"Niskie płace motywują... do rezygnacji z pracy". Raport NIK o ośrodkach doradztwa rolniczego

OPRAC.: s
pixabay.com
Udostępnij:
Wielu specjalistów pożegnało się z pracą. Dlaczego? Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę ośrodki doradztwa rolniczego.

Niskie pensje, niezadowalający system podziału nagród, przyznawania premii i podwyżek. Najwyższa Izba Kontroli wskazała palcem, że były to przyczyny rezygnacji z pracy wielu osób z rolniczej kadry doradczej. Chodzi o lata 2016-2018.

W badanym okresie najwięcej pracowników, bo 99 - odeszło z Lubelskiego ODR. Ba, na ich miejsce przyjęto tylko 60.

W 2018 pracownicy merytoryczni ośrodków doradztwa rolniczego zarabiali średnio od 3128 zł brutto w Podkarpackim ODR do 3867 zł brutto w śląskim - podaje NIK.

Najwyższa Izba Kontroli wskazała również, że spośród sześciu badanych wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego, dwa naruszyły dyscyplinę finansów publicznych. Mowa o przekroczeniu - zatwierdzonych przez MRiRW - planów wydatków:
Zachodniopomorski WORD :

  • w 2017 r. o 173 tys. zł
  • w 2018 r. o 316 tys. zł

Lubelski WORD

  • w 2017 r. o 326 tys. zł.

Sprawdź też: Nauczyciele ruszyli w pole zbierać truskawki. Minister rolnictwa - Wielki szacun

Co jeszcze można przeczytać w raporcie? "Środki przekazywane przez ministerstwo rolnictwa były wystarczające i zostały prawidłowo wykorzystane". Z drugiej jednak strony, resort rolnictwa nie kontrolował jakości i przydatności usług doradczych. Efektem - według NIK - było doradzanie bez pełnej wiedzy o potrzebach. "Wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego nie dysponowały danymi o potencjalnych grupach odbiorców swoich ofert, trudno więc oczekiwać by były one adekwatne do potrzeb".

Najczęściej z pomocy doradcy korzystali rolnicy z województwa lubelskiego (w 2018 roku - 56%). Najrzadziej zaś - w Zachodniopomorskim (22%).

Jak sami rolnicy ocenili doradztwo? NIK oparł się na odpowiedziach 180 osób. "Ankietowani zarzucali jdr koncentrowanie się głównie na usługach odpłatnych, niewłaściwy przepływ informacji o usługach doradczych oraz nadmierną biurokrację", czytamy w raporcie.

Około 70% badanych przyznało, że korzysta z pomocy oferowanej przez prywatne firmy doradcze. Chodziło głównie o rolników z województwa zachodniopomorskiego, prowadzących duże specjalistyczne gospodarstwa rolne (powyżej 50 ha).

Dodajmy, że system doradztwa rolniczego w Polsce tworzą: Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie (CDR), szesnaście wojewódzkich ośrodków (WODR), izby rolnicze oraz prywatne firmy doradcze mające akredytację ministerstwa.

Źródło: NIK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sytuacja cenowa w branży mięsnej w Polsce

Wideo

Materiał oryginalny: "Niskie płace motywują... do rezygnacji z pracy". Raport NIK o ośrodkach doradztwa rolniczego - Gazeta Pomorska

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
ds

"Zachodniopomorski WORD :

Lubelski WORD"

--

czy artykuł jest o Ośrodkach Doradztwa Rolniczego czy o Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego???

Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie