, że szpital utracił kontrakt z NFZ na świadczenia w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nad pacjentem z cukrzycą. Placówka musiała oddać funduszowi prawie 90 tys. złotych.

  Błędy i nieprawidłowości dotyczyły zbyt wysokiego generowania kosztów funkcjonowania szpitala. Chodzi o wynagrodzenia, koszty materiałów i energii oraz decyzje o zakupach bez zabezpieczenia środków finansowych.

  Plany naprawcze nie poprawiły też dostępu pacjentów do usług medycznych w lubelskich szpitalach. - Z wyników kontroli NIK mamy potwierdzenie, że nie było warunków do przejęcia konkretnych świadczeń szpitalnych przez inne jednostki. Decyzje w sprawie restrukturyzacji trzech lubelskich szpitali były nieprzemyślane i niedopracowane. Z naszego punktu widzenia zbyt dużo osób straciło pracę i zabrakło dialogu społecznego - mówi Marek Chmielewski, członek Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ "Solidarność".

  Za wprowadzenie restrukturyzacji w szpitalach odpowiada Urząd Marszałkowski, który z wynikami kontroli się nie zgadza. - Kontrola jeszcze nie została zakończona, więc nie możemy jej wyniku skomentować. W protokole pokontrolnym pojawiły się uwagi w stosunku do naszych szpitali. W zastrzeżeniach do protokołu NIK podkreśliliśmy nietrafność ocen cząstkowych - mówi Beata Górka, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego. Dlatego powołano komisję, która ma rozstrzygnąć sporne kwestie. - Do czasu ostatecznego zakończenia sprawy nie jest właściwe prowadzenie polemiki na omawiany temat - dodaje rzecznik. NIK przedstawi raport końcowy i wnioski na przełomie maja i czerwca.

  W sprawie wyjaśnień pokontrolnych próbowaliśmy skontaktować się też z dyrektorami szpitali przy al. Kraśnickiej i Jana Bożego. Gabriel Maj oraz Marzena Kowalczyk nie odbierali telefonów. Oboje przebywali na urlopach.  Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
  Zapisz się do newslettera!
  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szpital jan bozy

  lublinian (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Dyrektor dostala nagrodę za obniżanie pracoownikom poborów i co to za

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kontrola konowałów

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Wyniki kontroli NIK sobie i muzom!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co ten Urzad Marszałkowski zdziałał? WYBUDOWAŁ dla siebie PAŁAC!

  potrzebni oni sa jak dziura w moście (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Same gminy lepiej by rządziły, a ta nadrzędna forma samorządu sie nie sprawdza - generuje tylko OLBRZYMIE KOSZTY

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kontrole... zaoczne

  Business owner (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Szkoda, że inspektorzy NIK nie sprawdzili z autopsji jak funkcjonują "kontrolowane" placówki szpitalne, bo krzywdzą tym samym nie tylko pacjentów ale i zatrudniony w nich personel.

  Mam przed sobą...rozwiń całość

  Szkoda, że inspektorzy NIK nie sprawdzili z autopsji jak funkcjonują "kontrolowane" placówki szpitalne, bo krzywdzą tym samym nie tylko pacjentów ale i zatrudniony w nich personel.

  Mam przed sobą fotokopie wszystkich akt w/w podmiotów, które są dostępne w KRS, mam również zdjęcia i film oraz we własnej głowie obraz z transportu pacjenta po 29 stopniach przez klatkę schodową do izby przyjęć na oddział w budynku bez windy i podjazdu dla niepełnosprawnych.

  Niech inspektorzy NIK zrobią sobie wizję lokalną w szpitalach oraz sprawdza skąd wziął się dodatni wynik finansowy za ostatni rok obrachunkowy przy gigantycznych skumulowanych stratach i ujemnej wartości kapitału własnego.

  NIK na wizje lokalne, bo inaczej inspektorom, dyrektorom albo im bliskim urwie się głowa w czasie transportu na wózku inwalidzkim po 29 stopniach w klatce schodowej bez windy i podjazdu dla niepełnosprawnych.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odpowiedzialny Urząd MArszałkowski

  salo(no)wa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  To było do przewidzenia że specjalnie w kolejowym straty są generowane.Celowo to robiono,aby szpital przy Biernackiego wchłonął kolejowy,który nadal ma dobrą opinię jako placówka medyczna.A...rozwiń całość

  To było do przewidzenia że specjalnie w kolejowym straty są generowane.Celowo to robiono,aby szpital przy Biernackiego wchłonął kolejowy,który nadal ma dobrą opinię jako placówka medyczna.A chodzilo o to że byly dyrektor Jana Bożego poszedł na dobrą fuchę w magistracie,ciepły fotel pozostawił żonie i teraz zrobiono wszystko aby powiększyć szpital przy Biernackiego a dobry szpital kolejowy rozwalić,aby nie pozostało po nim nawet wspomnienie.
  No cóż,jak na razie POpaprańcy rządzą.Ale chyba już niedłuo.Ale znowu POjawia się problem.Jeśli nie platformersi to KTO?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  w szpitalu na krasnickiej pielegnairkom

  otton (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  pozabierano pensje aby ratowac szpital. dlug rosnie. lekarz zarabia 20 tys miesiecznie a pielegniarka 2 tys i jeszcze chca im zabrac pensje

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po co płacić ludziom???

  Obserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10

  Bardzo mi się podoba! "Ciąć pensje", aby wygenerować zysk!! Super, o to chodzi! Można też iść dalej: kazać pracownikom zapłacić za możliwość pracowania w szpitalu! To dopiero byłby zysk!...rozwiń całość

  Bardzo mi się podoba! "Ciąć pensje", aby wygenerować zysk!! Super, o to chodzi! Można też iść dalej: kazać pracownikom zapłacić za możliwość pracowania w szpitalu! To dopiero byłby zysk! Kontrolerzy i minister byliby ZACHWYCENI!!!
  Nic nie dać, a mieć zysk! O to chodzi!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POkażcie choć jeden wyrok PO kontroli NIK,

  POkrzywa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  ja znam tylko PO ich kontroli awanse, POdwyżki i lepsze koryta

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo