Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niskie rachunki za prąd? To możliwe

Artykuł sponsorowany

Jak zapobiec wyższym rachunkom za prąd?

Od kilku lat ceny energii rosną, a tym samym konsumenci zmuszeni są do opłacania coraz wyższych rachunków. Prognozy kolejnych zmian nie są niestety optymistyczne, gdyż ceny energii elektrycznej w 2023 roku mogą wzrosnąć nawet o 300%! Czy można zabezpieczyć własne finanse przed planowanymi podwyżkami? Na szczęście tak – inwestując w fotowoltaikę.

Czy ceny za energię wzrosną w następnych latach?

W wyniku wzrostu inflacji drożeją także surowce energetyczne, a efektem tego są coraz większe rachunki za prąd. Jednocześnie zużycie prądu wzrasta, gdyż korzystamy z coraz większej liczby urządzeń elektrycznych. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przekazał w czerwcu 2022 roku, iż ceny energii w 2023 roku mogą wzrosnąć o co najmniej 180%. Niestety, ale nie są to zwyczajne przypuszczenia, a fakty. Analizując oferty i zapowiedzi największych dostawców energii w kraju, można zauważyć, że podwyżki wyniosą nawet 200-300%.

Budynki stawiane od 2022 roku muszą spełniać normy energooszczędnościowe. Zużycie prądu waha się od 65 do 110 kWh na 1m2 na rok. W przypadku niskoenergetycznych budynków roczne zużycie wyniesie: od 6,5 mWh do 16,5 mWh w zależności od powierzchni budynków. Biorąc pod uwagę planowane ceny energii rachunki za prąd, rzeczywiście będą bardzo wysokie. Jedynym rozwiązaniem pozwalającym ograniczyć wydatki jest inwestycja w odnawialne źródła energii takie jak instalacje fotowoltaiczne.

Fotowoltaika i pompa ciepła – czy to dobre połączenie?

Wielu klientów zainteresowanych zakupem fotowoltaiki wraz z pompą ciepła zastanawia się, czy takie rozwiązanie jest rzeczywiście korzystne, a przede wszystkim opłacalne. Z całą pewnością można stwierdzić, iż połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła rzeczywiście pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie oraz energię. Dlaczego tak się dzieje i na co należy zwrócić uwagę, decydując się na taką inwestycję?

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera energię cieplną z otoczenia danego budynku – powietrza, gruntu lob wody. Ta z kolei jest następnie przekształcana w energię wykorzystywaną do ogrzewania lub chłodzenia obiektu, a także podgrzewania wody użytkowej. Aktualnie pompy ciepła są nieodłącznym elementem domów energooszczędnych. Według ekspertów jest to także najtańsze źródło ogrzewania – wpływ na to miały bezsprzecznie podwyżki cen gazu.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem fotowoltaiki oraz pompy ciepła?

Niezwykle ważnym aspektem decydującym o prawidłowym działaniu fotowoltaiki i pompy ciepła w danym obiekcie jest dostosowanie tychże rozwiązań do lokalnych warunków. Montaż urządzeń musi być poprzedzony indywidualnym audytem, na którego podstawie dobierane są poszczególne komponenty i opcje. Wybierając firmę oferującą takie rozwiązania, należy zwracać szczególną uwagę na doświadczenie pracowników. Nasi monterzy pomp i paneli fotowoltaicznych mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem, a także znajomością parametrów technicznych poszczególnych urządzeń i komponentów.

Dom samowystarczalny, czyli jaki?

Dzisiejsza technologia wpłynęła na dynamiczny rozwój budownictwa. W ciągu ostatnich kilku lat coraz większą popularnością cieszą się domy samowystarczalne. Jeszcze do niedawna były jednak uważane za rozwiązanie skierowane jedynie do zamożnych osób poszukujących luksusu. Dziś są one coraz częściej wybierane przez przeciętnych konsumentów, którzy zdecydowani są na poniesienie nieco wyższych kosztów w zamian za późniejsze oszczędności.

Jakie technologie wykorzystuje się w domach samowystarczalnych?

W domach samowystarczalnych stosuje się między innymi:

  • instalacje fotowoltaiczne,
  • pompy ciepła,
  • magazyny energii.

W pełni samowystarczalny dom produkuje ciepło oraz energię elektryczną na pokrycie własnych potrzeb. Jest on niezależny od wodociągów, kanalizacji i dostawców energii. W czasach, gdy rachunki za prąd i pozostałe media ciągle rosną inwestycja w dom samowystarczalny, okazuje się doskonałym rozwiązaniem. W przypadku domów ekologicznych istnieje możliwość wytwarzania i magazynowania energii poprzez stosowanie fotowoltaiki oraz magazynów energii. Uzupełnieniem powyższych rozwiązań są pompy ciepła, które dostosowujemy do lokalnych warunków i zapotrzebowania energetycznego danego budynku. Wyposażenie nieruchomości w taką technologię zapewnia pełen komfort poprzez zyskanie niezależności energetycznej. Ma to ogromne znaczenie szczególnie dziś, gdy ceny oraz dostępność paliw kopalnych i gazu są tak niepewne.

Nasza firma specjalizuje się w wykonywaniu takich instalacji. W połączeniu z wysokiej jakości produktami jesteśmy w stanie zaoferować Państwu skuteczne, opłacalne i niezawodne rozwiązania skrojone na Wasze potrzeby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski