Noc Kupały w klubie Graffiti i w lubelskim skansenie

JS
Jacek Babicz
Udostępnij:
Noc Kupały to stare święto pogańskie, od dawna już zapomniane i umierające. Jednak w tym roku lublinianie będą mogli sobie o nim przypomnieć w trojaki sposób. W lubelskim skansenie oraz w klubie Graffti i w biłgorajskim Nadrzeczu.

Święto obchodzono od najdawniejszych czasów na terenach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, germańskie i celtyckie. W ogólnym pojęciu, było to święto radosne. Trwało od rana 22 czerwca przez całą noc aż do 23. Czyli tuż po kalendarzowym okresie przesilenia letniego. W tym czasie ludzie hołdowali miłości, płodności, urodzajowi oraz słońcu, wodzie i księżycowi. Był to okres radości i zabawy.

Obchody Kupalnocki tradycyjnie rozpoczynały się od rytualnego rozpalenia ogniska, koniecznie z drewna jesionu i brzozy. Następnie należało przez takie ognisko przeskoczyć. Miało to podobno oczyszczać, chronić przed złymi mocami i chorobą. Ta noc była również szansą dla panien, które poszukiwały swojego wybrańca i dla kawalerów, szukających dziewczyny. Sposób na znalezienie partnera był prosty. Wystarczyło upleść wianek z kwiatów i ziół a potem powierzyć go falom jeziora czy rzeki. I na tym zadanie pań się kończyło. Natomiast chłopcy - czy to w tajemnym porozumieniu z dziewczętami, czy też liczący po prostu na łut szczęścia - próbowali wyłapywać wianki. Każdy, któremu się to udało, wracał do świętującej gromady, by zidentyfikować właścicielkę wyłowionej zdobyczy.

Tradycyjne obrzędy będziemy mogli poznać podczas obchodów, nawiązującej do pogańskiej nocy Kupały, nocy świętojańskiej w skansenie (najbliższa sobota) i w Nadrzeczu k. Biłgoraja (30 czerwca). W skansenie zobaczymy m.in. obrzęd wicia i wyławiania wianków, tańce i śpiewy przy ognisku oraz wysłuchamy opowieści o kwiecie paproci.

Podobne widowisko przygotowali organizatorzy nocy świętojańskiej w Nadrzeczu.

Natomiast klub Graffiti przygotował nieco inną formę świętowania. Organizator postawił przede wszystkim na śpiew. Dlatego też na scenie klubu pojawią się muzycy, specjalizujący się w muzyce folkowej. I tak zagrają: białoruska formacja Mitalica oraz zespoły z Polski - Prorok i Black Velvet Band.

Piątek, Noc Kupały, klub Graffiti, godz. 19.00, bilety 10 zł
Sobota, Noc świętojańska, Muzeum Wsi Lubelskiej, godz. 18.00, wstęp wolny


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

i
inżynier eksportowy
A dzisiaj cała Finlandia ma dzień wolny z okazji nadejścia lata (nocy kupały). Takie święto narodowe. Wszyscy nad jeziorem, ognisko i zabawa.
???
Czy w dniu Ku-PAŁY dziewczyny ssają gały?
z
zorbi
To święto nie jest ani zapomniane ani wymierające. W całej Polsce kilkanaście tysięcy osób świętuje Noc Kupały. NIe wspominając już o tym, że kilkaset tysięcy osób rocznie uczestniczy w pseudo Nocach Kupały w postaci koncertów, festynów, pokazów itp. z tej okazji.
c
chirurg plastyczny
Z odzysku kochaneczku, z odzysku..., ponoć można na specjalne życzenie zrobić w intymnym miejscu operację plastyczną ...odtworzeniową...
p
przesilenie
No popatrz, niby byli to ludzie prości bez szkół a jednak nie prostaccy, skoro tak ładnie potrafili wiadome sprawy owinąć w bawełnę stwierdzeniem : "chodź poszukamy kwiatu paproci", a nie tak jak współcześnie: "chodź się..."ot i cały romantyzm prysł...
d
dr Marco
Pytanie tylko, gdzi je znaleźć
p
pamiętaj!
...nie zapomnij o prezerwatywach
s
szklanka wody zamiast...
"...bo krew nie woda" - natura ma swoje prawa, a tu kościół z jednej strony zakazuje antykoncepcji, a i na dzieci pozamałżeńskie krzywo patrzy...
K
KACper
Ta. Młodzi mówili w wiosce że idą do lasu szukać kwiatu paproci. Nikt nigdy nie znalazł. Ba, nikt nawet nie szukał bo cel wycieczki był inny :]
s
sztuka kochania
W skansenie zobaczymy cyt.: "m.in.obrzęd wicia i wyławiania wianków..." toż to jawna pornografia..., a kto będzie kręcił rytuał kupalnocki komórką, to odpowie dodatkowo ...za jej rozpowszechnianie.
d
dr Marco
Tam w tę noc, to wszyscy ze wszystkimi...
m
m
To święto ma charakter pogański i dawniej służyło w przeważającej części celom prokreacyjnym.
Żeby potem nie było niedomówień
K
KACper
Właśnie takie święta powinniśmy odchodzić! Nasze - słowiańskie - tradycyjne. A nie jakaś 25 rocznica wizyty Wojtyły u Świętej Rodziny.

PS Jadę dziś nad jeziorko. Postaram się o ognisko i na pewno poszukam kwiatu paproci :)
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie