Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Kultury 2015. Najciekawsze wydarzenia. Sprawdź, co warto zobaczyć (PROGRAM)

PAF
Co roku Noc Kultury przyciąga kilkadziesiąt tysięcy uczestników. Nie tylko tych z Lublina, na to wydarzenie ściągają turyści spoza miasta
Co roku Noc Kultury przyciąga kilkadziesiąt tysięcy uczestników. Nie tylko tych z Lublina, na to wydarzenie ściągają turyści spoza miasta Jacek Babicz/archiwum
Już w sobotę odbędzie się pierwsza Noc Kultury (choć niektórzy twierdzą, że dziewiąta).

Tę nieścisłość należy jak najszybciej sprostować, bez względu na to, kto jest za nią odpowiedzialny i co powiedzą na taką numerację archiwiści. Umówmy się wszyscy, że noc z 6 na 7 czerwca 2015 będzie pierwszą Nocą Kultury i już. Po co?

Ano, choćby po to, byśmy wszyscy odświeżyli sobie spojrzenie na tę imprezę. Istnienie w Lublinie wyjątkowej nocy w roku, kiedy wszystkie wydarzenia kulturalne są darmowe, kiedy swoje podwoje otwierają instytucje kultury, a centrum średniej wielkości miasta w południowo-wschodniej Polsce zamienia się na kilkanaście godzin w drugi Hongkong (tyle że bardziej zatłoczony), stało się dla nas taką oczywistością, że przestaliśmy Noc Kultury doceniać. Przyzwyczajeni do dobrego, traktujemy ją jak elektryczność - wydaje nam się, że istnieje od zawsze i nawet nie zastanawiamy się nad tym, jak trudno ją wyprodukować.

A przecież jeszcze w 2006 roku takie wydarzenie było nie do pomyślenia, nikt nie miał pewności, czy pierwsza edycja, w 2007 roku, nie będzie kompletnym niewypałem. Warto też wiedzieć, że nad powstaniem Nocy Kultury w tym roku pracowało 200 organizatorów, którzy zaproponowali mieszkańcom Lublina ponad 60 wystaw sztuki i instalacji artystycznych w przestrzeni miasta, ponad 50 wydarzeń muzycznych i prawie 40 spektakli teatralnych.

Noc Kultury 2015. Trochę nowości
To świeże spojrzenie na NK ułatwią nam zresztą organizatorzy, bo wiele rzeczy w tym roku faktyczne będzie nowością. Rewolucyjnym pomysłem są chociażby beacony - to system małych nadajników, które rozmieszczone na trasie Nocy Kultury będą komunikowały się ze smartfonami uczestników (niezbędne jest włączenie bluetooth) i przekazywały wiadomości, co ciekawego dzieje się w ich miejscu pobytu.

Nowe otwarcie ogłosiły też lubelskie instytucje kultury, które dostrzegły, że nie ma sensu proponować tej nocy wydarzeń ze stałego repertuaru i postawiły na specjalnie wymyślone na Noc Kultury akcje. Aktorzy Teatru Osterwy będą improwizować, a Teatr Muzyczny wybierze się na dach Tarasów Zamkowych.

Zobaczymy też na własne oczy, co naprawdę oznacza "Zobacz energię miasta" (to hasło tegorocznej Nocy Kultury): ulica Żmigród oświetlona będzie "świeciuchami" - nad przechodniami zawiśnie 300 lampionów wykonanych z sukien, a w okolicach ulicy Farbiarskiej czekać będzie "Świetlikowo", instalacja wykonana przez lubelskie przedszkolaki.

Może więc te liczne instalacje rozświetlą nam w głowach i okaże się, że Noc Kultury ma nam do zaoferowania znacznie więcej niż chcieliśmy wcześniej dostrzec.

Noc Kultury 2015. Podróżuj z nami przez tę wyjątkową noc. Gdzie się wybrać? Sprawdź na następnej stronie

Godz. 17.00
Strefa Wolnego Czytania, Dom Słów, ul. Żmigród 1
Zbyt wiele rzeczy w dzisiejszym świecie dzieje się szybko. Niech lepiej dzieją się powoli. Strefa Wolnego Czytania to las książek na jednym drzewie. Instalacja połączona będzie z akcją bookcrossingową - włożone w kieszonki książki można zamienić na inne, już przeczytane, zalegające na strychu.

Targi płyt winylowych, Dziki Wschód i Czerwony Październik, ul. Jasna 7
Winyle nie wracają do mody. One nigdy z niej nie wyszły. Na targach płyt w knajpach Dziki Wschód i Czerwony Październik możesz spotkać tych, którzy myślą podobnie i wymienić się z nimi albumami.

Godz. 18.00
Rejs Kultury, Most Kultury przy ul. Zamojskiej
Wrocław wygrał Europejską Stolicę Kultury 2016. Trudno, czas im to wybaczyć. Zamiast chować urazę, lepiej współpracować. Na przykład poprzez rejs. Rejs Kultury na Nocy Kultury to zwodowanie łódki, którą dwóch lubelskich artystów i jeden lubelski dziennikarz popłyną do Wrocławia. Płynąć będą dwiema największymi rzekami w Polsce: Wisłą i Odrą. To łącznie ponad 1000 kilometrów trasy - przez Warszawę, Toruń, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski i Kostrzyn - której najprawdopodobniej nikt jeszcze nie przepłynął w ten sposób. Na pokładzie łódki znajdą się lubelscy artyści, animatorzy, dziennikarze, którzy w każdym portowym mieście prezentować będą specjalny program artystyczny. Finałem i jednocześnie kulminacją projektu będzie akcja na Moście Uniwersyteckim we Wrocławiu. Artyści dotrą tam 20 czerwca. Podczas rejsu przez Polskę załoga będzie się zmieniać, przez pokład przewinie się kilkunastu artystów i aktywistów.

Godz. 19.00
Zabawa jednoczy pokolenia, Most Kultury przy ul. Zamojskiej
Organizatorzy zapraszają wszystkich do wspólnej zabawy i aktywnego spędzania wolnego czasu. Gry podwórkowe pozwolą dorosłym wrócić na chwilę do czasów dzieciństwa, a najmłodsi będą mogli nauczyć się nowych form spędzania czasu, które wykorzystają później w zabawach z rówieśnikami. "Nuda nie dopadnie tej nocy nikogo", zapewniają.
Park podwórkowej rekreacji ma w swojej ofercie zabawy ruchowe, w tym biegane, skakane i sprawnościowe; przeciąganie liny oraz zabawy z użyciem kredy, kapsli czy piłek. Za animowanie uczestników zabawy odpowiedzialni będą wolontariusze fundacji.
Za pomysł odpowiedzialna jest Fundacja Dwa Ognie, powstała z myślą o dzieciach i młodzieży oraz osobach dorosłych z ich otoczenia. Ich misją jest tworzenie warunków do integracji międzypokoleniowej lokalnych społeczności.

Godz. 19.30
Red Bull Bitwa o Schody, schody do Zamku Lubelskiego
Po raz trzeci organizatorzy Nocy Kultury przygarnęli pod swoje skrzydła tancerzy breakdance. Zawodnicy rywalizować będą o tytuł najlepszego tancerza imprezy. Skoki, akrobacje, karkołomne figury taneczne oraz dużo, dużo dobrej zabawy. A to wszystko w rytm muzyki rap i funk. Tłem do tego widowiska po raz drugi stanie się lubelski Zamek, a pretekstem jest rokrocznie odbywające się lubelskie święto kultury. B-boye (bo tak nazywa się tancerzy breakdance) zmierzą się ze sobą w formule "1 vs 1". Podczas szeregu eliminacji zwycięzcy pokonywać będą kolejne stopnie schodów, aby ostatecznie dotrzeć do finału i zawalczyć o zwycięstwo. Co więcej, od etapu półfinałów tancerze, poza zdolnościami ruchowymi, będą musieli wykazać się błyskotliwością. A to dlatego, że przed swoimi występami każdy z nich wylosuje leitmotiv, którego będzie się musiał trzymać. Te mogą być najróżniejsze: od bohaterów komiksów, po postaci historyczne i hasła związane z kulturą i sztuką.

Godz. 20.00
Noc w Browarze, ul. Bernardyńska 15
Co prawda, Browar Perła otwiera swoje podwoje wcześniej, bo o godz. 19.00, setem dj-skim dj-a Krzaka, ale część koncertowa rozpocznie się na dobre od koncertu The Underground Man. To nowa lubelska formacja, w której wokalistą jest Gafyn Davies, Walijczyk, który do tej pory grał solo. Zespół został zwycięzcą konkursu Scena Talentów u Szewca. O 21.30 na scenę wejdzie Czessband, a o godz. 23.00 rozpocznie się prawdopodobnie najważniejsze wydarzenie muzyczne tego tygodnia - koncert Pablopavo i Ludzików z gościem specjalnym: Marcinem Świetlickim. Oprócz przekrojowego repertuaru możemy się spodziewać premierowych wykonań piosenek wyłonionych w konkursie i wspólnie opracowanych przez uczestników warsztatów z Pablopavo w przeddzień Nocy Kultury. W tzw. międzyczasie obejrzymy pokaz jednominutowych filmów i zagramy w grę interaktywną. Noc w Browarze zamknie ten, który go otworzył, czyli dj Krzak.

Godz. 20.30
Musical Show, Tarasy Zamkowe
Orkiestra Teatru Muzycznego grająca na dachu galerii handlowej. W tle mieniący się od iluminacji obraz Starego Miasta. Brzmi bardzo ładnie. A gdy dodamy do tego repertuar rodem z największych musicalowych scen świata - wydaje się, że jest to obowiązkowy punkt programu tej Nocy Kultury.
Podczas "The Musical Show" będziemy mogli posłuchać wspaniałej miłosnej historii śpiewaczki i niezwykle utalentowanego upiora ukrywającego się w podziemiach opery. To oczywiście legendarny "Upiór w operze". Ponadto usłyszymy również muzykę z osławionego ostatnią ekranizacją musicalu "Nędznicy" . Pojawią się również kompozycje z takich dzieł, jak "Człowiek z La Manchy" czy nieco świeższe musicalowe tytuły. Zatem za pomocą muzyki przypomnimy sobie historie opowiedziane w osadzonych w latach 60. "Hair" czy "Chicago". Dodatkową atrakcją, która zamknie widowisko na dachu Tarasów Zamkowych, będzie spektakl Fire Show - oryginalne, niezwykle dynamiczne widowisko nasycone zachwycającymi efektami.


Godz. 21.00

Karaluchy spod poduchy, skwer rodzinny przy ul. Farbiarskiej 4
Grupa Trzy Siostry przygotowała projekt zielonego graffiti na tablicy ogłoszeniowej znajdującej się przy ulicy Zamojskiej. Tablica składa się z 3 metalowych części, jest obdrapana, szara, mało estetyczna. Podczas Nocy Kultury zamieni się w cieszącą oko instalację artystyczną, pokrytą zielonym graffiti z mchu. Uzupełnieniem będzie świecący, widoczny w ciemności, napis KARALUCHY SPOD PODUCHY wykonany farbą luminescencyjną.

Impro Short Forms - spektakl, skwer przy ul. Farbiarskiej 4
Radosław Misztal (z teatru Bezczelni), Michał Lech, Szczepan Głodzik, Piotr Kocur i Wojciech Dudek przygotowali krótkie, improwizowane formy teatralne.

Godz. 22.00
Koncert na Trybunale, Rynek 1
Ryszard Bazarnik to muzyk, który nie boi się wyzwań. Artyści z jego zespołu zostaną zawieszeni nad ziemią alpinistycznymi linami na jednej ze ścian Trybunału.

