Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Kultury 2018. Co zobaczymy? MiastoMomenTy, czyli ulica Krawiecka, Lublin z cukru i instalacje z kwiatów i krawatów

Anna Pawelczyk
Małgorzata Genca/archiwum
“MiastoMomenTy” to hasło tegorocznej Nocy Kultury. Jeden z najważniejszych festiwali w Lublinie znów skupi się na Starym Mieście, przypominając jego przedwojenną historię spacerami, kwiatami, muzyką i zapachem. W środę zaprezentowano szczegóły programu imprezy.

- W tym roku symbolicznie zamykamy klamrę wokół Starego Miasta. W poprzednich latach nasze działania koncentrowały się właśnie na jego uliczkach i tak będzie również tym razem. Udowadniamy tym samym, że w centrum zainteresowań współczesnych lublinian jest historia, zbytki i legendy - mówił Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów Kultury na konferencji zapowiadającej festiwal.

Tegoroczna Noc Kultury przeniesie się więc na ulicę Krawiecką, która przestała istnieć wraz z likwidacją getta na Podzamczu i wymordowaniem jego mieszkańców. - Po ulicy dziś praktycznie nie ma śladu, pozostały tylko stare fotografie i pomnik przyrody na Zamkowych Błoniach, który pamięta tętniącą życiem ulicę Krawiecką, jej gwar, zapach i melodię - opowiadała Joanna Zętar z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN.- Chcemy przywrócić pamięć o tej najdłuższej ulicy żydowskiego Lublina, która byłam tam, gdzie dzisiejsza wydeptana dróżka na Błoniach pod Zamkiem - dodała.

ZOBACZ TAKŻE:
Noc Kultury 2017. Lublin w innym wymiarze (RELACJA, ZDJĘCIA, WIDEO)
Noc Kultury 2017. Przygotowania na ostatniej prostej (ZDJĘCIA, WIDEO)
Noc Kultury 2017 na zdjęciach naszych Czytelników
Noc Kultury 2017. Lublin nie spał tej nocy (ZDJĘCIA, WIDEO)

Podczas Nocy Kultury przez miasto wyruszy spacer w głąb historii. Rozpocznie się on na ul. Podwale. - Mieszkańcy wejdą w świat szpilek, nożyczek i tkanin. Architektura miasta obita będzie futrem a na szlaku wędrówki rozłożony będzie centymetr, tak by każdy mógł zobaczyć, jak długa była ul. Krawiecka. Spacer zakończy wystawa zdjęć na tkaninie - zapowiadała Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektor Nocy Kultury.

Jak co roku nie zabraknie również widowisk i instalacji artystycznych. Pokaz na zamkowych schodach przygotuje Leszek Mądzik. Widowisko “Warstwy” będzie wzbogacone muzyką na żywo, Chłopięcego Chóru Wojewódzkiego Ośrodka Kultury.

Na fasadzie Poczty Głównej przy placu Litewskim mieszkańcy zobaczą za to maping w wykonaniu Kolektywu Kilku.com. Z kolei na Wirydarzu Klasztoru oo. Dominikanów zaśpiewają dla lublinian wyjątkowy koncert”Szansonistki i Retro Słuchacze” dziewczyny z Sine Nomine. Wokalistki zaprezentują utwory takie jak “Ada to nie wypada” czy “Seksapil” w stylistyce muzycznej sprzed stu lat.

Koncert odbędzie się również na dachu Tarasów Zamkowych. Tam dla mieszkańców zagra Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej. Będą koncerty na harfę, flet i trąbkę oraz suity baletowe z hiszpańskich operetek.

Główne instalacje artystyczne przygotuje Paweł Adamiec, artysta wizualny i wykładowca. Głównym punktem będzie zrobiona z kilkutysięcznej liczby krawatów “Krawatoskada”, która pojawi się na ulicy Podwale. Inne instalacje staną w bramie ulicy Ku Farze. Tam mieszkańcy będą mogli zobaczyć ogród sensualny złożony z kwiatów i ziół. Flora pojawi się również na Placu Po Farze w postaci ogromnych filarów. Słodka niespodzianka czekać będzie za to na Błoniach pod Zamkiem, gdzie będzie można zbudować Lublin z.. cukru. Słodkości zostaną później przekazane dla pszczół z Miejskiej Pasieki Artystycznej.

Szczegółowy harmonogram na Noc Kultury pojawi się w najbliższych dniach. Bilety na wydarzenia dostępne będą jednak dopiero dwa tygodnie przed festiwalem.

Miasto zapewnia, że remontowane Krakowskie Przedmieście zostanie specjalnie na Noc Kultury uprzątnięte, tak żeby można było swobodnie się po nim poruszać.

Noc Kultury odbędzie się w nocy z 2 na 3 czerwca.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

TOP 12 miejsc na selfie w woj. lubelskim. Dokąd pojechać, by zrobić sobie świetne zdjęcie?

Jaki alkohol spalamy najdłużej, a jaki najszybciej? Sprawdźcie!

UFO, nawiedzone domy i straszne historie z woj. lubelskiego. Sprawdź, czy je znasz

Najbardziej znani lekarze z Lublina i regionu. Do nich ustawiają się kolejki pacjentów (ZDJĘCIA)

Jak zmienił się Lublin? Aż trudno uwierzyć, jak kiedyś wyglądały te miejsca (ZDJĘCIA SATELITARNE)

Niepublikowane fotografie Lublina z lat 40. i 50. w obiektywie Stanisława Radzkiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski