Po wkroczeniu na polskie ziemie w 1944 r. Sowieci zaczęli systematyczne wyłapywanie żołnierzy polskiego państwa podziemnego. Zatrzymanie Nestora Dudka, żołnierza Armii Krajowej wspomina jego córka:
- Dwaj NKWD-ziści, którzy przyszli po ojca, byli grzeczni, dawali nam, dzieciom, cukierki, mówili „wajna”, że „zawtra budiet”, zapewniali, że to tylko komisja rejestracyjna, że właśnie mają ciężarówkę do Lubartowa, a nie ma innego transportu (faktycznie nie było, poza wojskowym), że jutro na pewno wróci. Nie kazali nic brać ze sobą. Inni wrócili, a po ojcu ślad zaginął. Wrócił dopiero po 3 latach i 3 miesiącach - mówi Maria Szczecińska.
Podobny los spotkał nawet kilkuset zdekonspirowanych żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, którzy trafili na Majdanek. Przetrzymywani byli w barakach typu stajennego na terenie byłego obozu koncentracyjnego. Stamtąd Sowieci wywieźli ich do gułagów położonych głęboko w Rosji.
Obóz NKWD na Majdanku powstał w pierwszych dniach sierpnia 1944 r. Dotychczas nie ustalono, kiedy przestał istnieć. O jego funkcjonowaniu będzie można usłyszeć w niedzielę podczas „Weekendu z historią” w Państwowym Muzeum na Majdanku.
Prelekcja rozpocznie się w niedzielę o godz. 11. W programie zwiedzanie baraku nr 1 na III polu więźniarskim, w którym przetrzymywano oficerów Armii Krajowej. Zaprezentowana zostanie także wystawa „Sowiecki obóz filtracyjny NKWD na Majdanku”.
„Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jaką funkcję pełnił były niemiecki obóz tuż po jego zajęciu przez Rosjan” – czytamy na stronie Państwowego Muzeum na Majdanku.
Udział w wydarzeniu należy zgłaszać do piątku drogą mailową ([email protected]) lub telefonicznie (+48 81 710 28 33).
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
- Wyniki Pride of Poland. Sprzedano 14 koni za 1,4 mln euro
- Kongres świadków Jehowy. Chrzest w basenie na Arenie Lublin
- Pałac w Kozłówce. Zaglądamy do remontowanych wnętrz
- Kto chce wydzierżawić dworek za 10 tys. zł? Zobacz zdjęcia!
- Chmielaki 2019. Oto kandydatki, które walczą o tytuł miss
- Który fotoradar w Lubelskiem „najskuteczniejszy"? Sprawdzamy
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?