"Kino zmysłów", Pałac Sobieskich, ul. Bernardyńska 13
Inspirację dla cyklu "Kino zmysłów" stanowi historia kinematografii w Lublinie, a zwłaszcza jej najstarsze dzieje. Szczególnie inspirujący jest wątek lokalizacji kin oraz miejsc okazjonalnych projekcji filmowych.
O godz. 22.00 w Pałacu Sobieskich obejrzymy "Szukając Vivian Maier", jeden z najgłośniejszych dokumentów 2013 roku - historia życia tajemniczej amerykańskiej fotografki Vivian Maier. Obraz okazał się ogromnym sukcesem, który w znacznym stopniu przyczynił się do popularyzacji zdjęć Maier, otrzymał też nominację do Oscara. Po nim zostanie wyświetlony film "Iluzja".

Godz. 23.00
Warsztaty freEstyle football i parkour, Centralny Plac Zabaw, przy Centrum Kultury
Freestyle football to sztuka wykonywania ewolucji żonglersko-cyrkowych piłką. Dyscyplina sportu ma swoje korzenie w piłce nożnej i powstała na skutek udoskonalania i wymyślania nowych sztuczek piłkarskich. Podczas warsztatów będzie się można nauczyć tricków i doskonalić się pod okiem mistrzów w sztuczkach. Na zakończenie wieczoru na specjalnie zaprojektowanym flowparku spotkają się miłośnicy parkour/freerun z kraju i z zagranicy. Widzowie będą mogli zaobserwować m.in., jak wyglądają treningi traceurs oraz jak ważna jest filozofia tego sportu, która kładzie m.in. nacisk na dialog z przestrzenią i samym sobą, koncentrację, kreatywność i szukanie efektywnych rozwiązań.

Godz. 23.45
Miasto Movie analogowo, plac przy Teatrze Andersena, ul. Dominikańska 1
Miasto movie analogowo to sentymentalny cykl filmowy, który hołubi kasety VHS - rzecz kultową w latach 80. XX wieku. Impro, noc i kasety wideo to zabawa polegająca na improwizowaniu na żywo do najbardziej kultowych filmów. Aktorzy improwizatorzy podkładać będą głosy i tworzyć nowe zaskakujące dialogi do klasyki światowego kina, losowanej z puli tytułów przygotowanych na tegoroczną Noc Kultury.
Co tym razem powie Scarlett O'Hara zamiast słynnego "Bo przecież jutro też jest dzień"? Jakimi słowami Obi Wan Kenobi pożegna Luke'a Skywalkera w miejsce kultowego "Niech Moc będzie z tobą"? Co zamiast najsłynniejszej w dziejach kina deklaracji powrotu ("I'll be back") padnie z ust Arnolda Schwarzeneggera w Terminatorze? Co aktorzy włożą w usta Humphreya Bogarta jako Ricka Blaine'a z Casablanki w miejsce słynnego "Nie interesuję się polityką. Problemy świata to nie moja specjalność. Ja prowadzę kawiarnię".

Godz. 0.00
Warsztaty Fotografii, Archikatedra Lubelska
Celem warsztatu jest promocja fotografii jako sztuki, zwłaszcza fotografii nocnej, doskonalenie warsztatu fotograficznego jego uczestników oraz dobra zabawa. W warsztacie może uczestniczyć każda osoba chętna, warunkiem jest posiadanie aparatu fotograficznego, najlepiej lustrzanki.

Buka - happening, Rynek starego Miasta

Miłośnikom historii o Muminkach tej postaci przedstawiać nie trzeba. Zna ją każde polskie dziecko, urodzone w latach 80. Buka pojawiała się znikąd, niczym ćma zwabiona przez światło i ciepło. Oczywiście budząc przy tym panikę i strach. Tym razem mara zawita do Lublina i będzie przechadzać się po Rynku Starego Miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski