Nikt nie ukradł pojemników z kobaltem z odlewni Ursus

  Nikt nie ukradł pojemników z kobaltem z odlewni Ursus

  Agnieszka Kasperska

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Teren odlewni Ursus
  1/2
  przejdź do galerii

  Teren odlewni Ursus ©Jacek Babicz/archiwum

  Przez dwa lata śledczy szukali złodziei, którzy mieli ukraść siedem pojemników z kobaltem z odlewni Ursus przy ul. Metalurgicznej. Teraz prokuratura umorzyła dochodzenie, uznając, że zostały one oddane na złom, a radioaktywna substancja jest zupełnie niegroźna.
  To, że pojemniki zniknęły, stwierdzono podczas rutynowej kontroli, przeprowadzonej przez Państwową Agencję Atomistyki na terenie byłej Odlewni "Ursus" 4 listopada 2010 roku.

  - Pojemniki typu PRJ-20 zawierają promieniotwórczy izotop kobaltu, który jest szkodliwy dla zdrowia, a nawet życia. Apelujemy, aby osoba, która weszła w ich posiadanie, nie próbowała ich otwierać - mówiła Monika Skotniczna z Centrum do spraw Zdarzeń Radiacyjnych PAA.

  Z odlewni Ursus ktoś wyniósł radioaktywny kobalt
  Każdy z ważących ok.
  40 kg pojemników pomalowany był na jaskrawożółty kolor i oznaczony czerwonymi symbolami promieniotwórczości. Trzy zbiorniki zainstalowane były w silosach z piaskiem formierskim. Pozostałe umieszczono między metalowymi konstrukcjami hali głównej.

  Poszukiwania kobaltu prowadziły policja i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. - W tej chwili śledztwo zostało umorzone z powodu niewykrycia sprawców - mówi Andrzej Jeżyński z Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie. - Wszystko wskazuje na to, że pojemników nikt nie ukradł.

  W 2005 roku Dariusz Warda, syndyk odlewni Ursus, zlecił specjalistycznej firmie odnalezienie materiałów radioaktywnych. 168 pojemników z kobaltem przekazano wtedy do utylizacji. Co się stało z pozostałymi siedmioma? Według prokuratury, zaginione pojemniki potraktowane zostały jako złom i trafiły do huty.

  - Polska Agencja Atomistyki stwierdziła, że izotop kobaltu-60 z lubelskiego Ursusa nie był groźny. Pojemniki instalowano w latach 1983 i 1988. Po dwudziestu latach kobalt mógł mieć nie więcej niż 5 proc. poprzedniej aktywności promieniotwórczej. Oznacza to, że nie tylko był obojętny dla ludzi, ale i niemierzalny dla urządzeń dozymetrycznych. Wszystko wskazuje na to, że owalne pojemniki zostały zdemontowane z innymi elementami metalowymi i wywiezione na złom.  Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (17)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Madfia sowiecko-żydowska

  Rejtan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Czy to mafia sowiecko-żydowska(dzieci i wnuki) doprowadziła do upadłości fabrykę , żeby ją przejąć za 1zł?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Metalurgiczna7.pl - serwis o Odlewni Ursus Lublin

  Knight (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  Polecam pełne kompendium wiedzy o tym miejscu www.metalurgiczna7.pl

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  znowu orły temidy

  hipotetyk z czarciego grodu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 45 / 40

  popisali się inteligencją - nie odróżnią sedesu z bakelitu od Heraklita z Efezu.... znaleźli ten kobalt czy to tylko hipoteza?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ludzie! Czytajćie ze zrozumieniem!!!

  roxon (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 46 / 51

  Cytat:
  W listopadzie 2010 pojemniki były groźne dla zdrowia i życia, a już po niecałym roku nasi ci sami fachowcy z PAA ustalili że , kobaltu było tyle co kot napłakał i nie jest groźny dla życia....rozwiń całość

  Cytat:
  W listopadzie 2010 pojemniki były groźne dla zdrowia i życia, a już po niecałym roku nasi ci sami fachowcy z PAA ustalili że , kobaltu było tyle co kot napłakał i nie jest groźny dla życia. Kto tutaj jest mądry, a kto głupi?

  Ty Nicki, bo nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Po to się wszczyna śledztwo, żeby wyjaśnić czy to było m.in. groźne, wynikiem śledztwa jest stwierdzenie, że jest już niegroźne.
  Cytat:
  "Teraz prokuratura umorzyła dochodzenie, uznając, że zostały one oddane na złom, a radioaktywna substancja jest zupełnie niegroźna."
  - To radioaktywność jest sprawą uznaniową ? ? ?

  artykuł: Polska Agencja Atomistyki stwierdziła, że izotop kobaltu-60 z lubelskiego Ursusa nie był groźny. Pojemniki instalowano w latach 1983 i 1988. Po dwudziestu latach kobalt mógł mieć nie więcej niż 5 proc. poprzedniej aktywności promieniotwórczej. Oznacza to, że nie tylko był obojętny dla ludzi, ale i niemierzalny dla urządzeń dozymetrycznych.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mafia

  Rejtan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Mafia sowiecka w Polsce jest słaba , tylko ludzie są zastraszeni od 1939roku...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Ludzie! Czytajćie ze zrozumieniem!!! "

  :( (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 67 / 48

  Otóż to ! ! ! Szczególnie - pouczając innych :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niktk nie ukradł

  Fang (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 51 / 35

  Autorka "notatki" jeżeli już podejmuje ten temat, to powinna też napisać że nikt nie rozkradł majątku wytworzonego wysiłkiem społeczeństwa dziś pobierającego żebracze emerytury.Przecież ten majątek...rozwiń całość

  Autorka "notatki" jeżeli już podejmuje ten temat, to powinna też napisać że nikt nie rozkradł majątku wytworzonego wysiłkiem społeczeństwa dziś pobierającego żebracze emerytury.Przecież ten majątek w skład którego wchodziły tez te pojemniki został potraktowany za złom.Białe kołnierzyki działały zgodnie z przyjętym i akceptowanym przez rządzących biznesplanem.Prokuratura za pieniądze podatników zajmuje się bzdetami a nie całością tego wielkiego przekrętu.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prom.

  co (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 89 / 52

  ale pier...ą

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  IRAN

  hemic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 59 / 44

  odkupił jako pięciotuzinek węgla (CO6o) i przerabia na gnomum atomum.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "kwestia uznaniowości"

  :( (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 65 / 40

  "Teraz prokuratura umorzyła dochodzenie, uznając, że zostały one oddane na złom, a radioaktywna substancja jest zupełnie niegroźna."

  - To radioaktywność jest sprawą uznaniową ? ? ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie było morderstwa

  Janusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 80 / 54

  denat z czterema ranami postrzałowymi w klatkę piersiową zmarł z przyczyn naturalnych ,gdyż prokuratura umorzyła dochodzenie z powodu nie wykrycia sprawcy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To gdzie one są

  Radiochemik. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 69 / 49

  Nikt nie ukradł to gdzie te izotopy CO-60 są. Niech się policmajstry zgłoszą do Zakładu Radiochamii UMCS i tam zostaną POINSTRUOWANI. Tego nie da się ukryć; zwykły dozymetr , złożony z licznikóew...rozwiń całość

  Nikt nie ukradł to gdzie te izotopy CO-60 są. Niech się policmajstry zgłoszą do Zakładu Radiochamii UMCS i tam zostaną POINSTRUOWANI. Tego nie da się ukryć; zwykły dozymetr , złożony z licznikóew Geigera-Mullera pokaże. Sam brałem udział w poszukiwaniach zagubionego izotopu i wiem , jak to robić A głupki z Lublina , z odpowiednich urzędów nie wiedzą. To za co biorą forsę.?
  Policja łatwo pisze: nie znaleziono sprawcy to znaczy , że...... kradzieży nie było. To tak to wszystko w Polsce działa????zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo