Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niż zabierze lubelskim uczelniom co trzeciego studenta

MSZ
Ciekawymi kierunkami studiów, czy nowoczesną infrastrukturą lubelskie uczelnie wyższe kuszą przyszłych żaków. Szkoły wyższe prześcigają się w ofertach, bowiem z roku na rok studentów będzie mniej (patrz: wykres w zakładce Infografika). W 2020 roku na uczelniach będzie 361 tys. żaków, czyli o 48 proc. mniej niż w szczytowym roku 2002, a 32 proc. mniej niż w roku 2010. Z raportu "Demograficzne tsunami", które opracował Instytut Sokratesa, wynika też, że w woj. lubelskim będzie o 35 proc. żaków mniej.

Lubelskie uczelnie już teraz dostosowują oferty do potrzeb rynku. - Poprawiamy jakość kształcenia i wprowadzamy nowe kierunki. Chcemy utworzyć weterynarię i ogrodnictwo w języku angielskim - wyjaśnia prof. Krzysztof Gołacki, prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Przyrodniczego.

Podobnie jest na Politechnice Lubelskiej. - Mamy nowe atrakcyjnych kierunki tj.: inżynieria biomedyczna, transport, czy ochrona środowiska. Realizujemy też kierunki zamawiane, na których najlepsi studenci dostają wysokie stypendium. Modernizujemy oraz powiększamy o nowe obiekty naszą bazę dydaktyczną - wylicza Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka prasowa Politechniki Lubelskiej.

Informacje o maturze 2011 w naszym serwisie specjalnym - czytajcie!

Jedną z metod walki z niżem jest też zachęcanie studentów zagranicznych. Tą drogę już 16 lat temu wybrał Uniwersytet Medyczny. - Obecnie uczy się u nas 820 studentów z 49 krajów świata. Przyciągają ich niewysokie w stosunku do uczelni zachodnich czesne za studia. Niż odczuliśmy na 3 kierunkach niestacjonarnych - twierdzi Włodzimierz Matysiak, rzecznik Uniwersytetu Medycznego.

Maturzyści 2011 - łączcie się na Facebooku!

Mniejsza liczba żaków na studiach zaocznych uszczupli budżety uczelni. - Niż jest widoczny na studiach niestacjonarnych. Mamy ok. 100-200 studentów rocznie mniej - przyznaje Czajkowska-Deneka.
Uczelnie muszą więc czerpać zyski z innych działalności. - Spadek liczby żaków i dochodów jest nieunikniony. Dlatego będziemy zarabiać innymi sposobami np. nauczaniem języka obcego - mówi Anna Guzowska, rzeczniczka UMCS. - Zamówiliśmy opracowanie strategii rozwoju naszej uczelni na najbliższe 10 lat. Firma Ernst&Young wraz z władzami uczelni przygotuje kierunki w jakich będziemy się rozwiać i co będzie zawierać nasza oferta - wyjaśnia Guzowska.

Największy spadek dochodów czeka uczelnie prywatne, na których czesne jest płatne także na studiach dziennych. Wyższa Szkoła Społeczno Przyrodnicza postawiła na kierunki, których nie ma w ofercie innych uczelni. - Otworzyliśmy wychowanie fizyczne i wypełniliśmy niszę. Dotąd osoby, które chciały rozwijać się na tym kierunku musiały jechać do Białej Podlaskiej - zachęca prof. Witold Kłaczewski, rektor WSSP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski